Sosyal Medyada Fenomen Olmak İsteyenlere 6 Önemli İpucu

4571 kişi okudu 19 Ağustos 2015

Sosyal medyanın hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu artık su götürmez bir gerçek. Hemen hemen hepimiz sosyal medya hesaplarımızı kontrol etmeden uykuya dalamıyor ya da biz uykudayken neler olup bitmiş öğrenmeden güne başlayamıyoruz. Neyse ki kullanıcılarının farklı ihtiyaçlarına ve beğenilerine hitap eden  pek çok sosyal medya kanalı bu konuda imdadımıza yetişiyor. Youtube, Twitter, Facebook, Instagram, Pinterest, Snapchat, Linkedln, Tumblr, Vine vb. siteler internet kullanıcılarına farklı alternatifler sunarak her geçen gün kullanıcılarını artırmaya devam ediyor.Evet, ilk cümlede dediğimiz gibi sosyal medya artık hayatımızın bir parçası ya da bir başka ifadeyle; biz teknolojinin yarattığı bu yeni dünyanın bir parçasıyız. Görünen o ki; bu noktada hislerimiz karşılıklı yani biz bu dünyanın bir  parçası olmaktan ne kadar mutluysak sosyal medya da bu kadar çok kullanıcıya sahip olmaktan fazlasıyla memmun. Her geçen gün artan sosyal medya kanalları, uygulamalar ve kullanıcılara sağlanan kolaylıklar da  sosyal medyanın da  kullanıcılarından vazgeçmek istemediğinin minik bir kanıtı olsa gerek smiley

Her ne kadar hislerimiz karşılıklı olsa da bu mecralarda varlığımızı sürdürebilmek için bu kadarı yeterli değil. Peki bu dünyada hayatta kalabilmek, popüler olmak hatta işi bir adım öteye taşıyarak marka oluşturmak için ne yapmalı, nasıl davranmalıyız? Bu sorunun cevabını birkaç maddeye sığdırmak çok kolay değil. Ama biz unutmamanız gereken ve işinizi kolaylaştıracak ufak ipuçlarını sizler için derledik.

1. Özgün Olun

Sürekli alıntı yapmak, başka biriymiş gibi davranmak, olduğunuzdan farklı görünmeye çalışmak ne yazık ki; sanal olduğu söylenen bu dünyada çok da kar etmiyor. Kendiniz olmak ve samimi davranmak bu mecrada var olmanın birinci kuralı. Konusu her ne olursa olsun özgün bir içerik üretmek de bu işin vazgeçilmezi. Unutmayın ki; Bill Gates'in dediği gibi; 'içerik kraldır' ve sizde kendi hükümdarlığınızı kurmak istiyorsanız özgün olmak zorundasınız.

2. Takipçilerinizi iyi tanıyın ve onlarla etkileşimde olun

Aklınızdan çıkarmamanız gereken bir diğer konu bu dünyanın yaşadığımız dünya kadar gerçek olduğu. Bu nedenle ilk maddede belirttiğimiz gibi samimiyet ve içtenlik fazlasıyla önemli. Bir de takipçilerinize kendinizi unutturmamanız gerekiyor. Takipçilerinizin paylaşımlarınızı beğenmelerini, gönderilerinizle ilgili yorumlar yapmalarını istiyorsanız bunun için siz de biraz emek sarfetmelisiniz. Bilmelisiniz ki; siz takipçilerinize nasıl davranırsanız takipçilerinizden de aynı karşılığı alırsınız.
 

 

3. Oyunu kuralına  göre  oynayın

Her bir sosyal medya kanalının farklı bir kitleye hitap etiğini aklınızdan çıkarmayın. Örneğin; Instagram fotoğraf paylaşmayı seven kullanıcıların tercih ettiği bir mecra ve buradaki kullanıcıların tercihi görsel açıdan zengin paylaşımlar görmek. Elbette paylaştığınız fotoğrafın altına yorum yazmayın demiyoruz aksine bunu yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak mesajınızı bir iki cümleyle ve birkaç hashtag ile sınırlandırmanızı öneriyoruz. Unutmadan söyleyelim tabi ki fotoğraf ya da video paylaşmak veya düşüncelerinizi ifade etmek için farklı farklı sosyal medya hesaplarına sahip olmak zorunda değilsiniz.  Ama  her oyunu  kendi kuralıyla oynamak gerekir öyle değil mi?

4. Hashtag kullanmaktan vazgeçmeyin

Özellikle twitter ve instagramda takipçi sayınızı ya da beğenilerinizi artırmak istiyorsanız hashtag kullanmaya özen gösterin. Elbette abartmamak ve konuyla ilgili olmak koşuluyla. Kullandığınız hashtaglerin paylaştığınız konunun ya da vermek isteğiniz mesajın önüne  geçmesini istemezsiniz öyle değil mi?

5.  Paylaşımda bulunacağınız saatlere dikkat edin

Aklınıza harika bir söz geldi ve hemen tweetlemek istediniz. Bir dakika bekleyin! Aklınızdan geçenleri, beğendiğiniz bir metni ya da çektiğiniz fotoğrafı anında paylaşmak isteyebilirsiniz ama bu gerçekten uygun bir zaman mı biraz durup düşünün. Yapılan araştırmalara göre; Twitter da paylaşımda bulunmak için en doğru zaman hafta içi gündüz saatleri iken Pinterest için en ideal zaman hafta sonu olarak belirlenmiş. Bu sonuçlar elbette ki  paylaşımların beğeni ya da  yeniden paylaşılması gibi kriterlere göre belirleniyor ama sizin de amacınız mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmak, beğeni  ya da  takipçi sayınızı artırmak değil mi? Cevabınız evet ise, doğru zamanlanın altın kural olduğunu da  unutmayın.  Kural dışına çıkmak tabi ki serbest. smiley

6. Profesyonel çözümler üretin

İster kişisel hesabınızı yönetiyor olun ister kurumsal bir hesap yönetin. Sosyal medyada başarılı olmak istiyorsanız bu duruma profesyonel olarak çözümler üretmeniz gerektiğini farkında olmalısınız. Şu an dünyada 2 milyar Türkiye'de ise 40 milyon sosyal medya hesabı mevcut. Hal böyle olunca, sosyal medya pazarlamadan bankacılığa, eğlence sektöründen -e ticarete, sağlıktan sanata kadar hayatımızın her alanında baş köşeye oturmayı başarıyor. Siz de sosyal medyanın derinliklerinde kaybolmadan, kendi markanızı yaratmak istiyorsanız sosyal medya uzmanlığı kursu ya da seo kursuna katılarak bu işin inceliklerini öğrenebilirsiniz.

Bu makale tarafından yazılmıştır.

Popüler Yazılar
Kurs.com
İndirimli kurslardan ücretsiz haberdar olun

Kurs.com - Tüm hakları saklıdır © 2014-2018

Bana Kurs Bul