İngilizcede Yeterliliğinizi Sınavlarla Kanıtlayın!

1588 kişi okudu 30 Mart 2015
Kurslara gidip, özel ders alıp hatta  yurtdışına  gidip İngilizce öğrenmiş fakat İngilizce seviyenizin yeterliliğini kanıtlamak için; YDS, TOEFL, IELTS, PROFİCİENCY, PTE, TOEIC derken hangi sınava girmeniz gerektiği konusunda kararsız kalmış olabilirsiniz. Bu konuda  pek çok kişinin kafasının karışık olduğunu biliyoruz. Bizlerde bu konuda tereddüte düşmemeniz için sizlere yardımcı olacağını umduğumuz bir yazı hazırladık. 'Hangi yabancı dil seviye belirleme sınavı ne işe yarar?' sorusundan yola çıkarak tüm sınavlar  hakkında  kısaca  bilgi verdiğimiz yazımıza bir  göz atmanızı tavsiye ederiz.

Lise sıralarındayken 'Üniversiteyi bir kazansam...' diye başlayan cümle aslında yepyeni kaygılara kapı açan bir temenni öyle değil mi? İyi bir üniversite hayali ile başlayan yolculuk, ön lisans ya da lisans hayatınız boyunca katıldığınız seminerler ve kurslarla şekilleniyor. Üniversiteyi kazandığınızda tüm sorunların biteceğine inandığınız sıkıntılar bu defa; "İyi bir iş bulabilecek miyim?" diye yeni bir kaygıya dönüşüyor. 


İş başvurularında bir çok iş veren yabancı dil seviyenizin iyi hatta çok iyi seviyede olduğunu kanıtlamanızı istiyor. Kamu kurumu ya da  özel kuruluş olması farketmeksizin bu noktada imdadınıza yabancı dil yeterliliğinizi ölçen sınavlar yetişiyor. Bu durumda 'Hangi sınava girmeliyim?'gibi bir soru ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak baştan söyleyelim bu sorunun net  bir cevabı yok.

Herkesin gramer bilgisi ya da okuma, konuşma ve yazma gibi dili kullanma becerileri farklı seviyededir. Bu nedenle seviye tespit sınavına girecek kişilerin öncelikle kendi becerilerini en iyi şekilde ortaya koyacağı sınavı seçmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra sınav sonucunu kullanacağı alanda çok önemlidir. Örneğin yurtdışında çalışma ya da  oturma  izni için sınava giren bir  adayın YDS'ye  girmesi doğru olmayacaktır. Çünkü YDS yurtdışında geçerliliği olan bir sınav değildir.

Aranızda Proficieny sınavı nasıl bir sınav diye düşünenler varsa ilk olarak onların merakını giderelim. Proficieny; üniversitelerin yabancı dil hazırlık eğitimi sonunda ya da hazırlık eğitimi almaya başlamadan önce, öğrencilerin yabancı dil seviyelerini tespit etmek amacıyla yapılan yeterlilik sınavıdır. Her üniversite kendi müfredatına uyumlu sınav hazırladığı için ülke genelinde yapılan ortak soruların sorulduğu bir  sınav değildir.


 

IELTS, pek çok ülkede geçerliliği bulunan muhasebe, mühendislik, bankacılık, hukuk, tıp ve öğretmenlik gibi dallarda profesyonel kuruluşların kabul ettiği bir yeterlilik sınavıdır. Ayrıca başka  bir ülkede yaşamak isteyen ve bu nedenle çalışma ve oturma izni almak isteyenlerde IELTS sınavını tercih etmektedir.


YDS, TOEFL ve PTE özellikle yüksek lisans ve doktora adaylarının tercih ettiği seviye belirleme sınavıdır. Ancak YDS, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ve yalnızca ülkemizde geçerlilği bulunan bir sınavdır. TOEFL ve PTE sonuçları pek çok ülkede geçerli olan bu nedenle yurtdışında çalışmak ve yaşamak isteyenler tarafından da tercih edilen sınavlardır.
 

YDS, TOEFL ve PTE'nin birbirine göre avantajlı ve dezavantajlı olduğu durumlar var elbette. YDS, sadece çoktan seçmeli sorulardan oluştuğu için konuşma ve yazma  becerilerini ölçme konusunda herhangi bir belirleyiciliği yoktur. Yılda iki defa ortak oturum şeklinde  ve 2 defa da elektronik ortamda yapılıyor olması YDS'ye hazırlananlar için avantajlıdır.

TOEFL ve PTE ise yılda belirli aralıklarla yapılması nedeniyle ve sadece gramer bilgisi değil, konuşma, okuma, dinleme ve yazma  becerilerini ölçen sorular olması nedeniyle YDS'den daha avantajlıdır. Ancak bu sınavlar dijital ortamda gerçekleştirildiği için bazı adaylar tarafından tercih edilmemektedir. Sınav ücretlerinin YDS'ye oranla daha yüksek tutarlarda olması ve geçerliliklerinin iki yıl olması da  TOEFL ve PTE'nin dezavantajları arasında gösterilebilir.

TOEIC sınavı ise; katılımcıların iş ingilizcesine yönelik becerilerinin ölçüldüğü bir sınavdır. Ağırlıklı olarak konuşma ve yazma becerilerinin ölçüldüğü sınavda adaylar dilerse dinleme ve okuma bölümlerinden de sınava katılabilirler.İki yıl geçerliliği olan TOEIC, genellikle kurumsal firmalar ve bazı kamu kuruluşları tarafından kabul edilir. 

Bu makale tarafından yazılmıştır.

Popüler Yazılar
Kurs.com
İndirimli kurslardan ücretsiz haberdar olun

Kurs.com - Tüm hakları saklıdır © 2014-2018

Bana Kurs Bul