İletişime Geçin

Aklınızdaki sorular için bizimle şimdi iletişime geçiniz Mesaj Gönder

Çocuk Gelişimi

Firma Çocuk Filozoflar Akademisi
Web Adresi cocukfilozoflar.kurs.com
Yer
İncelenme 1.857 kişi bu kursu inceledi
Üyelik 5. YIL
%20 indirim 1.000 TL 800 TL

- Özel Öğrenme Güçlüğü (Disleksi-Disgrafi-Diskalkuli) eğitimci sertifika programı

-DEHB eğitimci sertifika programı

-Gölge Eğitimci (Otizm- DEHB- Asperger Sendromu- ÖÖG ile evde ve okulda çalışabilmek için )

Eğitim Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, erken çocukluk yıllarında başlayan bir hastalıktır. Rahatsızlığın temel özelliği, kalıcı ve sürekli olan dikkat süresinin kısalığı, engellenmeye yönelik deneyim eksikliği nedeniyle davranışlarda ortaya çıkan ataklık ve huzursuzluktur.
Hiperaktivite yaşayan çocuğun ihtiyaçlarını gidermek için çocuğa sınıf içerisinde bazı görevler verilebilir. Tahtayı silmek, ders sırasında kullanılan materyali toplamak gibi. Böylece çocuk hareket ihtiyacını gidermiş ve biraz rahatlamış olur.
DEHB olan çocuklar; parmak kaldırmadan konuşurlar, sıralarını beklerken sabırsızdırlar, soruların cevaplarını ağzından kaçırırlar, sık sık düşerler veya kaza geçirip yaralanırlar.
*Durduğu yerde duramaz; elleri, ayakları kıpır kıpırdır, *Uzun süre aynı yerde oturmada sıkıntı yaşar, *Çocukken koşar ya da tırmanır, yetişkinken yerinde duramaz, Sessizce bir şeyle meşgul olmada sıkıntı yaşar, Motor takılmış gibi veya düz duvara tırmanırcasına hareketlidir, *Çok konuşur, *Karşıdaki kişi sorusunu bitirmeden cevabı yapıştırır, *Bekleme gerektiren ya da sırayla yapılan işlerde sıkıntı yaşar, *Başkalarının sözünü keser.
Çocuk uzman kişi tarafından detaylı olarak değerlendirilmelidir. Değerlendirmenin ardından psikiyatrist tarafından verilen ilaçlar kullanılmalıdır. Alınan bu uyarıcı ilaçlar çocuğun dikkatini toplamasına yardımcı olacaktır. Bunun yanında çocuğa bireysel eğitim desteği sağlanmalıdır. Yapılan bu eğitim desteği sayesinde çocuk ders çalışma alışkanlığı kazanacak ve uzun vadede sorumluluk duygusu gelişecektir.
DEHB li öğrencilerin okul başarısını ve uyumunu arttırmak için öğretmenler tarafından kurallar yapılandırılmalı, DEHB li öğrencilerin dikkat süresini uzatabilmek için ders ilginç etkinliklerle desteklenmeli ve olumlu pekiştireçlerin kullanımına dikkat edilmelidir. Düzeni sağlamak için kurallar mümkün olduğunca erken oluşturulmalı, düzen ve temizliği kontrol etmek için ise çok sık aralıklarla kontroller yapılmamalıdır. Aksi takdirde bu durum çocukların içsel motivasyonlarını azaltabilir.
Kolayca üzülebilen ve rahatlıkla depresif ruh haline girebilen DEHB’liler için öfke nöbetleri ciddi sonuçlar doğurmakla birlikte ilerleyen zamanlarda kronik hale de gelebilir. Öfkeyi kontrol altına alamamak profesyonel, sosyal ve özel yaşamda ilişkileri olumsuz etkiler, kişinin özgüveninin azalmasına neden olur ve kişi sosyal yalnızlığa sürüklenebilir.
DEHB görülme oranının araştırmaların yapıldığı yer, araştırma grubundaki çocuk-gençlerin yaş ortalaması ve kullanılan yönteme göre değişiklik göstermesiyle birlikte genel olarak toplumda %3 ile %10 arasında olduğu saptanmıştır. Ayrıca yapılan araştırmalar DEHB nin erkek çocuklarda 2 ile 10 kat daha sık görüldüğünü ortaya koymuştur.
Erken tanı, tedavi ve olumlu aile-öğretmen yaklaşımlarıyla DEHB li çocukların gelecekte sorumluluk sahibi, iyi sosyal ilişkilere sahip, başarılı bireyler olmalarına hiçbir engel yoktur.
DEHB’li çocuklar aile ilişkilerinde sorunlar yaşayabilirler. Ebeveynler veya çocuğa bakmakla sorumlu olan kişiler bu süreçte çocuğa karşı sabırlı ve anlayışlı olmalıdır. Ebeveynler bu süreçte yaşadıkları sorunlardan kendilerini sorumlu tutabilirler. Çocuğa karşı nasıl bir tutum sergileneceği aile içinde tartışmalara neden olabilir. Özellikle okul hayatı da başladığında ebeveynler kendi içinde çatışan ya da okula karşı çocuğunu savunmaya çalışan bir konuma gelebilir.
