İletişime Geçin

Aklınızdaki sorular için bizimle şimdi iletişime geçiniz
0850 305 02 64 2 Şube
Mesaj Gönder

Satranç

Firma T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Melisa Karan Sanat Merkezi
Web Adresi melisakaransanatmerkezi.kurs.com
Yer
İncelenme 1.231 kişi bu kursu inceledi
Üyelik 3. YIL
Fiyat tablosuna göz at
%11 indirim 225 TL 200 TL
Hemen Arayın
0850 305 02 64 2 Şube
Mesaj Gönder

Satranç eğitiminin faydaları saymakla bitmez...

Odaklanma: Çocuklara dikkatli ve konsantre olarak gözlem yapmanın faydalarını öğretiyoruz. Ne kadar akıllı olurlarsa olsunlar, etraflarında olanları seyretmezlerse tepki de veremezler.

 Görselleştirme: Bir hareket dizisi gerçekleşmeden önce, çocukları onu hayal etmeye teşvik ediyoruz. Taşları akıldan oynama eğitiminde, akıllarından önce bir hamle, sonra iki, üç ve daha çok sayıda hamle yapmalarını öğreterek, görselleştirme yeteneklerini kuvvetlendiriyoruz.

 İleriyi Düşünme: Çocuklara önce düşünmeyi, sonra hareket etmeyi öğretiyoruz. ?Eğer ben bunu yaparsam, sonra ne olur ve buna karşılık ben ne yapabilirim?? sorusunu kendilerine sormayı öğretiyoruz. Satranç oynayan çocuklar zamanla sabır ve düşünme gücü gelişiminde de bu oyunun faydasını görüyorlar.

Muhakeme Yeteneği: Çocuklara akıllarına gelen ilk şeyi yapmak zorunda olmadıklarını öğretiyoruz. Önlerindeki seçenekleri belirleyerek bunların iyi ve kötü yanlarını dikkate almayı gösteriyoruz.

 Analiz Yeteneği: Okulumuzda belirli eylem ve serileri değerlendirmeyi de öğretiyoruz. ?Bu serinin bana yardımı olur mu, yoksa bana zarar mı verir?? Kendine bu soruyu sormayı öğrenen çocuklar dürtü yerine mantık ile yönlendirildiğinden daha iyi kararlar almayı öğreniyor.

Soyut Düşünme: Çocuklara düzenli olarak ayrıntılardan çıkarak büyük resmi görmeyi öğretiyoruz. Ayrıca, bir konumda kulllanılan kalıpları alarak bunları değişik ama ilişkili durumlarda kullanmayı öğretiyoruz.

 Planlama: Çocuklara uzun vadeli hedefler geliştirmeyi ve bunlara ulaşmak için adım atmayı öğretiyoruz. Yeni gelişmeler durumu değiştirdikçe planlarını tekrar değerlendirme ihtiyacını da öğreniyorlar.

 Eşzamanlı Çoklu Düşünme Becerisi: Çocukları tek bir düşünceye aşırı derecede dalmak yerine birçok unsuru aynı anda tartmayı denemeleri yönünde teşvik ediyoruz.

Bu yeteneklerden hiçbiri satranca özgü değildir ama satranç oyununun bir parçasıdır. Bir eğitim yöntemi olarak satrancın güzelliği, çocukların akıllarını harekete geçirmesi ve eğlenirken bu yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmasıdır. Sonuçta çocukların daha keskin düşünen, daha iyi problem çözen ve daha özgürce kararlar veren bireyler olacaklarına inanıyoruz.                     

Satranç değişik yaş, cinsiyet ve kültürden çocukları, eğlenebilecekleri bir faaliyette biraraya getiren bir köprü gibidir. Satranç dünyanın her yerinde oynandığı için çocuğunuz evrensel bir oyun öğrenmiş olur, dünyanın neresine giderseniz gidin, satranç oynayacak birini bulabilirsiniz.

Satranç arkadaşlık duygularını geliştirmesinin yanı sıra diğer okullara karşı takım olarak yapılan turnuvalarda okul ruhunu da güçlendirir. Satranç oynayan çocuklar sportmenliği öğrenir. Satranç, kazandığında alçakgönüllü olmayı ve yenildiğinde vazgeçmemeyi öğretir. Satranç, her yaşta kolaylıkla öğrenilebilen eğlenceli bir oyundur, satranç oynamak için biraraya gelen insanlar gerçekten çok eğlenir. İnandırıcı gelmiyor değil mi? Bir gün okulumuza gelin. Mis kokulu çayımızdan yudumlarken bizim ne kadar çok eğlendiğimizi görebilirsiniz.Satrancın yararları saymakla bitmez. Satranç çocukların aşağıdaki özelliklerini geliştirmelerine yardımcı olur.

