MEB Belgeli Satranç Kursunda Online ve Yüz Yüze Eğitim Seçeneği! BU AYA ÖZEL %10 İNDİRİM.

MEB BELGELİ RESİM KURSUNDA SADECE BU AYA ÖZEL %10 İNDİRİM FIRSATI İLE HEMEN KAYIT OLUN!

Eğitimlerimiz bireysel olarak ya da grup eğitimi şeklinde yapılmaktadır. Çocuklar ve yetişkinler için Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Sertifika programımız mevcuttur.

Satranç eğitiminin faydaları saymakla bitmez...

Odaklanma: Çocuklara dikkatli ve konsantre olarak gözlem yapmanın faydalarını öğretiyoruz. Ne kadar akıllı olurlarsa olsunlar, etraflarında olanları seyretmezlerse tepki de veremezler.

Görselleştirme: Bir hareket dizisi gerçekleşmeden önce, çocukları onu hayal etmeye teşvik ediyoruz. Taşları akıldan oynama eğitiminde, akıllarından önce bir hamle, sonra iki, üç ve daha çok sayıda hamle yapmalarını öğreterek, görselleştirme yeteneklerini kuvvetlendiriyoruz.

İleriyi Düşünme: Çocuklara önce düşünmeyi, sonra hareket etmeyi öğretiyoruz. ?Eğer ben bunu yaparsam, sonra ne olur ve buna karşılık ben ne yapabilirim?? sorusunu kendilerine sormayı öğretiyoruz. Satranç oynayan çocuklar zamanla sabır ve düşünme gücü gelişiminde de bu oyunun faydasını görüyorlar.

Muhakeme Yeteneği: Çocuklara akıllarına gelen ilk şeyi yapmak zorunda olmadıklarını öğretiyoruz. Önlerindeki seçenekleri belirleyerek bunların iyi ve kötü yanlarını dikkate almayı gösteriyoruz.

Analiz Yeteneği: Okulumuzda belirli eylem ve serileri değerlendirmeyi de öğretiyoruz. ?Bu serinin bana yardımı olur mu, yoksa bana zarar mı verir?? Kendine bu soruyu sormayı öğrenen çocuklar dürtü yerine mantık ile yönlendirildiğinden daha iyi kararlar almayı öğreniyor.

Soyut Düşünme: Çocuklara düzenli olarak ayrıntılardan çıkarak büyük resmi görmeyi öğretiyoruz. Ayrıca, bir konumda kulllanılan kalıpları alarak bunları değişik ama ilişkili durumlarda kullanmayı öğretiyoruz.

Planlama: Çocuklara uzun vadeli hedefler geliştirmeyi ve bunlara ulaşmak için adım atmayı öğretiyoruz. Yeni gelişmeler durumu değiştirdikçe planlarını tekrar değerlendirme ihtiyacını da öğreniyorlar.

Eşzamanlı Çoklu Düşünme Becerisi: Çocukları tek bir düşünceye aşırı derecede dalmak yerine birçok unsuru aynı anda tartmayı denemeleri yönünde teşvik ediyoruz.

Bu yeteneklerden hiçbiri satranca özgü değildir ama satranç oyununun bir parçasıdır. Bir eğitim yöntemi olarak satrancın güzelliği, çocukların akıllarını harekete geçirmesi ve eğlenirken bu yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmasıdır. Sonuçta çocukların daha keskin düşünen, daha iyi problem çözen ve daha özgürce kararlar veren bireyler olacaklarına inanıyoruz.                     

Satranç değişik yaş, cinsiyet ve kültürden çocukları, eğlenebilecekleri bir faaliyette biraraya getiren bir köprü gibidir. Satranç dünyanın her yerinde oynandığı için çocuğunuz evrensel bir oyun öğrenmiş olur, dünyanın neresine giderseniz gidin, satranç oynayacak birini bulabilirsiniz.