Yapılan araştırmalarda Disleksi ile Dikkat Eksikliği arasında %10’dan %92’ye varan oranlarda bir örtüşme görüldüğü ortaya konmuştur. DEHB’li çocuklarda Disleksi görülme sıklığı %15–50 iken Diskalkuli görülme sıklığı %24–60 oranlarında değişmektedir.
DEHB li öğrencilerin okul başarısını ve uyumunu arttırmak için öğretmenler tarafından kurallar yapılandırılmalı, DEHB li öğrencilerin dikkat süresini uzatabilmek için ders ilginç etkinliklerle desteklenmeli ve olumlu pekiştireçlerin kullanımına dikkat edilmelidir. Düzeni sağlamak için kurallar mümkün olduğunca erken oluşturulmalı, düzen ve temizliği kontrol etmek için ise çok sık aralıklarla kontroller yapılmamalıdır. Aksi takdirde bu durum çocukların içsel motivasyonlarını azaltabilir.
Dehb herhangi bir müdahalede bulunulmadığı takdirde beraberinde davranım bozukluğu kaygı bozukluğu depresyon, kaka-idrar kaçırma gibi birçok problem ortaya çıkabilir.
DEHB tanısı alanda uzmanlaşmış psikiyatristler tarafından konulur. Tanı tek bir kaynaktan elde edilen bulgu ya da bilgilere göre değil; birçok kaynaktan elde edilen bilgiler bir araya getirilerek bu bilgilerin incelenmesiyle konulur.
DEHB’li öğrenciler sınıfta, dikkat toplamada sınırlılık, dağınıklık, anlatılanları dinlemede güçlükler, düzensizlik, unutkanlık, motor huzursuzluk, yetersiz dürtü kontrolü, aşırı konuşma, sırasını bekleyememe, kurallara uymada güçlük gibi sorunlar yaşarlar.
Çocuğun okula başlaması ile dersi dinlememe, ödevleri unutma, ödevleri yapmama, sorulara odaklanamama gibi DEHB belirtileri akademik başarıyı olumsuz etkilemekte ve başarısızlığa neden olmaktadır.
Öğretmenlerin dikkat etmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir; * Çok ödevden sıkıldıkları için az ödev verilmesi,  * Ödevlerinin niceliğinden ziyade niteliğine dikkat edilmesi, *Ağır ödevler yetersizlik duygusuna neden olabileceği için ödevlerin küçük parçalara ayrılması *Ödevleri yapabileceği yeterli  sürenin verilmesi
Eğer bir çocuk yalnızca oyun oynarken aktif görünüyor ve dikkat dağınıklığı yaşamıyorsa bunun nedeni dikkat eksikliği olmayabilir. Dikkat eksikliği semptomları sadece sınıf ve okul ortamında oluyor başka yerlerde ise gözlemlenmiyorlarsa da sorun yine dikkat eksikliği olmayabilir. Semptomların görüldüğü bir çocuğun eğitim ya da arkadaşlık ilişkileri olumsuz anlamda etkilenmiyorsa, dikkat eksikliği tanısı konulmaz.
DEHB tedavisi genellikle ilaçlar ile gerçekleştirilir. Bu ilaçlar uyarıcı ve uyarıcı olmayan ilaçlar şeklinde sınıflandırılır. Uyarıcı olmayan ilaçların yan etkileri daha azdır ancak uyarıcı ilaçlar tedavi de daha etkindir. İlaçlar hiperaktivite ve dürtüselliği azaltıp odaklanma, çalışma ve öğrenme becerilerini arttırırken aynı zamanda fiziksel koordinasyonlarda da gelişim sağlar.
DEHB tanısı almış çocukların sosyal becerileri akranlarına kıyasla daha geç ve oldukça yavaş gelişir. Çoğu çocuk, içerisinde bulunduğu gelişim döneminin, gerekli sosyal beceri davranışlarını kazanmamıştır.Bu yüzden olumsuz davranışlarda bulunabilirler ve beraberinde oyun sırasında arkadaşları tarafından istenmeme ve dışlanma sorunları gözlemlenebilir.
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sıkla bir arada görüldüğü gibi bazı durumlarda bireyde yalnızca dikkat eksikliği ya da hiperaktivite sorunu gözlemlenebilir. DEHB in 3 farklı şekilde bireyde kendini gösterdiğini söyleyebiliriz. Bunlar; *Dikkat eksikliği *Hiperaktivite bozukluğu *İkisinin birlikte bulunması olarak sıralanır. Aynı zamanda DEHB’li bir birey hayatının farklı dönemlerinde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu aynı anda yaşayabileceği gibi ayrı da yaşayabilir.
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı psikiyatristin yaptığı birtakım inceleme ve değerlendirmelerden sonra konulur. Teşhis aşamasına izlenen adımlar şu şekildedir; * Aile ile görüşme * Çocuk ile görüşme * Öğretmen/öğretmenlerin gözlemlerine danışma * Birtakım performans testlerinin uygulanması ve değerlendirilmesi

