C sınıfı ehliyet alma şartları nelerdir?

  • Bu ehliyeti alabilmek için 22 yaşını tamamlamış olmak ve minimum ortaokul eğitimini bitirmek gereklidir.
  • Özel ya da resmi sağlık kuruluşlarından ''sürücü olur'' raporu almak,
  • Türk Ceza Kanunu'nun 403 ve 404, 1918 sayılı Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanunun 28 ve 29, 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Kanununun 12 ve 3.üncü maddeleri gereğince belirlenen şartlara uygun bir sicile sahip olmak,
  • Ehliyet kursunun gerçekleştirdiği sınavlarda başarıya ulaşmak ve sertifika almak,
  • Sürücü belgesinin süresiz olarak geri alınmamış olması gibi etmenler, C sınıfı ehliyeti almak isteyen bir kişide aranan kriterlerdir.

C sınıfı ehliyet kursu fiyatları

C sınıfı ehliyet kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek c sınıfı ehliyet kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

C sınıfı ehliyet derslerine devam zorunluluğu var mı?

Genellikle ehliyet derslerinde 1/5 oranında devam zorunluluğu bulunmaktadır. C sınıfı ehliyet kursunu başarıyla tamamlamak için trafik, motor ve ilk yardım derslerine katılmak gereklidir. Böylelikle sınavlarda başarılı olma oranı artacaktır.

Yazılı ve direksiyon sınavları nerede yapılır?

Genel Müdürlükler tarafından belirlenen, sürücü kursunun bulunduğu ilçeye bağlı okullarda yazılı sınavlar yapılmaktadır. Direksiyon sınavı ise Milli Eğitim Müdürlüğü'nün belirlediği yerde yapılır.

Sınav soruları 20 soru motor, 25 soru trafik ve çevre bilgisi, 15 soru ilk yardım bilgisi şeklinde üç farklı kategoriye ayrılmaktadır. Kursiyerlerin sınava katılma hakkı 4'tür.

4 kez sınava katılma durumunda ehliyet alamamış kişilerin yeniden katılma hakkı bulunmamaktadır.