Dans kursunda kıyafet seçimi nasıl olmalıdır?

Dans kursuna giderken tercih edeceğiniz kıyafetler arasında yedek T-shirt, dans ayakkabısı ve yedek eşofman altı veya tayt yer alabilmektedir. Olası bir kaza ihtimaline karşı yara bandı ve bandaj taşımanız da gerekebilmektedir. Deodorant, makyaj temizleme losyonu, saç tokası, taze bir meyve ve su şişesi de kurs öncesinde çantanıza eklemeniz gereken ihtiyaç ürünleri arasında yer almaktadır.

Dans kursu kıyafetleri arasında seçim yaparken rahat edebileceğiniz tasarımları tercih etmeli, vücut hatlarınızı sıkan ve hareketlerinizi engelleyen ürünlere yönelmemelisiniz. Özel bir yarışmaya katılacak çiftler dans kursuna gitmeden önce o güne özel elbiselerini giyebilmektedir.

Eğitim sürecinde ayakkabılarınızı kursa gelmeden önce temizlemeli, kıyafetlerinizin güzel kokmasına özen göstermelisiniz. Kadınların yanına alabilecekleri dans malzemeleri arasında saç fırçası ve saç bantları da yer almaktadır.

Dans derslerine nasıl katılabilirim?

Derslere katılmak için size en yakın kurs ile irtibata geçebileceğiniz gibi hafta sonu veya hafta içi gruplarına da dahil olabilirsiniz. Çalışma saatlerinizin dans derslerinize uygun olmaması durumunda farklı bir gün seçiminde bulunabileceğiniz gibi özel ders imkanlarıyla kurs sürecini hızlandırabilir veya partnerinizle en uygun günü belirleyebilirsiniz. Bay veya bayan partner seçiminde bulunabileceğiniz kurs programlarında arkadaş grubunuzla katılmanız halinde indirimler de yapılabilmektedir.

Dans kursunda neler öğretilir?

Kurslar dahilinde verilen eğitim hem dansı tanımanıza hem de uygulamalı hareketlerle kendinize geliştirebilmenize yöneliktir. Bu süreç içerisinde pek çok dans türünü de bir arada öğrenebileceğiniz gibi kendini tek bir alanda profesyonel düzeye ulaştırabilirsiniz.

Dans kursu eğitimi ilgili olduğunuz alanlara yönelik figür ve duruş çalışmalarına, belirli bir koreografiye göre hareket edebilme alıştırmalarına ve el-ayak koordinasyonu içeren çalışmalara kadar geniş bir zaman dilimine yayılmaktadır.

Dans kursu fiyatları bu eğitimin eksiksiz bir biçimde gerçekleşmesine yönelik ücretlendirmelerden oluşmakla birlikte kurs sürecinin ardından dansçının kendini geliştirmesi de kişisel çalışma disiplinine bağlıdır.

Dans kursuna katılmak isteyen her öğrenci, eğitim sürecinin bir parçası kabul edilmektedir. Bu süre içerisinde hareketlerin yapılamaması veya unutulması halinde alanında uzman eğitmenlerden yardım alınabilmektedir. Partnerlerden herhangi birinin vücut yapısıyla örtüşmeyen, çiftlerin uygulamakta güçlük çektiği, tehlikeli hareketler revize edilerek dansa uygun hale getirilebilmektedir.

Çocuklar için dans kursu

Dans kursları her yaşa özgü eğitim süreçlerini kapsasa da vücut esnekliğine dayalı bazı dansların erken yaşlarda öğrenilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle bale kursuna katılmak isteyen öğrenciler için belirlenen minimum yaş seviyesi 4 olarak kabul edilmiştir. Vücudun kas ve eklem sistemine bağlı olarak esneyebilmesi üzerine kurulu olan bale, zihin ve ruh sağlığını olumlu yönden etkilemesi, sosyal becerileri arttırması ve özgüvenin gelişmesine olanak tanıması bakımından ebeveynler tarafından öncelikli olarak tercih edilmektedir.

Çocuklar için tercih edilen dersler 5-7, 7-9 9-16 gibi yaş gruplarını kapsayabilmektedir. Vücut bakımından gelişme göstermiş çocuklar yaş seviyelerine bağlı olarak farklı sınıflarda da eğitim görebilmektedir. Okullarda belirli gün ve haftalar gereğince oluşturulmuş koreografiler de çocukların dans yeteneklerini geliştirebilmesi için iyi bir aracıdır. Genellikle Halk Oyunları’nın ritmik hareketlerinin tercih edildiği eğitim süresince çocuklar, vücut gelişimi ve kendini ifade etme biçimleri bakımından olumlu yönde etkilenmektedir.

Yetişkinler için dans kursu

Dans kursu fırsatları hem çocuklar hem yetişkinler için farklı uygulamaları kapsamaktadır. Yetişkinlerin gidebileceği kurslar arasında yer alan flamenko, rueda, jive, merengue, bachata, tango ve vals dans kursları her yaşın vücut formuna uygun eğitim süreçlerini kapsamaktadır. Özellikle tango kursu ve sirtaki kursu son yıllarda artış gösteren kurslar arasında önemli bir yer sahiptir.

