4. YIL KATMAN SANAT
 • İstanbul
  1. Kadıköy

 • 2.105 kişi bu kursu inceledi
  UZAKTAN EĞİTİM Bu kursu uzaktan eğitim olarak alabilirsiniz.

  Mimar Sinan GSÜ mezunu Akademisyenler Eşliğinde Yurt Dışı Portfolyo Hazırlık

  Katman Eğitim, ülkemizde ya da yurt dışında yetenek sınavlarıyla öğrenci alan Güzel Sanatlar, Mimarlık – Tasarım ve Eğitim Fakültelerine 2011 yılından beri birçok öğrenci hazırlamış ve özellikle 2015 ve 2016 yıllarında ciddi başarılara imza atmış bir sanat ve tasarım atölyesidir.

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim – İç Mimarlık Bölümü mezunu ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim - Fotoğraf Bölümü mezunu sanatçı - eğitmenler tarafından verilen dersler temel sanat eğitiminin yanı sıra bölüm sınavlarına yönelik çalışmaları da bünyesinde barındırmaktadır.

  Sanatın dünden bu güne kadar uzanan ve temelini oluşturan perspektif, oran-orantı, ışık-gölge, model ve modülasyon, kompozisyon, çizgi değeri, ton zenginliği ve kadraj gibi tekniklerin öğretildiği, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (Sanayi Nefise Mektebi & Devlet Güzel Sanatlar Akademisi)  ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Üniversitesi (Tatbiki Güzel Sanatlar) geleneğiyle yoğrulmuş eğitim sistemi başarımızın temelini oluşturmaktadır.

  Çalışmalarımız;

  Temel Desen Eğitimi

  (Yerleştirme ve Oran-Orantı)

  Öğrencinin baktığı tekli ya da çoklu nesne kurgularını nasıl görmesi gerektiğini, başka bir değişle görünmeyeni nasıl görünür kılması gerekeceğini, ilk başlarda uzun daha sonra yavaş yavaş süreyi kısaltarak zemine nasıl aktarması gerektiği ile çalışmaya başlanmaktadır.

  (Hareket ve Perspektif)

  Yerleştirme ve Oran-Orantı aşamasında çalışması (çizmesi) gereken yaklaşık 50 – 100 arası farklı nesne ya da nesne kompozisyonunu tamamlayan öğrenci bu aşamada uzak – yakın ilişkisini (mesafe), bulunduğu mekânda zemin – göz hizası – tavan ilişkisi ve son olarak görebildiği en sol – karşı – en sağ görüntüyü kâğıda nasıl aktarması gerektiğini arkadan öne doğru geldikçe, aşağıdan yukarıya çıktıkça gözün neyi büyük ya da neyi küçükmüşgibi algıladığını öğrenecektir.

   

  (Plân ve Ton)

  Yukarıda anlatılan dört aşamayı yani 200’e yakın çizimi tamamlayan öğrenci plân ve ton aşamasına görüntüdeki ışık ve gölgeyi betimlemenin de ötesinde bir rengin 12 farklı tonunu (skala) çizdiği görüntü üzerinde planlayarak aktarmayı öğrenmektedir. Bu aşama desende temel eğitimin son aşamasıdır.

   

  İnsan Figürü Eğitimi

  (Model Çizimi)

  Modelden desen çizimi ilk önce ahşap figür çizimi ile başlamaktadır. Baştan ayaklara kadar insan bedenini tanımaya başlayan öğrenci yavaş yavaş ayakta, oturan, eğilmiş ya da çok daha farklı pozisyonlarda poz veren kişiyi akademik anlamda yine uzun süreyle başlayıp yavaş yavaş süreyi kısaltarak çizmeyi öğrenir. Öğrenciye genellikle ödev olarak bu süreçte en yakınındaki insanları çizmesi istenmektedir. Ödevin amacı insanın her zaman en iyi tanıdığı ve bildiği yüz-kimlik yakınındaki olduğu vurgusunu hatırlatmak, imgesel çalışmalara alt yapı oluşturmasını sağlamaktır.

