Yaşam Enerjinizi Yoga ile Canlandırın!

5344 kişi okudu 23 Şubat 2016
Güne enerjik başlamak, yeni güne tazelenerek uyanmak büyük bir mutluluk. Bu enerjiyi gün boyu taze tutmak ve gün içerisinde sürdürebilmek önemli fakat bunca gündelik telaşın arasında kendimizi motive etmek, enerjimizi yüksek tutmaya çalışmak özel bir çaba gerektiriyor. Bunun için biraz kendimizi dinlememiz ve rahatlamamız gerekiyor. Bunu nasıl yapacağım diyenler için bizim tavsiyemiz Yoga.
 

Her ne kadar yoga denildiğinde pek çok kişinin aklına bir minder üzerinde bağdaş kurup oturmak geliyor olsa da aslında yoga; beden ve zihni bir bütün içerisinde ele alarak kişinin sağlıklı, güçlü, dengeli ve enerjik bir yaşam sürmesini sağlayan sistemdir.

Peki gün geçtikçe popülerliği artan yoga neden bu kadar faydalı ve gerekli? Güne enerjik başlamamızı ya da gün boyu huzurlu kalmamızı nasıl sağlayabilir? Aslında cevabı basit. Yoga insanın içindeki yaşam enerjisine odaklıdır. Yogada Prana olarak adlandırılan bu enerji bizim yaşam kaynağımızıdır. Düzenli uygulanan yoga içimizdeki bu yaşam enerjisini harekete geçirdiğinden bize sandığımızdan daha fazla fayda sağlar.
 
 

Yoga pozisyonları; vücudumuzdaki tüm kasların çalışmasını sağlayan hareketlerden oluşur. İskelet sistemimizi güçlendiren ve kaslarımıza esneklik katan bu hareketler bize daha güçlü ve esnek bir duruş kazandırırken daha fit bir görüntüye sahip olmamızı da sağlar. Aynı zamanda yoga yaparken bedenimizin aldığı şekil yani postürler iç organlarımıza masaj etkisi yapar ve kan akışımızı hızlandırır. Yoga yaptığımızda kendimizi daha dinç hissetmemizin nedeni budur.

Düzenli yoga yapmak dolaşım sisteminin düzenli çalışmasını da beraberinde getirir. Yoga yaparken dengeli beslenmeye özen göstermek kilo kontrolünde de oldukça fayda sağlar. Aslında zayıflamak istiyorsak ama ağır egzersizler bize göre değil diyorsak yavaş ve dengeli kilo vermek için yogadan destek almamız çok da yanlış sayılmaz.
 

Yoganın en önemli faydalarından biri de stres seviyemizi azaltması, dingin ve huzurlu bir ruh haline kavuşmamızı sağlamasıdır. 
Hatha, Bikram, Asthanga gibi farklı pek çok yoga türü vardır. Nefes kontrolü, denge sağlama, açma germe egzersizleri gibi farklı hareketlere odaklı bu yoga türleri temelinde kişiye bedensel ve ruhsal dinginlik sağlamayı amaçlar.

Yoga yaparken dikkat edilen noktalardan biri de doğru nefes tekniklerini kullanmaktır. Düzenli yoga yaptığımızda doğru tekniklerle yavaş ve derin nefes almayı öğreneceğimiz için vücudumuzun rahatlamasını ve gerginlikten kurtulmasını da sağlamış oluruz.
 
  

Bedenen ve zihnen rahatlamak, gün içerisinde ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi yine kendi içimizde bulmak aslında mutlu olmamızın birinci koşulu değil midir? Siz de gün içerisinde kendinize küçük bir zaman ayırarak yoga yapabilir, böylece yaşam enerjinizi artırabilir, ihtiyaç duyduğunuz enerjinin yalnızca etrafınızda değil aslında kendi içinizde olduğunu keşfedebilirsiniz.

Bu makale tarafından yazılmıştır.

Popüler Yazılar
Kurs.com
İndirimli kurslardan ücretsiz haberdar olun

Kurs.com - Tüm hakları saklıdır © 2014-2018

Bana Kurs Bul