ŞUBAT DÖNEMİ KAYITLARI BAŞLADI. Müziğin Ritmini Gitar Kursunda Yakalayın

Firma İSTASYON SANAT AKADEMİSİ GÖZTEPE
Web Adresi istasyonsanatgoztepe.kurs.com
Yer
İncelenme 1.333 kişi bu kursu inceledi
Üyelik 2. YIL

Klasik Gitar (Naylon Telli Akustik Gitar)
Günümüzdeki haliyle yaklaşık 5 asır yaşında olan klasik gitar, geçmişinde lavta, vihuela adları ile tarihteki yerini almıştır. Tel titreşiminin, gitarın gövdesi olarak adlandırılan boşlukta yaptığı rezonans ile ses şiddetinin büyümesi nedeniyle "akustik" bir çalgıdır. Rönesans'tan günümüze yaklaşık 500 yıllık bu süreçte, rönesans, barok, klasik, romantik ve çağdaş dönem olarak adlandırılan dönemlerin her birinde, o döneme özel stil, form, ezgi özelliklerini barındıran bir çok eser yazılmıştır.

Klasik gitar eğitiminin başlangıç aşamasında, müziğin temel öğeleri ile oturuş ve tutuş tekniğinin öğrenilerek davranışa dönüştürülmesini amaçlanır. Birinci pozisyonda çalınan "temel düzey eserler" ile oluşturulan dağarcık, bir sonraki aşama için basamak görevi de görmektedir.  Sağ el tekniklerinden sıkça kullanılan apoyando ve tirando ile temel gitar tekniklerinden arpej ve dizi çalma alıştırmaları, süreç içerisinde ilerleyen zorluk derecelerinde çalışılırken, bir yandan da "öğrenci düzeyine uygun" eserler aracılığı ile teknikler ve eserler karşılıklı olarak birbirini desteklemektedir. Temel seviyenin üzerine çıkan öğrenciler, yukarıda bahsedilen müzik dönemlerinden tümüne ait eserlerden oluşan dağarcığa sahip olurken, dönem özellikleri ile birlikte birçok farklı stil ve form öğrenmiş olur.

Elektro Gitar (Çelik Telli Masif Gövdeli Gitar)

Elektro gitar, ömrüne bakıldığında şekil/marka/model/kullanılan tür/… vb. bakımlardan en çok sayıya ulaşan çalgılardan biridir. Masif ağaca yerleştirilen manyetiğin, tellerin titreşimini bir kablo aracılığı ile amplifikatöre göndermesi ile amplifikatöre bağlı hoparlörlerden elde edilen ses, düzenin basit bir açıklamasıdır.
Elektro gitar eğitimi, klasik gitara göre (belki de yaşı dolayısıyla) sağlam temeller üzerine oturmamıştır. Örneğin; sağ ve sol el teknikleri, tutuş, oturuş, eğitim sürecinde izlenen yol (solo, ritim, doğaçlama, dizi vs.) tam anlamı ile bir sıraya girmemiştir. Burada elektrogitar ile icra edilen müzik türünün de önemi büyüktür (Örneğin, blues müziğin bünyesinde doğaçlamaya çokça yer verilirken alternatif ve/veya punk müzik daha çok ritim partisyonları üzerine kuruludur. Dolayısıyla bu üç türün öğretim sürecinde ritim ve/veya solo çalışmaları aynı yoğunluğa sahip olmayabilmektedir). Elektrogitarın kullanım alanı, kullanıldığı müzik türü, tür içinde aldığı rol gibi etkenlerin yanında, kişinin bu geniş yelpazede kendisine yakın hissettiği alana hitap edecek bir yol/yöntem ve dağarcık çalışmalarının, yukarıda sözü edilen duruma etkisi göz ardı edilmemelidir. 
Çeşitli kitap, cd, internet sitesi vb. kaynaklı elektro gitar eğitim modelleri, çoğu eğitimci tarafından "tam anlamıyla" uygulanmaz iken, genel olarak öğrencinin yaşı/dinlediği ve çalmak istediği müzik türü/gitarın ritim yada solo çalgı olarak hangi özelliğini daha çok kullanmak istediği vb. özellikleri göz önünde bulundurularak bir yol izlenmektedir.
Elektro gitar ile "doğaçlama" çalmak, çoğu genç gitaristin/öğrencinin en çok istediği uygulamalardan biridir. Bu yönü nedeniyle, fiziksel davranış geliştirme sürecinin (dağarcık oluşturma ve seslendirme) yanında, süreci teorik olarak desteklemek gerekmektedir. Teori/armoni terimleri "genel anlamıyla" dizi ve akor (elektro gitar için) uygulamaları anlamına gelmektedir ki bu süreç çoğu öğrenciye yüzelsel olarak anlatılmakta ve algılatılmaktadır.Teorik konuların, hem kağıt üzerinde hem de gitar üzerinde yapılacak uygulamalar ile öğrenilmesi, öğrencinin "cover" olarak adlandırılan dağarcık çalışmaları yapmasının yanında, öğrenciyi "elektro gitarist" olmaya sevk edecektir. 

