İletişime Geçin

Aklınızdaki sorular için bizimle şimdi iletişime geçiniz Mesaj Gönder

Eskrim

Firma T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Adıgüzel Akademi
Web Adresi adiguzelakademi.kurs.com
Yer
%33 indirim 450 TL 300 TL

İlkokul 1.- 2.-3.-4. sınıflar içindir. Gerekli malzemeler tarafımızdan verilmektedir.

Eskrim; epe, flöre ve kılıç adı verilen silahlardan birini kullanan iki kişiyi dar bir pist üzerinde karşı karşıya getiren bir dövüş sporudur. Kullanılan silahlardan doğacak herhangi bir ölüm ve yaralanma riski taşımayan, son derece güvenli bir spor olan eskrim bireylere çok çeşitli kazanımlar sunar.

 

Eskrim yapmamış ve bu spor hakkında fazla fikir sahibi olmayanlar 2 eskrimcinin mücadelesini dışarıdan izlediklerinde eskrimin kolay bir spor olduğunu düşünebilir. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Pek çok kaynakta fiziksel anlamda en ağır 4-5 spor dalından bir tanesi olarak gösterilen eskrim, iyi bir eskrimci olunabilmesi için gerek fiziksel gerekse mental anlamda çeşitli özelliklere sahip olunmasını gerektirir.

 

Eskrimcilerin sahip olması gereken bu özellikler zaman içerisinde gelişir. Buradan hareketle eskrim sporunun bireylere hayatları boyunca farklı alanlarda yardımcı olacak fiziksel ve mental açıdan çok sayıda faydalar sunduğunu söylemek mümkündür.

 

Eskrim yaparak elde edilebilecek kazanımların başlıcalarını sayacak olursak;

 

Sağlık

 

Çok yönlü bir spor olan ve içerisinde sonsuz değişkenler barındıran eskrim, yapılması son derece eğlenceli bir spordur. Eskrim, bu bakımdan her yaştan insana keyifle yapılacak sportif bir aktivite sunar. Yaşam boyu devam ettirilebilecek bu aktivite ile sağlıklı bir vücuda sahip olmak mümkün olur. Eskrim yüksek miktarda kalori yaktıran ve vücuttaki tüm kas gruplarını çalıştıran bir spor olarak bireylerin fazla kilolarından kurtulmalarına ve vücutlarını formda tutmalarına yardımcı olur.

 

Dayanıklılık

 

Bir eskrim maçının süresi 10 dakikayı bulabilir. Oyun süresi boyunca sporcular pist üzerinde sürekli hareket ederek rakiplerinin açığını kollarlar. Bu nedenle eskrimcilerin iyi birer aerobik kapasiteye sahip olması gerekir. Bu açıdan eskrimcileri 1500 veya 3000 metre koşan atletlere benzetmek mümkündür. Öte yandan oyunun doğası aerobik kapasite kadar 100 veya 200 metre gibi kısa mesafe koşucularının sahip olduğu anaerobik kapasiteyi de gerektirir.

 

Sürat

 

Eskrimde aksiyonlar saniyeden çok daha kısa zaman dilimlerinde olup biter. Bu nedenle eskrimciler gerek rakiplerinin ataklarına cevap vermek gerekse sayı almak için ihtiyaç duyulan aksiyonu gerçekleştirmek için pist üzerindeki yürüyüşlerini ve hamlelerini son derece hızlı gerçekleştirmek durumundadırlar.

 

Güç

 

Pist üzerinde sürekli hareket etmek, oyunun gerektirdiği sürat ve yön değişikliklerini yapabilmek çok güçlü bacaklar gerektirir. Eskrimciler başta bacaklar, daha sonrada bel, sırt ve kollarda güçlü kas yapılarına sahip olurlar.

