Anında Fotoğraf Sanatı

5256 kişi okudu 18 Haziran 2015
Fotoğraf makinelerinin dijital çağla buluşmadığı 1940'lar Avrupası'nda bir devire damgasını vuran cihazlardı polaroid makineler...O yıllarda hem maliyetinin düşük olması hem de anında fotoğrafınıza erişebilme kolaylığının bulunması nedeniyle lunaparklarda, plajlarda ve tüm eğlence yerlerinde tercih ediliyordu.

Günümüzde şipşak fotoculuğun yerini alan pek çok cihaz bulunuyor tabii. En başta sosyal medya, anı paylaşmayı mümkün kılan cep telefonlarıyla polaroid çağını unutturdu diyebiliriz. Bu makinelerin keşfi de kendisi kadar ilgi çekici...

Polaroid

Polaroid ile zamana yolculuk

 • Edwin H Land. 1920 yılında ışık polarizasyonu üzerine çalışmak için Harvard Üniversitesi'nden ayrılır. İki yıl sonra 'sentetik polarize'nin patentini alır.

Edwin H. Land
 
 • 1932'de yine eski bir Harvard'lı olan George Wheelwright ile Boston Kara-Wheelwright Laboratuvarı'nı kurar ve sentetik polarizasyon üzerine araştırmalarına devam eder. Burada askerler ve donanma için polaroid gözlükler, 3D gözlükler, koruyucu gözlükler ve kayak gözlükleri üretirler. Yine bu yıllarda ilk kez New York Dünya Fuarı 3D gözlüklerle izlenir.

Polaroid Tasarımlar
 
 • Ve gelelim polaroid makinelere...Bir gün Land ve ailesi tatile gider. Küçük kızı çekilen bir fotoğraf üzerine babasına merakla sorar; "Neden fotoğrafı hemen göremiyoruz?" Bingo! enlightened

Edwin H. Land
 
 • 4 y​ıllık bir çalışma sonrası Amerikan Optik Cemiyeti'ne tanıtılmak üzere ilk polaroid fotoğraf makinesi "Polaroid" adıyla ve sepya formatıyla icat edilir. 1948 yılının 26 Kasım'ında 89,95 $'lık ilk satış gerçekleşir. 1956 yılında polaroid makineler 40'ın üzerinde ülkeye dağıtılır.
  Edwin H. Land
(İlk Polaroid Makine)
 
 • 1963 yılında polaroid makineler için renk seçenekleri çoğaltılır. Önce siyah-beyaz daha sonra renkli baskı ile cihazlar adeta çağ atlar.

Edwin H. Land
 
 • 1972 yılı "Polaroid SX-70" modelinin çıkış yılıdır. Bu yılda şirket 5,000 model üretimi gerçekleştirir. Cihazın en önemli özelliği çekilen fotoğrafın gün ışığı ile renklenebilir olmasıydı.
   
 • 1977 yılında "Polaroid OneStep" modeli, düşük maliyeti ve sabit odaklanma özelliği ile belirli bir dönem ABD'de satışı en çok gerçekleştirilen cihaz oldu. 1997 yılında bu model daha fazla renk seçeneğiyle tekrar ihraç edildi.

Edwin H. Land
                                           (Polaroid SX-70)                                                                                                                    (Polaroid One Step)
 
 • 1985 yılı Türkiye için sevindirici bir yıl çünkü geç de olsa polaroid kamera ile tanışma fırsatı buluyoruz. Darfilm adındaki bir firma kameraların dağıtım sürecinde sponsor oluyor. Yıl 1986'ya geldiğinde ise "The Polaroid Spectra System" modeli Jordan Marsh tarafından piyasaya sunuluyor.
   
 • 1992 yılında anlık portre çekimleri için tasarlanan "Polaroid Captiva" tanıtıldı. Tanıtım filminde ünlü aktör ve komedyen Sinbad oynadı.
   
Edwin H. Land
                                    (Polaroid Spectra System)                                                                                             (Polaroid Captiva)
 
 • 90'ların sonunda cep boyutundaki "Polaroid iZone" küçük resim baskıları ve geniş renk seçeneğiyle birlikte gençler arasında tercih edildi.