Satranç arkadaşlık duygularını geliştirmesinin yanı sıra diğer okullara karşı takım olarak yapılan turnuvalarda okul ruhunu da güçlendirir. Satranç oynayan çocuklar sportmenliği öğrenir. Satranç, kazandığında alçakgönüllü olmayı ve yenildiğinde vazgeçmemeyi öğretir. Satranç, her yaşta kolaylıkla öğrenilebilen eğlenceli bir oyundur, satranç oynamak için biraraya gelen insanlar gerçekten çok eğlenir. İnandırıcı gelmiyor değil mi? Bir gün okulumuza gelin. Mis kokulu çayımızdan yudumlarken bizim ne kadar çok eğlendiğimizi görebilirsiniz.Satrancın yararları saymakla bitmez. Satranç çocukların aşağıdaki özelliklerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Konsantrasyon

Kendi kendine hakim olma

Mantıklı düşünce

Planlama

Hesaplama

Göz beyin koordinasyonu

Görselleştirme

İleriyi düşünme

Seçenekleri değerlendirme

Somut Analiz

Soyut Düşünce

Uzun vadeli planlama

Okuma yeteneği

Farkındalık

Kendi hareketlerinden sorumluluk duyma

Sportmenlik

Ahlak

Takım ruhu

Gurur

Motivasyon

Araştırma yeteneği

Estetik değerlendirme

Kampanya koşullarımız:

Aynı kişi aynı fırsattan ikinci kez aynı şekilde yararlanamaz. Fırsat kurumun uygun olduğu alternatif ders gün ve saatleri arasından seçilerek yapılır. Bu fırsattan mevcut öğrencilerimiz kendi programlarına ek olarak faydalanabilirler. Aylık standart ödemelerinde herhangi değişiklik olmaz. Değişiklik için kurstan en az 6 ay ayrı kalması gerekir.

Eğitmenimiz: Alpdoğan Akyüz

ÖZGEÇMİŞ

Satranca 11 yaşında başladı ve bireysel çalışma ile ortaokullar Türkiye dördüncüsü oldu. Daha sonra sayısız il birincilikleri, büyüklerde İzmir üçüncülüğü ve uluslararası turnuvalarda çeşitli dereceleri oldu. Aktif satranç hayatına son verdikten sonra Türkiye Satranç Federasyonu antrenörlük belgesi alarak eğitimciliğe yöneldi. Abdullah İlhan ile Ege Satranç Merkezi'nde bütün yaş gruplarında Türkiye satranç şampiyonları yetiştirdi. Bunlar arasında dünya yaş gruplarında dereceler elde eden Betül Cemre Yıldız ve dünyanın sayılı oyuncuları arasına girip en genç büyük usta unvanı alan Vahap Şanal'ı sayabiliriz. Eğitimcilik yönünü Türk Milli takımının çalıştırıcısı büyük usta Mikhail Gurevich'in seminerlerine katılarak geliştirme şansı oldu.

Uluslararası turnuvalarda dünyada ilk ona girmiş Mikhail Gurevich ve ilk büyük ustamız (GM) Suat Atalık ile maçlar yapmış olan, 1886 puan elo kuvvet derecesine sahip Alpdoğan Akyüz, 10 yaş Türkiye satranç birincisi Suğra Tepeli ile çalışmakta, 6 yıldır piyano, 21 yıldır gitar eğitimi vermekte ve T.C Meb Melisa Karan Sanat Merkezi’ndeki eğitimlerine devam etmektedir.

 

