İletişime Geçin

Aklınızdaki sorular için bizimle şimdi iletişime geçiniz Mesaj Gönder

UZMAN HOCA İLE JEET KUNE DO YU ÖĞRENİN

Firma Güner Spor Kulubü
Web Adresi gunersporkulubu.kurs.com
Yer
%33 indirim 300 TL 200 TL

JEET KUNE DO NEDİR?

Önce Jeet Kune Do’nun (JKD) ne olmadığını kısaca söyleyerek başlamak gerekir. Dünyada çoğu kişi şöyle bilir; “Bruce Lee, Jeet Kune Do diye bir dövüş stili kurdu.” Ama bu doğru değildir. JKD sistem değildir. Bir dövüş tekniği değildir. Yumruğu, tekmesi, kilidi falan yoktur. Her mesafe ya da durumda avantaj sağlayan sistemler vardır. Örneğin yakın mesafede Wing Chun, uzak mesafede Savate gibi. Her durumda avantaj sağlayan tarz ne ise o kullanılır. JKD bir tarzdan diğerine su gibi akar ve hiçbir limit kabul etmez.JKD bir kavramdır (concept) ve o Bruce Lee’nin tekniği değil felsefesidir. Yukarıda okuduğunuz kavramsal bakış JKD’nin ta kendisidir.
 

JKD’nin logonun üzerinde Çince bir yazı göreceksiniz. Bu logo tüm dünyada kullanılan JKD sembolüdür. Yazının çevirisi; "Using no way as a way using and having no limitation as limitation" "Yol olarak hiçbir yolu kullanmamak ve sınır olarak hiçbir sınırın olmaması" Yani JKD bir hayat tarzı aslında. Hiçbir kalıba hiçbir sisteme bağlı kalmamak demektir. Yani senin kendi durum, koşul, istek ve ihtiyaçlarına göre bir şekil alman demektir.  Jeet Kune Do aslında senin kendi sistemin demek.

NEDEN JKD ÖĞRENMELİYİZ?

En gelişmiş toplumlarda bile insan hayatı fiziki olarak tehlikeyle daima karşı karşıyadır. Hiçbir devletin vatandaşlarını tamamen koruyabilme gücü yoktur. İşte bu nedenle kendi tedbirimizi kendimiz almak zorundayız.  Mevcut imkânlardan yararlanmalı, çevremizde savunma ile ilgili eğitim veren donanımlı bir spor salonu araştırıp eğitime katılmalıyız. Aksi takdirde istemediğimiz kötü bir durumda yani fiziki bir saldırıya uğradığımızda şikâyetçi olma hakkımız olamaz. Çünkü siz hiçbir tedbir almadınız, dolayısıyla bu saldırı sürpriz değildir. Savunma Sanatları içinde tamamen sokak saldırılarına karşı tasarlanmış olan JUN FAN KUNG FU (Jeet Kune Do), içinde pek çok savunma sanatı barınmaktadır. Bu yüzden en etkili savunma sanatı özelliğine sahiptir.

JKD BİZE NE SAĞLAR?

Kazananın ve kaybedenin kim olduğuna karar vermek nihai amaç değildir. JKD yani Jun Fan Kung Fu karakterin, eğitim yoluyla geliştirilmesini amaçlayan bir mücadele sanatıdır. Jun Fan Kung Fu nihai amacı olarak kazanmayı değil çalışma ve eğitim sonucu tecrübe birikimine sahip olarak karakter mükemmeliyetine erişmeyi hedef alan bir martial sanattır. Aynı zamanda güç ve sistematik çalışma sayesinde her biri etkili ve güçlü silah haline gelen vücudun her bölümünün tümünü kullanmak suretiyle yapılan, bir nefis müdafası şeklidir. Jun Fan Kung Fu  tüm vücut hareketlerinin bir muvazeneye erişmesi ve bu yolla vücut hareketlerinin bir bütün halinde olgunluk meydana getirmesini amaçlar. Bu sanatı takip edebilmek için ilk amaç; ulvi ve tevazu sahibi bir ruh geliştirmektir. Aynı zamanda da, vahşi bir hayvanı tek bir vuruşla durdurabilecek kadar büyük bir güç geliştirilmelidir. Jun Fan Kung Fu’nun gerçek bir tatbikçisi olmak ancak ve ancak kişinin ruhsal ve fiziksel yanının mükemmeliğe erişmesiyle mümkündür. Jun Fan Kung Fu  bir dövüş biçimidir ancak katılanlara şiddete karşı olma duygusu aşılar. Bir yanlış anlama ya da eksik öğreti sonucu sadece bir dövüş tekniği olarak çalışıldığı zaman Kung Fu  olmaktan çıkar. Dövüşmeği öğrenmek için Kung Fu’ya ihtiyaç yoktur, sokak dövüş teknikleri de bu iş için yeterlidir. Bir Kung Fu’cu  dövüş becerisine mükemmelen sahip olduğu halde gördüğü eğitim ona şiddetten ve dertten kaçınmasını öğretmiştir. 
 

JKD’NİN FELSEFESİ NEDİR?

