D sınıfı ehliyet almak için neler gerekli?

  • Başta 22 yaşını doldurmuş olma şartı aranan d sınıfı ehliyet kursunda devlet hastanelerinden veya özel hastanelerden ''sürücü olur raporu'' almak,
  • Teorik ve uygulamalı sınavlarda yeterli başarı yüzdesine ulaşmak olmak,
  • Öğrenim belgesine sahip olmak,
  • Sabıka kaydı,
  • 8 adet vesikalık fotoğraf
  • Kimlik ve ehliyet fotokopisi gibi evrakları tamamlayan, yukarıda bahsedilen koşulları taşıyor olmak gereklidir.

D sınıfı ehliyet kursu fiyatları

D sınıfı ehliyet kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek d sınıfı ehliyet kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

D sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır?

Tır, otomobil, kamyonet, minibüs ve yolcu kapasitesi 14 kişi olan araçlar, d sınıfı ehliyete sahip kişiler tarafından kullanılabilmektedir. Kısacası B, F ve C sınıfı araçları sürme yetkisi bulunan D sınıfı ehliyete sahip katılımcılar şehir içi, şehirler arası ya da Uluslar arası sahalarda çalışması durumunda psikoteknik ve src belgesi alması gerekmektedir.

Bu ehliyete sahip katılımcılar aynı zamanda çekici türü araçları E sınıfı sürücü belgesi ile kullanabilme olanağına da sahiptir.

D sınıfı ehliyet sınavı zor mu?

Diğer tüm ehliyet sınavlarında olduğu gibi D sınıfı ehliyeti alabilmek için de karşılaşacağınız sınavın bazı zorlukları bulunuyor. Ancak iyi bir sürücü kursu ile bu sınavın zorluklarını ortadan kaldırabilir, uygulamalı eğitimlerle bilgilerinizi pekiştirme fırsatı yakalayabilirsiniz.

D sınıfı ehliyet kursu ne kadar sürüyor?

Kursta verilen eğitim minimum 5 ay sürmektedir. Bazı kurslarda eğitim süresi 7 aya kadar uzayabilmektedir. Özellikle motor ve direksiyon derslerinde başarıya ulaşmak isteyen katılımcılar için birebir çalışma fırsatları da oluşturulabilmektedir. Bu ehliyeti almak isteyen tüm katılımcılar kurs yerlerinin kendileri için hazırladığı çalışma programlarını eksiksiz olarak uygulamalıdır.