Bendir kursu fiyatları

Bendir kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek bendir kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Bendir nedir?

Genellikle, 40 ile 55 cm çapında daire şeklindeki bir kasnağa doğal ya da suni deri gerilerek elde edilen vurmalı bir  çalgıdır. Klasik Türk Müziği'nde ve özellikle Mevlevi Türk Tasavvuf Musikisi'nde yaygın olarak kulanılır.

Bendir eğitiminde neler öğreneceğim?

Başlangıçta temel düzeyde nota bilgisi ve müzik zamanlarının öğretildiği kursun ilerleyen derslerinde bendir notaları, bendir tutuşu ve vuruş pozisyonlarını da öğretilir.

Derslere  düzenli devam etmeniz ve ders dışı zamanlarda da öğrendiklerinizi tekrarlamanız halinde bendir çalmayı daha kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Bendir çalarken nelere dikkat edilir?

Kasnağına ve yapıldığı maddeye göre bendirin ses kalitesi değişiklik gösterir. Ayrıca bendirin kasnak vidalarını sıkmakta ses tonunun değişmesine neden olur.

Bendirde bas ses elde etmek için; orta ve yüzük parmakları ile veya parmaklarınızı kapalı ve avuç içi hafif boşluk olacak şekilde tutarak bendirin ortasına vurmanız gerekir.Tiz ses elde etmek istiyorsanız her iki elinizin işaret parmağı ve orta parmağı ile beraber kasnağa yakın olacak bendirin kenarına vurmalısınız.