   

  (Röprodüksiyon Çizimi)

  Ustalardan desenleri kopya ederek başlanan bu süreçte en önemli vurgu öğrencinin tarama ve tonlama tekniği kazanması içindir. Genellikle atölye dışında yapılması öngörülen bir çalışmadır. Öğrenciye gerekli olan materyaller zamanı geldiğinde her güne bir röprodüksiyon şeklinde Katman Eğitim tarafından dağıtılır ve öğrenci en az verilen görsel büyüklüğünde bir resim kâğıdına tükenmez kalemlerle çizer. Bu tekniğin amacı öğrencinin silgi kullanımını en aza indirgemektir.

   

  (Figüratif Detay Çözümleme)

  Öğrenci Katman Eğitim’e başladığı ilk günden itibaren eskiz defteri taşımak zorundadır ve bu defteri gittiği her yere götürmek ve gördüğü her şeyi özellikle de insan figürü detayı çizmek zorundadır. Bu çözümleme imgesel (hayali) desen çizimlerinde öğrenciye ciddi avantajlar sağlayacaktır.

   

  (Kolaj Defter)

  Katman Eğitim’in eğitim süreci içerisinde öğrencinin en keyif aldığı ödev türüdür. Öğrenci gazete, dergi ya da fotoğraflardan kestiği birbirinden farklı renkte ya da biçimdeki materyalleri (insan, mekân, nesne vs.) bir araya getirerek (çizmek şartıyla) belleğinde sınavda karşısına çıkabilecek her türlü materyali yerleştirmiş olur. Bu yöntem yaklaşık 60 öğrencinin atölye eğitimi sürecinde test edilmiş ve %90 başarı getirmiş bir yöntemdir.

   

  İmgesel (Hayalden) Desen Eğitimi

  İmgesel (Hayalden) Desen; bir nesnenin, nesne kompozisyonunun, iç ya da dış mekânın, hareketli ya da durağan insan ya da hayvan figürünün, teknik ya da asimetrik materyallerin kısacası insana dair ne varsa, söylenildiğinde akla ya da göz önüne gelen görüntünün resmedilmesidir.

  Katman Eğitim Güzel Sanatlara Hazırlık sisteminde imgesel desen için yukarıda anlatılan iki maddede de alt yapı oluşturma teknikleri verilmiştir. Özellikle yetenek sınavlarına hazırlıkta öğrencilerimize aktardığımız en önemli bilgi “kendilerinin farkında olmalarıdır”. Yetenek sınavlarında istenen her zaman çok sadedir, İnsan ve insana dair olan… Öğrenciden ister gerçekçi yapsın, ister gerçeğin sınırlarını zorlasın istenen özellik çok açıktır… Kendine ait olan yaşamı ya da yaşanmışlıkları kâğıda belirli bir süre zarfında resmetmesi… Bu nedenledir ki sadece çok çizmek ya da çok iyi bir başarıya sahip olmak yetmemektedir, gerçek olan görüntüyü bütün bu kurallar çerçevesinde kendi yaşamındaki (belleğindeki) görüntüyü net bir şekilde ifade edebilmesidir.

