8. YIL DİLEK MÜZİK EVİ
 • Ankara
  1. Çankaya

 • 13.698 kişi bu kursu inceledi

  Bağlama Kursunda Anadolu Halk Müziğini Keşfe Çıkın..

  Anadolu Halk Müziğinin enstrümanı olan « Saz » ailesini yeterince tanıdığımızda, sanırım bu sorunun cevabını verebiliriz. Bu amaçla 2000 yıllık geçmişi olan Saz’ın tarihsel gelişimini öğrenmemiz yerinde bir davranış olacaktır.

  Saz ailesinin atası olarak bilinen Kopuz, Orta Asya´daki Türk boyları tarafından kullanılmış, o bölgenin "gezginci ozanları" aracılığıyla Anadolu´ya gelmiştir.ilk zamanlarda bir ululuk sembolü olarak ;güç verme,kötü ruhları kovma,toplumu kaynaştırma, yerme ve övgüleri ile haberleşme aracı olarak kullanılırdı. Türkmenler, Kopuz’u kutsal kabul etmiş, çalmasını bilmeyeni kendilerinden saymamıştır. Hatta savaşlarda belinde Kopuz olan savaşcıya düşmanın el sürmediği söylenirmiş.Bu enstrumanın yay ile çalınanlarına « iklığ » mızrap ile çalınanlarına ise « Kopuz » adı verilmiştir.Su kabağının üst kısmına ince deriler geçirerek kiriş telleri takılmış, zamanla değişerek ağaçlar oyulmak suretiyle metal teller takılarak günümüzde ki şeklini almıştır.Kopuz orta Asya ve Sibirya Türkleri tarafından günümüzde hala kullanılmaktadır.

  Bağlama’ya geçiş, orta boy Bağlama büyüklüğünde 15 perdeden oluşan « çöğür » adı verilen enstruman ile olmuştur.Bağlamayla ilgili sözlere ilk 18 inci yüzyılda rastlanmaktadır . ''Bağlama, saz şairlerinin, şiirlerini okurken çaldıkları küçük saz sapına perde bağlanması dolayısıyla, bu çalgıya Bağlama denmiş olacağı düşüncesi ağırlıktadır.Günümüzdeki şekliyle Saz ailesinin en tanınıp bilinen Enstrumanı Bağlama’yı tanıyacak olursak ;Bağlama ailesinin en küçük ve en tiz sesli çalgısı « Cura »’dır.Cura’dan biraz daha büyük ve bir oktav(Müzikte kullanılan Do-Re-Mi-Fa-Sol-La-Si notaları bir oktavdır) daha kalından ses veren çalgısı ise Tambura’dır.Tambura’ya göre bir oktav kalın ve bağlama ailesinin en kalın ses veren çalgısına ise « Divan Sazı» denir.

  Bağlama ;Tekne ,Göğüs Sap olmak üzere üç kısımdan oluşur.Tekne genellikle Dut, Gürgen,Kestane ,Ardıç,Karaağaç,Ceviz gibi ağaçlardan yapılır.Göğüs bölümü ise akustik ses elde edebilmek için Köknar,çam,Ladin gibi ağaçlardan yapılır. Bağlama Mızrap veya Tezene adı verilen kiraz ağacı kabuğu veya plastikten yapılan araçla çalındığı gibi bazı yörelerimizde parmakla da çalınmaktadır. Bu çalım tekniğine « Şelpe » adı verilmektedir. Bağlama’nın sap kısmı ise Gürgen, Ardıç veya Ceviz gibi sert ağaçlardan yapılır.17 ila 24 perdesi olup,Kısa ve Uzun Sap Bağlama olmak üzere ikiye ayrılırlar.Bağlama üzerinde ikişerli veya üçerli olmak üzere üç grup tel vardır.Bu tel grupları degişik biçimlerde akort edilerek, Bağlama düzeni,Kara Düzen (Bozuk Düzen), Misket Düzeni, Müstezat, Abdal Düzeni, Rast Düzeni,Fidayda Düzeni vb.düzenlere akot edilir. Halk Müziği'nin en önemli özelliklerinden birisi de yörelere has söyleniş ve çalınış biçimleridir. Bağlama ile, yörelerin tezene özelliklerini çalmaya, o yörenin tavrı denilmektedir. Bu tavırlar tezene kullanımı ile ilgili olup, Zeybek tavrı, Sürmeli tavrı (Yozgat tavrı), Kayseri tavrı, Konya tavrı, Silifke tavrı, Azeri tavrı, Ankara tavrı, Aşıklama tavrı, Karadeniz tavrı, Rumeli tavrı, Karşılama ve Teke tavrı diye adlandırılırlar.

