Hangi Dans Kaç Kalori Yakıyor?

20588 kişi okudu 30 Mart 2015

Dans etmek vücudunuzu formda tutmanın, kaslarınızı güçlendirmenin ve kalbinizi korumanın en iyi yolu. Peki neden bu yolu tercih ediyoruz? Açıklaması oldukça basit. Günümüzde insanlar hem günlük yaşamın stresinden uzaklaşabilecekleri hem de rutin alışkanlıklarını terk etmeden zayıflayabilecekleri bir egzersiz programına ihtiyaç duyuyor. Tabii eğlenceyi de unutmamak gerek!

 


Bildiğiniz gibi her zevke hitap edebilecek pek çok dans türü bulunuyor. Hip hop, salsa, tap dansı, break dans, tango bu danslardan yalnızca bazıları. Dans türlerini birbirinden ayıran en önemli özellik ise yaktıkları kalori miktarı. Bugünkü yazımızda size en çok zayıflatan danslardan bahsedeceğiz. (Unutmadan, her dans türünün yaktığı kalori miktarı yaş, kas yoğunluğu, egzersiz süresi gibi etmenler göz önüne alınarak hesaplanmıştır)

1) Zumba

Zumba eğlenceyi ve fitness'ı içinde barındıran, en çok tercih edilen dans türlerinin başında geliyor. Araştırmalara göre zumbanın bu denli popüler bir dans olmasının yaktığı kalori miktarıyla yakından ilgisi var. Evet, ortalama 70 kilo ağırlığında biri zumba yaparak 1 saat içinde 350-700 kalori yakabilir.

Pek çok kaynakta zumbanın 1 saat içinde 1000 kalori yakmanız için en iyi dans türü olduğundan bahsedilir. Bu sizi heyecanlandırmak için güzel fakat doğruluğu tartışılabilir bir düşünce. 1 saat aralıksız zumba yapmak ne kadar mümkün olabilir?

Zumba Kurslarını İncelemek İçin Tıklayın!    
 
 

2) Salsa

Latin danslarının ne kadar kıvrak ve ritmik figürlere sahip olduğunu bilirsiniz. Genellikle pek çok salsacının vücut hatları incedir. Salsanın yaktığı kalori miktarına gelirsek, araştırmalar bize ortalama 1 saatlik salsa performansının 250-550 arasında değişen bir kalori miktarını karşıladığını söylüyor. Çiftli bir dans seçimi için ideal.


Salsa Kurslarını İncelemek İçin Tıklayın!  
 


Adrian ve Anita'nın etkileyici salsa performansı

3) Swing

20. yüzyılın popüler caz dansı swing, tap dansı kadar hareketli ve eğlenceli bir dans. Yoğun bir kardiyo egzersizi olarak da bilinen swing ile 300-550 arasında değişen bir kalori yakım miktarından söz edebiliriz. Hareketlerin zorluk derecesi, yakacağınız kalori miktarını arttıracaktır.


 

4) Break dans


Break dans vücudun bütününü çalıştıran figürleriyle hem zayıflatıyor hem kas sistemini güçlendiriyor. 1 saatlik sıkı bir break dans çalışması 400-650 kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Tabii bu dansı bilmeyenlerin egzersiz amaçlı break dans yapması pek de uygun görünmüyor . Siz iyisi mi bir kursa giderken profesyonel bir eğitmenden yardım alın.


 

5) Tap dansı


Ayakkabıların yere vurulma anında çıkan "tap" sesi sonucu bu isimle anılan tap dansı, ritmik figürleriyle dikkat çekiyor. Bu dansın çevresinde metal parçalar gizli, özel ayakkabıları bulunuyor. Vücudunuzun ağırlığını dengelemekle görevli ayaklarınız dansın en önemli parçası. Bireysel hızınızına bağlı olarak tap dansı ile 1 saat içinde 200-700 kalori yakabilirsiniz.


 

Tap Dansı Kurslarını İncelemek İçin Tıklayın!    

 

6) Jazz dans

Balenin kuralcı yapısına tepki olarak doğan jazz dansı modern dansın özgür figürlerini içinde barındıran, hareketli bir dans türüdür. Ortalama 1 saat içinde 300-600 kalori yakmanıza yardımcı olan bu dansta ritim ve teknik bilgi ön plandadır.


 

7) Oryantal

Kültürümüzle özdeşleşen oryantal dansı veya diğer adıyla "belly dancing" zayıflamak için tercih edebileceğiniz iyi bir dans. Hızınıza ve teknik bilginize bağlı olarak bu dansla 200-500 kalori yakmanız mümkün.

Görsel Kaynaklar: istockphoto.com  giphy.com

Bu makale tarafından yazılmıştır.

Popüler Yazılar
Kurs.com
İndirimli kurslardan ücretsiz haberdar olun

Kurs.com - Tüm hakları saklıdır © 2014-2018

Bana Kurs Bul