 

Çeviklik

 

Geri yürüyüp savunma yaparak rakibinin atağını savuşturmayı başaran bir eskrimcinin yapması gereken geri yürüyüşünü anında sonlandırıp atağa geçmektir. Eskrim maçlarında sporcuların ileri ve geri gidişleri arasında ani değişikler yapması gerekir. Bu nedenle eskrimcilerin süratli oldukları kadar çevik de olmaları gerekmektedir.

 

Patlayıcı Kuvvet

 

Atağını sonlandırmaya karar veren bir eskrimcinin hamlesini yapacağı anda maksimum sürate ulaşması ve mümkün olduğunca kısa sürece silahıyla hedefe ulaşması gerekir. Bu nedenle eskrimciler için diğer özellikler kadar patlayıcı kuvvete sahip olmak da çok önemlidir.

 

Esneklik

 

Esneklik sürate etki eden bir unsur olduğu gibi pist üzerinde hızdan ödün vermeden yumuşak hareket etme imkanı da sunar. Eskrimciler bir jimnastikçi kadar olmasa da oldukça esnek kas yapılarına sahip olan sporculardır.

 

Denge

 

Eskrim, duruş pozisyonu ve ayak hareketlerinin doğası gereği dengeyi de geliştiren bir spordur. Eskrimciler sanki ince bir çizgi üzerinde yürüyormuşçasına hareket ederler ve gerek yüksek hızlarda gerekse ani yön değiştirmelerde oyundan düşmemek için dengelerini korumak zorundadırlar.

 

Refleks

 

Pist üzerinde rakibin hamlesini silah ile savuşturmak gibi pek çok milisaniyelik aksiyonu barındıran eskrim sporu sporcuların reflekslerinin gelişmesinde de önemli rol oynar. Eskrimciler, masadan düşen bir nesneyi tutmak gibi refleks gerektiren istem dışı bir hareketi oldukça kontrollü bir şekilde yerine getirebilirler.

 

Koordinasyon

 

Bir eskrim aksiyonunun kusursuzca uygulanabilmesi için iyi bir koordinasyon gereklidir. Oyun esnasında rakibin hareketleri gözlerle görülüp beyne iletilir. Beyin durumu çok kısa sürede değerlendirerek kaslara ne yapılması gerektiğinin komutunu verir. Eskrim söz konusu olduğunda, beynin verdiği komutu doğru uygulayabilmek ise el ve ayak koordinasyonu gerektirir. Bu nedenle eskrimciler çok yüksek koordinasyona sahip bireylerdir.

 

Mesafe Kontrolü ve Zamanlama

 

Eskrimi basit bir dille tanımlamak gerekirse mesafe ve zamanlamaya dayılı bir oyun olarak nitelendirebiliriz. Eskrimciler sürekli olarak silahlarının uzunluğunu, rakibin boyu ve sürati ile kendi fiziksel yeterliliklerini göz önünde bulundurarak rakipleri ile aralarındaki mesafeyi kontrol altında tutmaya çalışırlar. Doğru mesafeden yapılmayan bir atak sayı ile sonuçlanmayacağı gibi rakibe kaptırılan bir puan olarak da skora yansıyabilir. Aynı durum savunma için de geçerlidir. Doğru mesafede bulunmak da başlı başına yeterli değildir. Yapılacak hareketin doğru zamanda eyleme dökülmesi gerekir. Bu nedenle eskrimciler mesafe kontrolü ve zamanlamaya yönelik iyi becerilere sahip olurlar.

 

Çabuk Düşünme ve Karar Verme

 

Doğası gereği çok hızlı cereyan eden aksiyonlara sahip olan eskrim sporunda neredeyse düşünecek vakit yoktur. Rakibin her bir hareketinin olabildiğince çabuk değerlendirilerek ona karşı verilecek cevaba tereddüt etmeden karar verilmesi gerekir.

