Çikolata Hakkında İlginç Bilgiler

2753 kişi okudu 30 Mart 2015
Enfes tadı, iştah açan görüntüsü ve benzersiz kokusuyla çikolata, karşı konulmaz yiyecekler listesinin en başında yer alıyor. Peki çikolatanın aslında bir ağaçta yetiştiğini söylesek ne düşünürdünüz? Söylediğimiz bilginin size inandırıcı gelmediğinin farkındayız ama bu konuda çok da haksız olmadığımızı ilerleyen satırlarda anlayacaksınız. Ayrıca  minicik bir lokmasıyla kocaman bir mutluluk  veren çikolata hakkında hayretle okuyacağınız bilgilerle de  karşılaşacaksınız.

Yazımızı okurken bir bardak sıcak çikolata içmek ya da bir bar çikolata yemek isteyebilirsiniz. Ancak üzülerek belirtelim ki bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmiyoruz.

Eğer çikolatanızı yanınıza aldıysanız artık yazımızı keyifle okuyabilirsiniz smiley 
 

Çikolata yemenin hazzı ve sonrasında yarattığı mutluluk hissini artık bilmeyen yok. Bunun yanı sıra çikolata öylesine sevilen bir yiyecek ki bazılarımız için hayati bir önem taşıyor. Örneğin; Rus ve Amerikan astronotlar uzay yolculuğuna çıkarken yanlarına mutlaka çikolata da almışlardır. Çikolataya astronotlardan çok daha fazla  tutkun olan isim ise; aşçı  Ruth Wakefield’dir. Çikolatalı kurabiye tarifini bulan Ruth Wakefield tarifini ünlü bir çikolata markasına vermeyi kabul etmiştir. Herhangi bir ücret talep etmeyen Ruth Wakefield, tarifine karşılık çikolata firmasında kendisine ömür boyunca çikolata temin etmesi şartını koymuştur.  
 
 


Adını Aztek dilinde 'acı su' anlamına gelen 'xocalatl' kelimesinden alan çikolata Aztekler'de üst sınıf içeceği olarak kabul ediliyordu. Hatta bir rivayete göre; Aztek imparatoru II. Montezuma günde 50 bardak çikolata içiyordu. Günümüzde katı halde çok fazla çeşidine ulaşma imkanımızın olduğu çikolata yalnızca Aztekler'de değil  çikolatanın bilindiği her yerde sıvı olarak tüketiliyordu. İlk çikolata evi, 1657 yılında bir Fransız tarafından Londra'da açıldı. Bu sayede çikolata Londra'da elit sınıfın içeceği olarak tüketilmeye başlandı. Çikolata barı ise; Joseph Fry tarafından 1847 yılında icat edildi.

 


Yüzyıllardır küçükten büyüğe herkesin severek tükettiği çikolata kimi zaman obeziteye neden olma, akne ve sivilce oluşturma gibi haksız söylentilere maruz kalmıştır. Oysa yapılan araştırmalar çikolatanın hammaddesi olan kakaonun içerisindeki antioksidanlar nedeniyle kalp krizi riskini azalttığını ve kanser risklerini azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca bir başka araştırmaya göre; her gün bir  adet çikolata yiyenlerde aynı yaş grubundaki insanlara oranla depresyona girme riskine yüzde %55 daha az rastlanıyor. Damak zevkinize göre sütlü, beyaz ya da bitter çikolataların iştah açtığı bir gerçek. Fakat dengeli ve sağlıklı beslenmeyi göz ardı etmeden günde bir adet çikolata yemek ya da  bir fincan çikolata içmek çok da zararlı olmasa gerek. Üstelik çikolatanın mutluluk hormonlarını harekete geçirdiği de unutulmamalı.
 

İşte en az çikolata kadar tatlı çikolata dansı 

Yazımızın başında; Çikolatanın aslında bir ağaçta yetiştiğini söylesek ne düşünürsünüz? diye sormuştuk. Şimdi gelelim bu sorunun cevabına; Çikolataya tadını ve kokusunu veren kakao; theobroma kakao adı verilen bir ağacın meyvesidir. Bu ağaç, dünya üzerinde yalnızca ekvatora en fazla 20 derece uzaklıktaki bölgelerde yetişir. Yani ağaçta yetişen bu meyveye teknik olarak çikolata diyemesekte; hammaddesi ağaçta yetiştiği için gönül rahatlığıyla çikolata ağaçta yetişiyor diyebiliriz. İsterseniz bu bilgiyi arkadaşlarınızla paylaşıp onları şaşırtabilirsiniz. Size inanmayanlara kanıt olarak yazımızı sunabilirsiniz. Hatta bu ağacın 'tanrıların yiyeceği' olarak adlandırıldığını bilgisini de paylaşabilir bu konuda arkadaşlarınızla çikolatasına iddiaya girip size inanmayanların önünde kazandığınız çikolatayı iştahla yiyebilirsiniz.

Bitteri ya da sütlüsüyle; beyazı veya dolgulu çeşitleriyle hem gözümüze hem de damağımıza hitap eden çikolata büyük küçük herkesin sevdiğin bir lezzet. Yazımızı okumaya başlarken yanınıza çikolatanızı almanız konusunda  uyarmıştık. Bizi dinlemediyseniz şuan canınızın çikolata çektiğini biliyoruz. Maalesef, size çikolata ikram etme şansımız yok ama birbirinden lezzetli çikolatalar yapabileceğiniz, sevdiklerinizi ve kendinizi şımartabileceğiniz çikolata kursları önerebiliriz.

Bu makale tarafından yazılmıştır.

Popüler Yazılar
Kurs.com
İndirimli kurslardan ücretsiz haberdar olun

Kurs.com - Tüm hakları saklıdır © 2014-2018

Bana Kurs Bul