Daha Fazlası Daha Azı

Sıkça Sorulan Sorular

Küçük çocuklarda öğrenme yetisi en az büyükler kadardır. Bu nedenle satranç çocuklara kolayca öğretilebilir. Bilimsel çalışmalar çocuklarda yeteneğin gelişiminin 2 ile 6 yaş arasında daha hızlı olduğunu ortaya koymaktadır. Öğrenmenin öğrenilmesi ve çocuğun bir sanat veya spor dalına olan yatkınlığı bu dönemde alacağı eğitimle yakından ilgilidir. Bir spora yatkınlığın gelecekteki başarı için önemi göz önünde bulundurulduğunda satranca başlama yaşının 4 ile 6 yaş arasında olması gerektiğini söyley
Bilim adamlarının ve eğitim uzmanlarının yaptıkları araştırmalar ve deneyler, satranç oynamanın genel zekayı, kendini konrtol edebilme yeteneğini, analitik, yaratıcı ve eleştirel düşünme gücünü arttırdığını ispat etmişir. Bu nedenle okul öncesinde satranç dersi alan çocukların okul dönemleri boyunca okuma yeteneklerini ve matematiksel becerilerini daha iyi kullanabildikleri gözlenmiştir.
Bilindiği üzere konsantrasyon, zorlama ile değil, herhangi bir konuya motive olunarak arttırılabilen bir şeydir. İşte satranç da çocuklara bir konu üzerinde kendi arzuları ile yoğunlaşma imkanını fazlasıyla verir. Kazanılan odaklanma yeteneği daha sonra derslere ve diğer çeşitli konulara da uygulanmış olur. Satranç oynayan çocuklarda dikkat dağılması sorununun zaman içerisinde önemli ölçüde azaldığı görülebilir.
Bir satranç oyuncusu hamle yapmadan önce oluşabilecek konumları zihninde canlandırabilir ve hafızasında tutabilir. Bu durum fotografik hafızanın ve yaratıcı düşüncenin filizlenmesi için uygun bir zemin hazırlar. Düşünülenlerin gerçekleştiğini görmek çocukların kendilerine güven kazanabilmeleri için mükemmel bir araçtır.
Satranç zamana karşı oynanan bir sürat oyunu değildir ama "satranç saati" kullanılarak belirli bir zaman dilimi içerisinde oynanması gereken bir düşünce sporudur. Dolayısıyla sadece hızlı oynamak ya da sadece doğru oynamak yeterli değildir. Esas olan her ikisini de birlikte yapabilmektir. Yani aslolan doğru kararı belirli bir süre içerisinde verebilmektir. Hayatın da bizden istediği budur.
Satranç sayesinde çocuklar, bir mücadele atmosferi içerisinde başarı ve başarısızlık kavramları ile de tanışır ve bu kavramlar ile yüzleşmek durumunda kalırlar. Bilindiği gibi çocuklar, hemen en kestirme ve kolay bir yoldan başarıya ulaşmak isterler. Oysa satranç oyunu çocuklara başarının sunulan bir lütuf olmadığını, azim, fedakarlık, sabır ve planlı bir çalışma sonucunda elde edilebileceğini gösterir. Bununla birlikte çocuklar kazanan rakipklerinin elini sıkıp, onları tebrik ederek hayatta kaz
Satranç bir mücadele sporu ve bu mücadele içerisinde doğacak krizleri yönetebilme sanatıdır. Belirli hedeflere ulaşmak, kısa ve uzun vadeli planlar yapmayı ve herhangi bir kriz durumunda bütün olumsuzluklara rağmen eldeki imkanları en akılcı, ekonomik şekilde kullanabilmeyi gerektirir. Tüm bunarı yapabilmek belirli bir gerilime dayanabilmeyi gerektirir. Bu nedenle profesyonel satranç oyuncuları bedensel ve psikolojik olarak da kendilerini uzun süren, yıpratıcı turnuvalara şartlarıa hazırlarlar.
Satranç oyunu aynı zamanda çocukların kişilikleri hakkında da bizlere önemli ip uçları vermektedir. Onlar çocuklarımız bile olsa, acaba onları yeterince iyi tanıyor muyuz? Çocuklarımızın standart tepkilerini belki çok iyi biliyor olabiliriz, ancak önemli olan, duygularını en üst seviyede yaşayan çocuğun tepkilerinin ne olduğudur. Sevincini, mutluluğunu, kızgınlığını, öflesini yaşayan çocuğun tepkisini biliyor muyuz? Böyle anlarda çocuğumuzu tanımakta zorlandıoğımız oluyor mu?

Fiyat ve kampanya bilgileri için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bu Eğitime Özel Taksit Fırsatları

Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL
9 Taksit TL TL
Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL
9 Taksit TL TL
Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL
9 Taksit TL TL
Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL

Yorum Yapın

Doğrulama SMS'i gönderilecektir.

İzmir Bornova Erzene

114. Sokak No:26

Mesaj Gönder
Şimdi Ara

Kurs.com - Tüm hakları saklıdır © 2014-2022

kurs.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görsel, video, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içerik, görsel, video, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından kurs.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için mağaza (ilan) sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.