 •  Konsantrasyon
 • Kendi kendine hakim olma
 • Mantıklı düşünce
 • Planlama
 • Hesaplama
 • Göz beyin koordinasyonu
 • Görselleştirme
 • İleriyi düşünme
 • Seçenekleri değerlendirme
 • Somut Analiz
 • Soyut Düşünce
 • Uzun vadeli planlama
 • Okuma yeteneği
 • Farkındalık
 • Kendi hareketlerinden sorumluluk duyma
 • Sportmenlik
 • Ahlak
 • Takım ruhu
 • Gurur
 • Motivasyon
 • Araştırma yeteneği
 • Estetik değerlendirme

       Eğitimlerimiz bireysel olarak ya da grup eğitimi şeklinde yapılmaktadır.

       Eğitmenimiz: Alpdoğan Akyüz

Satranca 11 yaşında başladı, bir senelik sıkı bir bireysel çalışma ile ortaokullar Türkiye dördüncüsü oldu. Daha sonra sayısız il birincilikleri, büyüklerde İzmir üçüncülüğü ve uluslararası turnuvalarda çeşitli dereceleri oldu. Aktif satranç hayatına son verdikten sonra Türkiye Satranç Federasyonu antrenörlük belgesi alarak eğitimciliğe yöneldim-. Abdullah İlhan ile Ege Satranç Merkezi'nde bütün yaş gruplarında Türkiye satranç şampiyonları yetiştirdi. Bunlar arasında dünya yaş gruplarında dereceler elde eden Betül Cemre Yıldız ve dünyanın sayılı oyuncuları arasına girip en genç büyük usta ünvanı alan Vahap Şanal'ı da sayabiliriz. Eğitimcilik yönünü Türk Milli takımının çalıştırıcısı büyük usta Mikhail Gurevich'in seminerlerine katılarak geliştirme şansı oldu. Son olarak 10 yaş Türkiye satranç birincisi olan Suğra Tepeli ile çalışmakta ve T.C. Meb Özel Melisa Karan Sanat Merkezi'nde satranç eğitmenliği yapmaktadır.

      

 

Eğitim Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Küçük çocuklarda öğrenme yetisi en az büyükler kadardır. Bu nedenle satranç çocuklara kolayca öğretilebilir. Bilimsel çalışmalar çocuklarda yeteneğin gelişiminin 2 ile 6 yaş arasında daha hızlı olduğunu ortaya koymaktadır. Öğrenmenin öğrenilmesi ve çocuğun bir sanat veya spor dalına olan yatkınlığı bu dönemde alacağı eğitimle yakından ilgilidir. Bir spora yatkınlığın gelecekteki başarı için önemi göz önünde bulundurulduğunda satranca başlama yaşının 4 ile 6 yaş arasında olması gerektiğini söyley
Bilim adamlarının ve eğitim uzmanlarının yaptıkları araştırmalar ve deneyler, satranç oynamanın genel zekayı, kendini konrtol edebilme yeteneğini, analitik, yaratıcı ve eleştirel düşünme gücünü arttırdığını ispat etmişir. Bu nedenle okul öncesinde satranç dersi alan çocukların okul dönemleri boyunca okuma yeteneklerini ve matematiksel becerilerini daha iyi kullanabildikleri gözlenmiştir.
Bilindiği üzere konsantrasyon, zorlama ile değil, herhangi bir konuya motive olunarak arttırılabilen bir şeydir. İşte satranç da çocuklara bir konu üzerinde kendi arzuları ile yoğunlaşma imkanını fazlasıyla verir. Kazanılan odaklanma yeteneği daha sonra derslere ve diğer çeşitli konulara da uygulanmış olur. Satranç oynayan çocuklarda dikkat dağılması sorununun zaman içerisinde önemli ölçüde azaldığı görülebilir.
Bir satranç oyuncusu hamle yapmadan önce oluşabilecek konumları zihninde canlandırabilir ve hafızasında tutabilir. Bu durum fotografik hafızanın ve yaratıcı düşüncenin filizlenmesi için uygun bir zemin hazırlar. Düşünülenlerin gerçekleştiğini görmek çocukların kendilerine güven kazanabilmeleri için mükemmel bir araçtır.
Satranç zamana karşı oynanan bir sürat oyunu değildir ama "satranç saati" kullanılarak belirli bir zaman dilimi içerisinde oynanması gereken bir düşünce sporudur. Dolayısıyla sadece hızlı oynamak ya da sadece doğru oynamak yeterli değildir. Esas olan her ikisini de birlikte yapabilmektir. Yani aslolan doğru kararı belirli bir süre içerisinde verebilmektir. Hayatın da bizden istediği budur.
Satranç sayesinde çocuklar, bir mücadele atmosferi içerisinde başarı ve başarısızlık kavramları ile de tanışır ve bu kavramlar ile yüzleşmek durumunda kalırlar. Bilindiği gibi çocuklar, hemen en kestirme ve kolay bir yoldan başarıya ulaşmak isterler. Oysa satranç oyunu çocuklara başarının sunulan bir lütuf olmadığını, azim, fedakarlık, sabır ve planlı bir çalışma sonucunda elde edilebileceğini gösterir. Bununla birlikte çocuklar kazanan rakipklerinin elini sıkıp, onları tebrik ederek hayatta kaz
Satranç bir mücadele sporu ve bu mücadele içerisinde doğacak krizleri yönetebilme sanatıdır. Belirli hedeflere ulaşmak, kısa ve uzun vadeli planlar yapmayı ve herhangi bir kriz durumunda bütün olumsuzluklara rağmen eldeki imkanları en akılcı, ekonomik şekilde kullanabilmeyi gerektirir. Tüm bunarı yapabilmek belirli bir gerilime dayanabilmeyi gerektirir. Bu nedenle profesyonel satranç oyuncuları bedensel ve psikolojik olarak da kendilerini uzun süren, yıpratıcı turnuvalara şartlarıa hazırlarlar.
Satranç oyunu aynı zamanda çocukların kişilikleri hakkında da bizlere önemli ip uçları vermektedir. Onlar çocuklarımız bile olsa, acaba onları yeterince iyi tanıyor muyuz? Çocuklarımızın standart tepkilerini belki çok iyi biliyor olabiliriz, ancak önemli olan, duygularını en üst seviyede yaşayan çocuğun tepkilerinin ne olduğudur. Sevincini, mutluluğunu, kızgınlığını, öflesini yaşayan çocuğun tepkisini biliyor muyuz? Böyle anlarda çocuğumuzu tanımakta zorlandıoğımız oluyor mu?