Edwin H. Land
                                                                                                                       (Polaroid iZone)
 
 • 2008 yılına geldiğimizde Polaroid firmasının iflası göze çarptı. Devir değişti ve dijitallik nostaljinin bir kaç adım önüne geçti; günümüzde de olduğu gibi...Firma tüm ürünlerin üretimini durdurdu ve karşımıza yeni bir ürün olan "Polaroid PoGo" çıktı. Bu yıl Polaroid şirketi ZINK Zero Ink Printing Technology ve ZINK Paper ile ortaklık kurdu. Ortaklığın en önemli buluşu ise şüphesiz ki "Polaroid Z340" olarak bilinen dijital kamerayı polaroid fotoğrafa dönüştüren baskı makinesi oldu.

Edwin H. Land
                                               (Polaroid PoGo)                                                                                                (Polaroid Z340)   
 
 • 2011 yılında polaroid cep telefonu teknolojisiyle tanıştı. "Polaroid GL10 Instant Mobile Printer" ile artık cep telefonuyla çekilen fotoğraflar da polaroid olarak basılabiliyor.
   
 • 2012'de dijital fotoğraf makinesi baskı teknolojisiyle birleştirildi ve "Polaroid Z2300" modeli vitrinlerdeki yerini aldı.

Edwin H. Land
                                                                          (Polaroid GL10 Instant Mobile Printer - Polaroid Z2300)
 
 • 2013 yılında ilk polaroid perakende mağazası Florida'da, 2014 yılı ise ilk polaroid müzesi Las Vegas'ta (LINQ) açıldı.

Edwin H. Land
 
 • Polaroid teknolojsiyle ilgili yaşanan son gelişme "Polaroid Küp"ün tanıtılması oldu. 1080p görüntü kalitesi ve 5 dakikalık video çekimi ile bu sevimli kamera, ekstrem sporlardan hoşlananlar için ideal bir seçim gibi görünüyor.

Edwin H. Land


Polaroid Kendi Sanatçılarını Yarattı
 

Buluşları kadar polaroid fotoğraf çekme sanatıyla da ün kazanan Edwin H. Land hem sanatçılara destek vermiş hem de kendi koleksiyonunu oluşturmuştur. Dünya üzerindeki pek çok sanatçıya fotoğraf makinesi veren Land ile birlikte Edward Weston, Harry Callahan, Ansel Adams, Nicky Wire, Andy Warhol gibi sanatçılar da kendilerini geliştirebilmiştir.

Ülkemizde Şahin Kaygun, Orhan Cem Çetin, Tahir Ün, Nazif Topçuoğlu, Tuna Çiner, Aytaç Uzmen, İbrahim Göğer gibi pek çok sanatçı polaroid sergisi açmıştır.


Edwin H. Land
 

Peki neden Polaroid?


Günümüzde fotoğraf çekmenin pek çok yolu var. İster beğendiğiniz fotoğrafları sosyal medya kanallarında paylaşın, ister fotoğraf kağıdına bastırın, ister sevdiklerinize gönderip albüm oluşturun...Seçenek bol. Eh, bu da polaroid fotoğrafçılığı diğer fotoğraf alışkanlıklarından ayırıyor.

O anı bir daha fotoğraflayabilme imkanınız yok. O fotoğrafı çoğaltabilme imkanınız da yok. "Şöyle çıktım, böyle çıktım, beğenmedim, silelim" deme olanağınız hiç yok smiley

İşte şipşak foto böyle bir şey. Eşsiz, kopyasız ve belki de anı bir fotoğraf karesine bu kadar hızlı sığdırabilen, yıllar geçse de etkilerini yitirmeyen bir sanat! Polaroid'lerin boyutu günümüze göre iri, kullanımı pek de kolay olmayabilir. Ama denir ya hani; "O zamanlar o modaydı".

Edwin H. Land

Bu makale tarafından yazılmıştır.

Popüler Yazılar
Kurs.com
İndirimli kurslardan ücretsiz haberdar olun

Kurs.com - Tüm hakları saklıdır © 2014-2018

Bana Kurs Bul