Kaval kursu fiyatları

Kaval kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek kaval kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kaval nasıl çalınır?

Kaval çalarken, doğru sesi çıkarabilmek için diyaframa baskı yapmayacak şekilde oturmanız veya ayakta durmanız gerekir. Kavalı baş parmaklarınızla alttan destekleyecek şekilde ve 45 derecelik açıyla tutmalısınız. Kullandığınız elinizi altta tutmalı ve yine kullandığınız elinize göre kavalın yönünü sağ ya da sol tarafa doğru çevirmelisiniz. Doğru duruşu sağlayıp, kavalı doğru tuttuktan sonra dudaklarınızı 'u' şeklinde yaparak havayı düzgünce üflemelisiniz. Aynı sırada kavalın üzerinde bulunan farklı büyüklükteki delikleri parmaklarınızla kapatarak farklı notaları oluşturmalısınız.

Kavalda doğru sesi çıkarmak zor gibi görünse de, nefes egzersizleri yaparak ve düzenli bir çalışma programı uygulayarak kısa sürede kaval çalmayı öğrenebilirsiniz.

Kaval nedir?

İlk üflemeli çalgılardan biri olarak bilinen kaval, yedisi üstte bir tanesi de altta olmak üzere 8 deliği bulunan, içi boş boru şeklinde bir enstrümandır. Dilli ve dilsiz olarak iki farklı çeşidi bulunur, perdeli ve yumuşak seslidir.
Çoban çalgısı olarak da bilinen kaval, Anadolu'da yaygın olarak yetişen şimşir, erik, ardıç, kayısı, kızılcık, armut, zeytin ve kestane ağaçlarından yapılır.