Motivasyonunuzu Arttırmak İçin Bunları Yapın

1566 kişi okudu 30 Mart 2015
İş hayatı yorucudur. Üstüne bir de Pazartesi sendromu ekleniyor ve Cuma günü bir türlü gelmek bilmiyorsa stres iki katına çıkar. Bitmek bilmeyen telefon görüşmeleri, teslimatı gecikmiş gönderiler, bir sonraki güne hazırlamanız gereken bir dizi analiz raporu ve tabii beraberinde gelen kaygı, acele, motivasyon kaybı. Bir çoğumuz bu stresin üstesinden gelebileceği düşüncesinden uzak. Evet, iş hayatı yorucu...Ancak yine de gün içerisinde azalan bataryanızı şarj edebilmenin bir kaç ideal yolunu biliyoruz.

 
 
 

İlk adımı atmaktan çekinmeyin

Yapılan araştırmalara göre pek çok işin yarım kalmasındaki asıl etken gözümüzde dağ gibi büyüyen o ilk adım. İlk adımı atmaya cesaret edemezseniz kaygı psikolojisinin üzerinizde kurduğu baskı nedeniyle motivasyonunuz düşecektir. Ne demişler?

"Binlerce kilometrelik bir yolculuk bile tek bir adımla başlamak zorundadır."Lao-Tzu


Yerinizi değiştirin

Her gün aynı yere gelmek, aynı yere oturmak, aynı bakış açısı ile işinize yoğunlaşmak bir noktadan sonrada monotonluğa neden olacaktır. Konumunuzu değiştirmek hem bu sıkıcılığı üzerinizden atmanıza olanak tanır hem de daha motive edici bir etkiye sahiptir.


Fresh bir koku ve ara öğünler

Dış etkenler işinize odaklanabilmeniz adına büyük bir öneme sahip. Özellikle vücuda enerji veren, ferahlatıcı bir koku zihninizi uykudan kaldıracaktır. Fıstık, kuru üzüm, kayısı, ceviz gibi ara öğünler kan şekerinizi yükseltecektir. Ofisinizi belirli saat aralıklarında havalandırarak performansınızı %11'lik oranla arttıracağınızı da unutmamalısınız.


Canlı bitkileri tercih edin

Cardiff Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma ofisinizde veya masanızda kaktüs, fesleğen, menekşe, antoryum, bonzai gibi çiçeklere yer vererek motivasyonunuzu %15 arttırabileceğinizi öne sürüyor.
 

Motive edici filmler

Film izlemek günlük yaşamın stresinden uzaklaşmanın en ideal yollarından biri. Sizin için önereceğimiz bu üç film neleri başaracağınıza yönelik iyi bir örnek olacaktır;

Forrest Gump, Ölü Ozanlar Derneği, Umudunu Kaybetme


Negatif düşüncelerden uzak durun

Bir işe en iyi şekilde konsantre olabilmenizi sağlayan etkenlerin başında negatif düşünceleri çevrenizden uzaklaştırmak geliyor. Başarılı olmak için öncelikle kendinize inanmalısınız. Bu inancı zedeleyecek negatif düşünceler sizi yavaşlatmaktan başka bir şeye yaramayacaktır.
 

Kendinizi ödüllendirin

Bu bazen bir yiyecek, bazen iş çıkışında arkadaşlarınızla geçireceğiniz kaliteli bir vakit, bazen de ufak bir tatil olabilir. Kendinizi ödüllendirin ki bir sonraki iş için motivasyonunuzu arttırabilesiniz.

Bu makale tarafından yazılmıştır.

Popüler Yazılar
Kurs.com
İndirimli kurslardan ücretsiz haberdar olun

Kurs.com - Tüm hakları saklıdır © 2014-2018

Bana Kurs Bul