 Bruce Lee felsefe mezunuydu. Genç yaşına rağmen konuyla ilgili büyük bir birikimi vardı. Kendi döneminde, hem batı felsefesine, hem de doğu felsefesine hâkim olan az insandan biriydi.

Onun yaşadığı dönem guruların, hippilerin cirit attığı, ruhsal gelişim için her türlü saçmalığın, sapkınlığın normal göründüğü bir dönemdi. Ruhsal gelişim adına kendilerine guru ünvanı veren uzun sakallı, cüppeli tipler, müritlerini her yönden sömürüyor, kendilerine adeta tapınılan komün/tarikat düzeni kuruyorlardı. Kendilerini yol gösterici olarak gösteriyorlardı ve onların felsefesini takip edenlerin özgür ve mutlu olacağını vaat ediyorlardı. Örnek olarak OSHO adı verilen karizmatik bir Hintli o dönem binlerce takipçi elde etmiş, komün olarak da Amerika’da adeta bir şehir kurmuştu. Müritler onun kurdurttuğu komünde hem köle gibi çalışır, hem de ellerindeki her şeyi komüne yani Osho’ya verirlerdi. Sonuçta “Ruhani lider” Osho’nun 93 tane Rolls Royce’u olmuştu. O dönemlerin çok kısa bir portresidir. Bruce Lee bir felsefeci olarak Taoizm’den ve Krişnamurti düşüncesinden etkilenmişti. Jeet Kune Do’nun kaynağı ise bu iki felsefedir. JKD’yi anlamak için önce bunları anlamamız gerekiyor. Taoizm köklerini Şamanizm’den alan bir felsefedir. Dar anlamda müdahalesiz, uyum felsefesidir. Yani Taoizm doğa ile uyumlu olmak demektir. Bruce Lee şahısların kendi istek ve ihtiyaçlarına göre kendilerini gözlemleyerek kendi sistemlerini/tarzlarını oluşturmalarını söyler. JKD felsefesi budur.

JKD HANGİ DÖVÜŞ TEKNİKLERİNDEN OLUŞUR ?

Bruce Lee’nin kurduğu dövüş sanatı Jun Fan Kung Fu’dur. Jun Fan Lee, Bruce Lee’nin gerçek adıdır.  Bruce Lee de doğal olarak sistemine kendi adını vermiştir
Jeet Kune Do’nun temel sistemidir. Çoklu disipline sahip bir stildir. Değişik ekollerin en etkili bulduğu taraflarını kendi üstünde toplar. Sokak gerçekçiliği içinde en işe yarayan dövüş tekniklerini bir araya getirir.

Jun Fan Kung Fu şu gibi kısımlardan oluşur;

  •   Jun Fan Kick Boxing  -  (Savate & Muay Thai)
  •   Jun Fan Trapping        -  (Wing Chun & Mantis)
  •   Jun Fan Grapling         -  (Jiu Jitsu & Grapling)
  •   Jun Fan Locking          -  (Aikido & Chinna)

(Yanda parantez içindeki stiller, bu bölümlerin hangi kaynaklardan referans alındığına dair örnektir. )

EĞİTMEN HAMDİ ÇEVİK KİMDİR?

45 yıldır Uzakdoğu Savunma Sanatları çalışmaktadır. (Karate,Judo,Ju Jutsu,Aikido, Jeet Kune Do) Dünyanın en iyi Japon , Avrupalı hocalarından ve aynı zamanda Türkiye’nin en iyi hocalarından eğitim almıştır ve almaya devam ediyor.(Şenel İnce, Ahmet Doğaner, Orhan Doğaner,Hakkı Koşar, İsmet Turna,Namık Ekin, Ahmet Okumuş,Cüneyt Yeşilnur, Seçkin Köknar, Adnan Erzen, Gökhan Şener, T.Arakawa, T.Kono, Ron Balicki).

Henüz yorum bulunmamaktadır...

Jeet Kune Do Kursu İçin Yorum Yapın

Buraya 10 üzerinden kaç puan verirsiniz.
Doğrulama SMS'i gönderilecektir.

Henüz yorum bulunmamaktadır...

Fiyat Tablosu

Süre Liste Fiyatı Kampanyalı Fiyat
1 Ay (16 Saat) 1 x 300 TL 1 x 200 TL Kazancınız: 100 TL

Başlama tarihleri hakkında bilgi almak lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Gün ve Saatler

Günler Saat Aralıkları
Hafta İçi
Pazartesi
Salı 18:00 - 19:00
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Hafta Sonu
Cumartesi
Pazar 19:15 - 20:30

Bu Eğitime Özel Taksit Fırsatları

Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL
9 Taksit TL TL
Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL
9 Taksit TL TL
Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL
9 Taksit TL TL
Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL

Henüz video bulunmamaktadır.

İstanbul Beşiktaş Sinanpaşa

Sinan Paşa Mah.Şehit Asım Cad.Köyiçi Mektep Sok. No 6 Beşiktaş / İstanbul

Kurs.com
İndirimli kurslardan ücretsiz haberdar olun

Kurs.com - Tüm hakları saklıdır © 2014-2019

Bana Kurs Bul