  Daha Fazlası Daha Azı

  Sıkça Sorulan Sorular

  Öğrencilerine Yurt İçi ve Yurt Dışındaki Yetenek sınavlarında sağladığı başarıyı merkezi sistem (YGS – LYS) sınavlarında da sağlayan bir eğitim merkezidir.
  Öğrenci merkezli eğitim sisteminin yanında en doğru, en pratik ve en gerçekçi planlamaya sahip kurumdur.
  Kişinin algı, yetenek ve performansına göre değişmektedir. Minimum 3, maksimum 12 aylık bir zaman diliminde hazırlanılmaktadır...
  Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden günümüz Güzel Sanatlar Fakülteleri Özel Yetenek Sınavları ve Eğitim Sistemine hakim kurum olmasının yanı sıra yurt dışındaki birçok okula öğrenci kazandırmış olması
  Öncelikle öğrencinin girmek istediği bölümü iyi belirlemesi ve gerçekten istemesi gerekmektedir. Çünkü unutulmamalıdır ki öğrenci hayatını bu bölümü adayacak ve geleceğini bu bölümde öğrenecekleri sayesinde kuracaktır... Sınavlar ile ilgili detaylar seçilen ülke, okul ve bölüme göre değişmektedir, her öğrenciye özel ayrı bir program hazırlanmaktadır.
  Sınavlar ile ilgili detaylar seçilen ülke, okul ve bölüme göre değişmektedir. Genel olarak en çok tercih edilen üniversitelere bakıldığında TOEFL, IELTS, GRE, GMAT, TESTDAF... gibi yabancı dil sınavlarından belirli derecelerde puan istenebilmektedir...
  Diploma Puanının geçerliliği seçilen ülke, okul ve bölüme göre değişmektedir. Genel olarak tercih edilen üniversitelere bakıldığında minimum 50+ olması gerekmektedir.
  3 Aşamalıdır, Öncelikle öğrencinin temel Karakalem - Desen Eğitimi Alması gerekmektedir (Min. 3 Ay) , İkinci Aşama Figür-mekân-nesne ilişkisi kurabilme (min.2 ay), üçüncü aşama okulun öğrenciden istediği nitelikte çalışma hazırlığı (2-3 ay)
  İlk Olarak Karakalem - Desen Dersleri İçin 2B/3B/4B Resim Kalemi, Farklı Ağırlıklara ve Özelliğe Sahip Resim Kağıtları, Eskiz Defteri, Duralit, Hamur Silgi, Sert Silgi, Maket Bıçağı vs. Sulu Boya Seti, Marker Kalem Seti, Yağlı - toz pastel, kolaj materyalleri ... vs.

  Fiyat ve kampanya bilgileri için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

  Gün ve Saatler

  Yurt Dışı Portfolyo Hazırlık

  Günler Saat Aralıkları
  Hafta İçi
  Pazartesi 11:00 - 18:00
  Salı 11:00 - 18:00
  Çarşamba
  Perşembe 11:00 - 18:00
  Cuma
  Hafta Sonu
  Cumartesi 11:00 - 18:00
  Pazar 11:00 - 18:00

  Bu Eğitime Özel Taksit Fırsatları

  Taksit Tutarı Toplam Tutar
  Tek Çekim TL TL
  3 Taksit TL TL
  6 Taksit TL TL
  9 Taksit TL TL
  Taksit Tutarı Toplam Tutar
  Tek Çekim TL TL
  3 Taksit TL TL
  6 Taksit TL TL
  9 Taksit TL TL
  Taksit Tutarı Toplam Tutar
  Tek Çekim TL TL
  3 Taksit TL TL
  6 Taksit TL TL
  9 Taksit TL TL
  Taksit Tutarı Toplam Tutar
  Tek Çekim TL TL
  3 Taksit TL TL
  6 Taksit TL TL

  Yorum Yapın

  Buraya 10 üzerinden kaç puan verirsiniz.
  Doğrulama SMS'i gönderilecektir.

  İstanbul Kadıköy Rasimpaşa

  Halitağa Cad. No.36 Kat.2 D.8-9-10-11

  Toplu taşımaya yakın
  Kadıköy Metro Durağı 100 m. uzaklıkta
  Kadıköy çarşı Otobüs Durağı 50 m. uzaklıkta
  Kadıköy çarşı Tramvay 100 m. uzaklıkta
  Eminönü - karaköy Vapur İskelesi 150 m. uzaklıkta
  Beşiktaş Vapur İskelesi 200 m. uzaklıkta
  Kadıköy çarşı Minibüs Durağı 50 m. uzaklıkta
  Mesaj Gönder
  Şimdi Ara
  Kurs.com
  İndirimli kurslardan ücretsiz haberdar olun

  Kurs.com - Tüm hakları saklıdır © 2014-2020