Pop (Popüler) Gitar (Çelik/Naylon Telli Akustik Gitar) 
Popüler müzik, çoğu insan tarafından dinlenilen/sevilen müzikleri işaret eden bir kavramdır. Genel kullanımı itibari ile, "günümüz müziği" olarak bilinse de, 50 yıl önce bestelenen ve günümüzde de dinlenilmeye devam eden eserler de popüler eserlerdir (Örneğin; Yesterday - The Beatles). 
Pop gitar eğitimi, "daha çok" sol elde basılan akorlar ile bu akorların sağ elde çalınan ritim yada arpej ile seslendirilmesi ilkesi üzerine kurulur. Çoğu sözlü olan bu eserler, gitar çalmanın yanında şarkı söylemeyi de gerekli kılmaktadır.
Pop gitar, gerek parmaklarla gerekse pena ile çalınabilmektedir. Günümüzde klasik gitar olarak adlandırılan "naylon telli akustik gitar" ve akustik gitar olarak adlandırılan "çelik telli akustik gitar" elektro gitarda olduğu gibi pena yardımı ile çalınabilirken, özellikte naylon telli akustik gitarlar parmaklarla da daha rahat çalınabilmektedir.

Solo ve Ritim Gitar Teknikleri: 
* Pena Ezgersizleri
* Alternate Picking
* Hammer-on ve Pull-off teknikleri
* Speed Picking
* Bend
* Slide
* Tremolo
* Legato
* Tapping
* Funky Ritimler
* Blues, Vals, 9/8, 6/8, 3/4, 5/8 vs. ritimler ile sağ el çalışmaları
* Pulm Mute (tel kapatma teknikleri)
Akor, Dizi ve Arpejler
* Açık pozisyon ve bareli akorlar (Majör, minör, eksik (dim), artık (aug), 6'lı, 7'li, 9'lu, sus2, sus4 vs.)
* Çevrim, power (5'li) akorlar
* Majör, minör (armonik, melodik) dizileri
* Pentatonik diziler
* Blues dizileri
* Kromatik diziler
* Majör, minör, eksik (dim), artık (aug), majör 7, minör 7, dominant 7 vs. arpejler
* Modlar (ionian, dorian, phrygian, lydian, mixolydian, aeolian, locrian)
* Emprovizasyon (doğaçlama)

Bu Kurs için henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yap

Fiyat ve kampanya bilgileri için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Başlama tarihleri hakkında bilgi almak lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bu Eğitime Özel Taksit Fırsatları

Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL
9 Taksit TL TL
Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL
9 Taksit TL TL
Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL
9 Taksit TL TL
Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL

Yorum Yapın

Buraya 10 üzerinden kaç puan verirsiniz.
Doğrulama SMS'i gönderilecektir.

Henüz video bulunmamaktadır.

İstanbul Kadıköy Göztepe

Çemenzar Sk. Galip Paşa Köşkü No:2 Göztepe / Kadıköy / İstanbul

Gitar KURSUNDA FIRSAT ARAYIN VEYA MESAJ GÖNDERİN ACELE EDİN - FIRSATI KAÇIRMAYIN
Mesaj Gönder
Kurs.com
İndirimli kurslardan ücretsiz haberdar olun

Kurs.com - Tüm hakları saklıdır © 2014-2019

Bana Kurs Bul