Yüzme ile İlgili Neler Biliyorsunuz?

7351 kişi okudu 17 Nisan 2015

 Yaz sezonu denildiğinde akla ilk gelen aktivitelerden biri tabii ki yüzme. Bu sporu sadece vücut sistemine olan faydasını bilenler de yapıyor, bunaltıcı yaz sıcaklarında serinlemek isteyenler de...İki kullanıcı profilini de şöyle bir incelediğimizde ortak paydaya "yüzmenin rahatlatıcı etkisi" yerleşiyor.

Ne kadar iyi bir yüzücü olduğunuzu bilmiyoruz. Belki siz de yumurta kapıya dayandığında "yüzme nasıl öğrenilir" diye internet sitelerini karıştıran, "ayağım yere değsin de fazla açılmam" insanlarından birisinizdir; ne de olsa maksat serinlemek. Yine de yüzme ile ilgili bugün öğrenecekleriniz sizi hem bilgilendirecek hem de şaşırtacak.

Yüzmeyle İlgili 15 Tarihi Bilgi

1) İnsanoğlunun yüzmeyle ilk defa M.Ö 9000'li yıllarında tanıştığı tahmin ediliyor. O zamanlarda bir spor amacıyla değil, savaşta düşmanlardan kaçmak için yüzüyorlar. 
 
Taş Devrinde Yüzme
(M.Ö 9000 yıllarda Taş Devri'ne ait yüzme çizimleri)

2) ​Yüzme ile ilgili ilk kitap 1538 yılında Alman profesör Nikolaus Wynmann tarafından "Yüzücü veya Yüzme Sanatı Üzerine Bir Diyalogadıyla basılmıştı.

Kitabın Almanca dışında bir dile çevrilmemesi ve yeterince açıklayıcı bir kitap olmamasıyla nedeniyle büyük bir etki yaratmadığı bilinmektedir.           


3) 1587 yılında Everard Digby tarafından kaleme alınan "Yüzme Üzerine İki Kitap" (De arte natandi libri) yüzmeyi o yıllarda biyomekanik olarak açıklayan en etkili kitaptır.
 
Taş Devrinde Yüzme
(Yüzme Üzerine İki Kitap - Yüzücü veya Yüzme Sanatı Üzerine Bir Diyalog)


4) İlk yüzme havuzunun Pakistan'daki Mohenjo-Daro arkeoloji sitesindeki "Büyük Hamam" olduğu biliniyor.

Büyük Hamam
(Pakistan - Büyük Hamam - Panaromik)
  
5) İlk paletleri Benjamin Franklin 11 yaşında icat etmiştir. Ancak o zamanlarda paletler yalnızca ayak için değil el için de tasarlanmıştı. 

(Benjamin Franklin'in Paletleri)
 
6) Yüzme havuzlarının popülerleştiği ve yüzme yarışlarının başladığı 19.yüzyıl İngiltere'sinde 1828 yılında ilk kapalı yüzme havuzu olan Aziz George'un Hamamı (St. George's Baths) halka açılmıştır. Havuz 1972 yılında yıkılmış, yerine 2001 yılında Kadın Kütüphanesi inşa edilmiştir.
             Aziz George'un Hamamı
(Aziz George'un Hamamı - 1828)
 
7) Yüzme stillerinin gelişimi açık ve kapalı havuzların inşa edildiği yıllara dayanır. La coupe, la marinier, over arm side stroke, trudgeon, sırtüstü kurbağlama gibi günümüze kullanılan pek çok teknik, bu yıllarda ortaya çıkmıştır.

8) Dünya üzerindeki ilk açık hava olimpik havuz, Romalılar tarafından Niğde'de su ihtiyacını karşılamak için yapılmıştır.18 asırlık bu havuz 1949 yılında yapılan kazıda ortaya çıkarılmıştır. Yine o yıllarda İngiltere'de de açık yüzme havuzları inşa edilmekteydi. 

Romalılar Havuz
(Romalılara ait Niğde'deki Büyük Havuzdan Bir Görüntü)
 
  9) Sportif anlamda Uluslararası Yüzme Federasyonu standartlarına uygun ilk kapalı yüzme havuz 1862 yılında İngiltere'de inşa edilmiştir.

İlk Kapalı Yüzme Havuzu
  (İngiltere'deki İlk Kapalı Yüzme Havuzu)
 
  10) Sadece erkeklerin yarıştığı 1896 yılı Atina Olimpiyatları'nda yüzme ilk defa bir spor dalı olarak kabul edilmiştir. Kadın yüzücüler 1912 yılında serbest yüzme dalında yarışlara katılabilmiştir.

1896 Atina Olimpiyatları
(1896 Atina Olimpiyatları)
 
11) ​Yüzmede ilk rekor, 1922 yılında 100 metre serbest yüzmeyi 1 dakikanın altında tamamlayan Johnny Weissmuller'den gelmiştir.

(Johnny Weissmuller - 1922)

12) Türkiye Yüzme Federasyonu Rıza Salih Saray başkanlığında 1957 yılında kurulmuştur.

13) Türkiye'de profesyonel yüzücülüğün ilk adımları 1973 yılında Fransa'dan Galatasaray Sultaniyesi'ne gelen beden eğitimi öğretmeni M. Moiroux tarafından atılmıştır.
 
M. Moiroux

 

14) Türkiye'de ilk yüzme havuzu 1972 yılında Ortaköy'de "Lido Yüzme Havuzu" adıyla inşa edilmiştir.
 
15) İlk yüzme yarışları 1937'de Kadıköy Moda'da yapıldı.

Moda Yüzme Yarışları

Yüzme Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

 • Profesyonel yüzücülerin %50'si omuz ağrısından şikayetçidir.
 • Fıstık, yüzücülere enerji veren bir besindir.
 • Bir saatlik dinç bir yüzme antrenmanı, bisiklete binmekten veya yürüyüş yapmaktan çok daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Bu kalori aralığı 500 ile 700 kalori arasında değişir.
   
 • Filler hortumlarını şnorkel gibi kullanarak bir günde 20 kilometre yüzebilirler.
 • Niagra Şelalesi üç günde Amerika Birleşik Devletleri'nin tüm yüzme havuzlarını doldurabilecek kapasiteye sahiptir.
 • Bir insan hayatı boyunca 25.000 litre tükürük üretir. Bu iki büyük yüzme havuzu demek.
 • Kelebek ve kurbağalama yüzmede varış noktasına iki elinizle dokunmanız, serbest ve sırtüsü yüzmede ise tek elle dokunmanız gerekir.
 • Olimpiyatların en yavaş yüzme stili kurbağalamadır.
   
 • Araştırmalara göre %38'imiz havuza gülle şeklinde atlıyor.
 • Yüzme bilmeyenler %65'lik dilimi oluşturuyor.
   

Bu makale tarafından yazılmıştır.

Popüler Yazılar
Kurs.com
İndirimli kurslardan ücretsiz haberdar olun

Kurs.com - Tüm hakları saklıdır © 2014-2018

Bana Kurs Bul