Henüz yorum bulunmamaktadır...

Satranç Kursu İçin Yorum Yapın

Buraya 10 üzerinden kaç puan verirsiniz.
Doğrulama SMS'i gönderilecektir.

Henüz yorum bulunmamaktadır...

Fiyat Tablosu

Süre Liste Fiyatı Kampanyalı Fiyat Fiyat Açıklaması
1 Ay (4 Saat) 1 x 225 TL 1 x 200 TL Kazancınız: 25 TL Grup ders
1 Ay (4 Saat) 1 x 370 TL 1 x 330 TL Kazancınız: 40 TL 50 DK 4 Ders Gündüz Saatleri Yapılır
1 Ay (2 Saat) 1 x 345 TL 1 x 300 TL Kazancınız: 45 TL 30 DK. 4 Ders Şeklinde Yapılır (Özel Ders)
1 Ay (4 Saat) 1 x 430 TL 1 x 400 TL Kazancınız: 30 TL 50 DK. 4 Ders Şeklinde Yapılır (Özel Ders)
1 Ay (8 Saat) 1 x 840 TL 1 x 760 TL Kazancınız: 80 TL 50 DK. 8 Ders Şeklinde Yapılır (Özel Ders)

Başlama tarihleri hakkında bilgi almak lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Gün ve Saatler

Kurslarımız için belirtilen gün ve saatler eğer dolmuş ise size uygun olan başka bir gün ve saat dilimini seçmeniz gerekebilir. Gün ve saat ayarlaması için lütfen bizime irtibata geçiniz.

Günler Saat Aralıkları
Hafta İçi
Pazartesi 10:00 - 20:00
Salı 10:00 - 20:00
Çarşamba 10:00 - 20:00
Perşembe 10:00 - 20:00
Cuma 10:00 - 20:00
Hafta Sonu
Cumartesi 10:00 - 20:00
Pazar 10:00 - 20:00

Bu Eğitime Özel Taksit Fırsatları

Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL
9 Taksit TL TL
Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL
9 Taksit TL TL
Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL
9 Taksit TL TL
Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim TL TL
3 Taksit TL TL
6 Taksit TL TL

Henüz video bulunmamaktadır.

İzmir Bornova Erzene

114 Sokak 6/A

0850 305 02 64 2 Şube
Mesaj Gönder

İzmir Bornova Erzene

114. Sokak No: 26

0850 305 02 64 2 Şube
Mesaj Gönder
Kurs.com
İndirimli kurslardan ücretsiz haberdar olun

Kurs.com - Tüm hakları saklıdır © 2014-2019

Bana Kurs Bul