Henüz yorum bulunmamaktadır...

Çocuk Gelişimi Kursu İçin Yorum Yapın

Buraya 10 üzerinden kaç puan verirsiniz.
Doğrulama SMS'i gönderilecektir.

Henüz yorum bulunmamaktadır...

Fiyat Tablosu

Süre Liste Fiyatı Kampanyalı Fiyat
1 Gün (8 Saat) 1 x 1000 TL 1 x 800 TL Kazancınız: 200 TL

Başlama tarihleri hakkında bilgi almak lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Gün ve Saatler

Eğitimci Sertifikalandırma Programı

Günler Saat Aralıkları
Hafta İçi
Pazartesi 9:00 - 19:30
Salı 9:00 - 19:30
Çarşamba 9:00 - 19:30
Perşembe 9:00 - 19:30
Cuma 9:00 - 19:30
Hafta Sonu
Cumartesi 9:00 - 17:00
Pazar

Bu Eğitime Özel Taksit Fırsatları

Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL
9 Taksit TL TL
Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL
9 Taksit TL TL
Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL
9 Taksit TL TL
Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL

İstanbul Şişli Halaskargazi

Rumeli Cd. Panter Apt. No: 69 Kat:4 D:4 Nişantaşı / Osmanbey

Kurs.com
İndirimli kurslardan ücretsiz haberdar olun

Kurs.com - Tüm hakları saklıdır © 2014-2019

Bana Kurs Bul