  Sonuç olarak, aslen Farsça bir terim olan ve Farsça'dan Türkçe'ye geçen ''Saz'', halk sanatçılarının şiirlerini söylerken çaldıkları telli çalgının genel adıdır. ''Bağlama'' terimi ''Saz''dan sonra bu çalgıda ikinci derecede kullanılan bir diğer addır. Anadolu'da kopuzdan sonra, Tambura tipli çalgıların genel adı olarak kullanılan terimler ''Saz'' ve ''Bağlama''dır.

   

  BAĞLAMA DERS ÜCRETLERİ:

  1-Bağlama dersi haftada 1 saat ayda 4 saat özel (birebir) Aylık ücret 390 TL
  2-Bağlama dersi haftada 1 saat ayda 4 saat ikili  gruplar  Aylık ücret300 TL

   

  NOT: Kurs kaydı yaptıran öğrencilere enstrümanlarda %10 indirim yapmaktayız.

  Daha Fazlası Daha Azı

  Sıkça Sorulan Sorular

  Birebir veya grup dersi olarak eğitim verilmektedir. Grup ders kişi sayısı maksimum 4 tür.
  İNDİRİMİ KAÇIRMAYIN İndirimin bitmesine kalan süre
  %15 indirim 650 TL 550 TL

  Fiyat Tablosu

  Süre Liste Fiyatı Kampanyalı Fiyat Fiyat Açıklaması
  1 Ay (4 Saat) 1 x 650 TL 1 x 550 TL Kazancınız: 100 TL Özel ders
  1 Ay (4 Saat) 1 x 550 TL 1 x 450 TL Kazancınız: 100 TL Grup dersi 3-4 kişilik sınıflar

  Bu Eğitime Özel Taksit Fırsatları

  Taksit Tutarı Toplam Tutar
  Tek Çekim TL TL
  3 Taksit TL TL
  6 Taksit TL TL
  9 Taksit TL TL
  Taksit Tutarı Toplam Tutar
  Tek Çekim TL TL
  3 Taksit TL TL
  6 Taksit TL TL
  9 Taksit TL TL
  Taksit Tutarı Toplam Tutar
  Tek Çekim TL TL
  3 Taksit TL TL
  6 Taksit TL TL
  9 Taksit TL TL
  Taksit Tutarı Toplam Tutar
  Tek Çekim TL TL
  3 Taksit TL TL
  6 Taksit TL TL

  %100 doğrulanmış 1 yorum

  Kurs.com üzerinden kayıt olan kursiyerlerin yaptıkları gerçek yorumlar.

  DİLEK MÜZİK EVİ Bağlama Kursu Ortalama 4.0/10, toplam 1 oy, 1 yorum.
  • H
   27 Nisan 2017 tarihinde yorum yaptı DİLEK MÜZİK EVİ Bağlama Kursu

   Memnunum sorun yok

   Bu yorumu faydalı buluyor musunuz? Evet (7) Hayır (20)

  Yorum Yapın

  Doğrulama SMS'i gönderilecektir.

  Ankara Çankaya Kültür

  Kültür Mahallesi Yüksel Cad. No: 8/18 Harbiş Sendika Binası 3.Kat Kızılay

  Toplu taşımaya yakın
  Kızılay Metro Durağı 200 m. uzaklıkta
  Mesaj Gönder
  Şimdi Ara

  Kurs.com - Tüm hakları saklıdır © 2014-2023

  kurs.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görsel, video, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içerik, görsel, video, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından kurs.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için mağaza (ilan) sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.