 

Önsezi

 

Çok süratli gerçekleşen eskrim aksiyonları eskrimcilere pek düşünme zamanı bırakmadığından sporcular rakiplerinin hareketlerinden elde ettikleri ipuçları ile aksiyonun devamında ne ile karşı karşıya kalacaklarını kestirmeye çalışırlar. Bu durum eskrimcilerin önsezisini geliştirerek gelecekte olabilecekleri tahmin etme ve ona göre kendilerini hazırlama imkanı verir.

 

Strateji (Taktik)

 

Ayakta oynanan satranca benzetilen eskrim sporu iyi derecede strateji yapabilme becerisi gerektirir. Eskrimciler maç içerisinde herhangi bir harekete başlamadan önce genellikle 2-3 adım ötesini planlamış olurlar.

 

Konsantrasyon

 

Eskrimcilerin oyunun gerektirdiklerini en az hata ile yerine getirebilmeleri için üst düzeyde konsantrasyona ihtiyaçları vardır. Bir eskrimci maskesini takıp maça başladığında dünya ile iletişimini keser ve sadece rakibine odaklanır. Dolayısıyla eskrim bireylerin yaptıkları işe odaklanma kabiliyetlerini geliştiren bir spordur.

 

Psikoloji

 

Bir turnuvaya katılan eskrimciler genellikle önemli miktarda strese maruz kalırlar. Oyunlarını en iyi şekilde oynayabilmek için stres ile de mücadele etmek durumunda kalan eskrimcilerin güçlü bir psikolojiye sahip olmaları gerekir. Rakipten çekinmemek, dış faktörlerden etkilenmemek, kötü oynanan bir oyun veya kaybedilen bir sayı neticesinde moral bozmamak, pes etmemek, motivasyonu yerinde tutmak, hakemin verebileceği hatalı bir karara takılmamak ve çevrenin beklentileri altında ezilmemek gibi durumların üstesinden gelebilmek için mental hazırlık gerekir. Tüm bu gereklilikler eskrimcilerin sağlam bir psikolojiye sahip olmalarına yardımcı olur.

 

Özgüven

 

Eskrim bireysel bir spordur. Her eskrimci kendisi için antrenman yapar ve turnuvada piste çıktığında kendi başarısı için mücadele eder. Turnuvada elde edilecek bir başarı bireyin kendine duyduğu güveni arttırır. Öte yandan, yarışmacı eskrimciler küçük yaşlardan itibaren antrenörleri ve diğer eskrimci arkadaşlarıyla beraber turnuva ve kamplara katılmak amacıyla seyahat ederler. Bu seyahatler süresince ailelerinden ayrı kalan sporcular kendi işlerini kendileri halletmek durumunda kalarak özgüveni geliştiren önemli hayat tecrübeleri edinirler.

Fiyat Tablosu

Süre Liste Fiyatı Kampanyalı Fiyat
1 Ay (4 Saat) 1 x 450 TL 1 x 300 TL Kazancınız: 150 TL

Başlama tarihleri hakkında bilgi almak lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Gün ve Saatler

Eğitim Saatleri konusunda danışabilirsiniz.

Günler Saat Aralıkları
Hafta İçi
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Hafta Sonu
Cumartesi 12:00 - 14:00
Pazar

Bu Eğitime Özel Taksit Fırsatları

Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL
9 Taksit TL TL
Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL
9 Taksit TL TL
Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL
9 Taksit TL TL
Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL

Henüz yorum bulunmamaktadır.

Adıgüzel Akademi

Eskrim Kursu İçin Yorum Yapın
Buraya 10 üzerinden kaç puan verirsiniz.

İstanbul Ataşehir

Yenişehir Mah. Barajyolu Cad. N:8 Ataşehir / İstanbul

Toplu taşımaya yakın
Adıgüzel sitesi Otobüs Durağı 10 m. uzaklıkta
Adıgüzel sitesi Minibüs Durağı 10 m. uzaklıkta
Kurs.com
İndirimli kurslardan ücretsiz haberdar olun

Kurs.com - Tüm hakları saklıdır © 2014-2019

Bana Kurs Bul