Kitap Okumayı Sevmenizi Sağlayacak 8 Neden

4300 kişi okudu 12 Temmuz 2016
Kitap okumak bilgiye ulaşmanın en ucuz yollarındandır. Düzenli kitap okuyarak; bilgi birikiminizi genişletir, çevrenize ve olaylara farklı bakış açılarıyla yaklaşmayı öğrenirsiniz. Hayalgücünüzü, yaratıcılığınızı ve analitik düşünme yeteneğinizi de geliştirirsiniz.

Odaklanma kabiliyetinizi, empati gücünüzü ve analiz yeteneğinizi geliştirirsiniz. Bu sayede hem kendinizle barışık olur hem de çevrenizdeki insanlarla daha iyi iletişim kurarsınız.

 
Düzenli olarak kitap okuduğunuzda kelime dağarcığınız genişler, zihniniz çalışır, hafızanızı güçlenir. Böylece büyük uğraşlar vermeden beyninizi yaşlanmanın etkilerine karşı korumuş olursunuz.

Boş zaman diye bir kavramanız olmaz. Başkalarının boş zaman olarak adlandırdığı vakitler sizin kitap okumak için ayırdığınız kıymetli zamanlardır ve o anların değerini bilirsiniz.

Yalnız kalmak sizin için sıkıcı değildir çünkü yalnız olmadığınızın farkındasınızdır. Kitaplığınızın rafları gizli dostlarınızla doludur ve yalnız kalmak onlarla buluşmak için muhteşem bir fırsattır.
 
kitap önerileri
Zaman ve mekan farketmeksizin kendinizi başka bir dünyanın içinde bulursunuz. Kimi zaman eski uygarlıkların izini süren bir tarihçi, kimi zaman bir roman karakterinin dert ortağı kimi zaman da yeni coğrafyalar keşfeden bir gezgin olursunuz. Üstelik tüm bunları yapabilmeniz için bir kitabın kapağını çevirmeniz yeterli olur.

Paranızı bir süre sonra sıkılacağınız eşyalar yerine kitaplara yatırırsınız. Böylece modası geçtiğinde ya da işlevini yitirdiğinde bir kenara kaldıracağınız eşyalar almak yerine kendiniz için oldukça kazançlı bir yatırım yapmış olursunuz. Bilirsiniz ki kitapların modası asla geçmez.

Sevdiğiniz bir kitabı okumak her daim çocuksu sevinçler yaşayacağınızın kanıtıdır. Yeni bir kitaba başladığınızda en sevdiği oyuncağıyla oynayan bir çocuk kadar mutlu olursunuz. Bir yandan kitabı bir an önce  bitirmek isterken  diğer yandan son sayfaya gelmeyi hiç istemezsiniz. Kitabın sonuna ulaşana dek bu ikilemde  kalırsınız.

'Kitap okumanın olumsuz yanı yok mu?' derseniz; elbette var. Kitabı bitirdiğinizde içinizi kemiren o boşluk duygusu tek kötü yanıdır. Ama neyse ki bu duygunun yeni bir kitaba başladığınız anda yok olacağından eminsinizdir.smiley  
kitap okumanın faydaları
 

Bu makale tarafından yazılmıştır.

Popüler Yazılar
Kurs.com
İndirimli kurslardan ücretsiz haberdar olun

Kurs.com - Tüm hakları saklıdır © 2014-2018

Bana Kurs Bul