Direksiyon Sınavında Kaybettiren Hatalar

10077 kişi okudu 05 Ekim 2015

 

Ehliyet sahibi olmak isteyen her kişinin girmesi gereken bir sınav olarak biliniyor direksiyon sınavı. Öncesinde verilen uygulamalı ve teorik eğitim sürecinin ardından adaylar direksiyon başına geçiyor, geçerli puana ulaşmaları halinde ehliyet alabiliyorlar. Peki her aday bu sınavı başarıyla tamamlayabiliyor mu? Mutlaka duymuşsunuzdur; "Sınava girdi ama geçemedi" "Bir sonraki sınava kaldı" "Dikkatim dağıldı"

Sanıldığı kadar zorlu olmayan direksiyon sınavına adaylar gözünden bakacak olursak sınav aslında gayet iyi geçiyor fakat sonuç pek de iyi sayılmaz. Bu alanda eğitim veren kurumlar ise trafikte önemsiz gibi görünen küçük detayları dahi atlamamanız gerektiğini öne sürüyor. Özellikle kurs eğitmeninizin ve gözetmenlerinizin merceğinden en az hatayla geçebilmek ve ehliyet sahibi olabilmek için yönetmeliklerce belirlenen kurallara dikkat etmeniz gerekiyor.
 
 

 

1. Heyecanlı ve telaşlı görünmeyin demeyi çok doğru bulmuyoruz çünkü her sınava giren kişinin içinde ufak da olsa bir endişe barınıyordur. En azından bu durumu minimal düzeye indirebilmek için sınav öncesinde stresinizi azaltacak aktivitelere göz atabilirsiniz. Sevdiğiniz bir parçayı dinleyin, oyun oynayın, sınav günü stresini dindirebilecek bir çayla başlayın mesela güne.. 
  
2. Araca bindikten sonra aynalar, el freni, koltuk, emniyet kemeri gibi rutin kontrolleri sırasıyla yapın. Bu sıralamayı değiştirmeyin, hızlı ve özensiz görünmeyin. Koltuğunuzu ayarlarken arkanızda oturan gözetmeni rahatsız etmeyin. Sınav komitesinin gözü her an üzerinizde olacaktır


http://www.kurs.com/direksiyon-kursu

3. Güzergahınız ne olursa olsun, durma ve park etme halindeyseniz aracınızı bulunduğunuz noktadan çıkarırken yolda başka araçların da bulunduğunu unutmamalısınız. İşaret vermeden, kontrolsüz ve kaza riskini arttıran çıkışlar yapmayın, aceleye gerek yok.

 
www.kurs.com/b-ehliyet

 

4. İstatistiklere göre sürücü adaylarının en çok başarısız oldukları parkur park parkuru olarak biliniyor. Doğru teknikle aracınızı park edebilmek için sınav öncesinde pratik yapmalısınız. Kısacası alabildiğiniz kadar direksiyon dersi almanız park sırasında işinizi kolaylaştıracaktır. 
 

(Paralel park nasıl yapılamaz?)


5. Sınav sırasında biraz dikkatinizi ölçmek ve biraz da stresini azaltmak için gözetmenlerin sorularıyla karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda araç durma halinde olsa bile arkanızı dönerek cevap vermemelisiniz. Bu bir hatadır. Gözünüz her zaman yolda olmalı.
 


 

6. Direksiyon sınavında sık sık yapılan bir hata da aracı stop ettirmek. Pek çok kurs yerinde maksimum iki defa aracı stop ettirmeniz halinde sınavda başarısız kabul ediliyorsunuz. Bu titizlikte pek de haksız sayılmazlar. Akan trafikte aracınızı stop ettirdiğinizi düşünün. Kaza oranını %90'a kadar çıkarmanız içten bile değil. İlk defa araç başına geçmiş bir sürücü için aracı stop ettirmek oldukça normal. Bu biraz da alışma sürecine bağlı. Dolayısıyla yine olabildiğince pratik ve ders!

 
Direksiyon Sınavı

 7. Sizden önce başka bir sürücü adayı da sınava aynı araçla girmiş olabilir. (Büyük olasılıkla da olacaktır) Stop edilmemiş bir araç çalışmaya devam eder. Aracın çalışıp çalışmadığını anlamak için motor saatine bakabilirsin. Çalışan bir araçta kontak çevirme hatasına düşmeyin :)

8. Direksiyonu iki elinizle tutun. Ne sağ eliniz vitesin üzerinde olsun ne de sol eliniz camın dışında. Tek elle araç kullanacağınız son yer direksiyon sınavıdır.
 


 

9. Trafik işaretleri ve lambalar önemlidir. Bu nedenle gözleriniz, genellikle yolun sağ tarafında olmalı. Sarı ve yeşil lambası sonrası vites ayarlamanızı yaptığınızda aracı sarsmamaya özen göstermelisiniz.


Uzman eğitmenlerle direksiyon sınavında başarılı olmak için kursa katılmaya ne dersin?

Bu makale tarafından yazılmıştır.

Popüler Yazılar
Kurs.com
İndirimli kurslardan ücretsiz haberdar olun

Kurs.com - Tüm hakları saklıdır © 2014-2018

Bana Kurs Bul