Evlilik hazırlığı yapan çiftlerin gidebileceği düğün dansı kursu kısa süre içerisinde ilgi duyduğunuz dansı sevdiğiniz insanlara sunabilme olanağı sağlamaktadır. Genellikle gençlerin ilgi gösterdiği break dance kursu da eğitiminizle ilgili tüm teknik figürleri ve hareket dizilişlerini öğrenebilmenize ortam hazırlamaktadır.

Hızlı hareketleri, keskin figürleri ve eğlenceli teknikleri ile dikkat çeken cha cha dansını kursların programları dahilinde öğrenebileceğiniz gibi vücut hatlarınıza da fit bir görünüm kazandırabilirsiniz. Kadınların zayıflamak için tercih ettiği kurslar arasında yer alan oryantal kursu da bölgesel yağlanmaları ortadan kaldırırken yeni bir hobi edinmenize imkan tanımaktadır. Salon danslarının göz alıcı atmosferiyle tanışmak isteyen çiftler için foxtrot dans kursu ideal bir seçim olacaktır.

Çiftler için dans kursu

Çiftlerin gidebileceği dans kursları arasında yer alan tango ve vals, ağır hareketlerden ve yakın temasa dayalı figürlerden oluşmaktadır. Her çiftin disko ve barlarda tercih edebilecekleri bir dans türü olan disko dansı da arka fonda çalan müziğe eşlik edebilmenize olanak tanımaktadır. Özellikle konsept günlere özgü hareketli figürleri ile dikkat çeken Rock’n Roll’un inceliklerini de kurs kapsamında öğrenebilirsiniz.

Sertifikalı dans kursu

Bazı kurslarda verilen eğitim sürecinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı bir diploma belgesine sahip olabileceğiniz gibi hobi amacıyla kursa katılım göstermeniz durumunda Kurs Bitirme Sertifikası almanız da mümkündür. Bu sayede çeşitli organizasyonlarda sahne alabileceğiniz gibi profesyonel dans hayatına başarılı bir adım atabilirsiniz. Üniversitelerin bu alanla ilgili bölümlerinde eğitim almak için gidebileceğiniz kurs ile eğitimli bir dansçıya dönüşebileceğiniz gibi okul yaşamınıza yönelik başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Dans ile zayıflama

Dans kurslarının öğrencilere sağladığı en önemli ayrıcalıklardan biri de yakacağınız kalorinin maksimum seviyede olmasıdır. Günümüzde vücut hatlarınızı inceltmek için tercih edebileceğiniz kurslar arasında zumba kursu ve oryantal kursu büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle bölgesel yağlanmalarınızı ortadan kaldırarak vücudunuzu istediğiniz kilo standardına ulaştırabileceğiniz hareket ederek zayıflama sürecinde vücut hatlarınıza yeni bir duruş kazandırabileceksiniz.

Dans kursunda müzik seçimi

Kurslarda eğitim alan dansçılar, tercih ettikleri dans türüne göre farklı müzikler eşliğinde dans edebilmektedir. Bu türler arasında dansın ruhu ile özdeşleşen müzikler bulunabildiği gibi teknik detayları ön plana çıkaran canlı müziklere de öncelik tanınmaktadır. Özellikle flamenkonun ruhunu yansıtan gitar, roman havasına uygun darbuka ve tango yapan çiftler için akordeon gibi müzik aletleri tercih edilebilmektedir. Dansın figürlerini ön plana çıkaran keskin vuruşlarda tok sesli enstrümanlara öncelik tanımak mümkündür.

Dans kursuna kimler katılabilir?

Dans kursuna katılmak için belirlenen özel bir kriter bulunmamaktadır. Dolayısıyla dansa hevesli olmak, eğitmenlerin sizin için hazırladığı çalışma programlarını uygulamak, sık sık tekrar yapmak ve kişisel gelişiminize katkı sağlayacak alıştırmalarla beden dilinizi geliştirmek dans kursunda başarılı olma yolunda atacağınız önemli adımlar biri olarak bilinmektedir.

Capoeira nedir?

Sporun ve dansın iç içe olduğu bir sanat olarak bilinen capoeira sanatı, Brezilya'da yaşayan kabilelerin saldırılara karşı kendilerini koruması amacıyla ortaya çıkmıştır. İçerisinde yer alan enstrümanlar nedeniyle kısa süre içerisinde bir dans formuna dönüşen capoeirada geleneksel kurallar bulunmaktadır.

Bu dansta kendinizi geliştirebilmeniz için uzun süreli çalşma metotlarıyla vücudunuzu bu dansa adapte etmeye öncelik tanımalı ve dansın kurallarını öğrenebilmek için sık sık alıştırma yapmalısınız.