Trompet kursunda neler öğreneceğim?

İyi bir trompetçi veya trompet sanatçısı olmak için öncelikli olarak diyafram çalışmalarına öncelik tanımak, yanak kaslarını geliştirmek ve dudak hareketleriyle ilgili olarak pratik alıştırmalar yapmak gerekmektedir. Trompet kursunda öncelikli olarak enstrümanın tanıtılmasına yönelik ders süreçleri bulunmaktadır.

Trompet tutuş teknikleri, ses çıkartma çalışmaları, üfleme, parmak pozisyonları, nefes ve ağız çalışmaları gibi uygulamalı çalışmaların da bulunduğu kurslarda gam, nota, armoni gibi teorik eğitimler de verilebilmektedir.

Kursun ilerleyen süreçlerinde doğaçlamaya ve repertuara yönelik parça çalışmalarına geçilmektedir. Bazı kurslarda 6-12 ve 12 yaş üstü çocuklar için de çalışma programları hazırlanabilmektedir.

Trompet nasıl bir enstrümandır?

Ağızlık ve silindir şeklinde bir borudan oluşan trompet, bakırdan yapılan bir enstrümandır. Orkestraların önemli bir müzik aleti olarak bilinen trompetin iki farklı türü bulunmaktadır. Basit ve pistonlu trompet çeşitlere ayrılan enstrümanı başarıyla icra edebilmek için kurs eğitimlerine katılmak gerekmektedir.

Trompet kursu fiyatları

Trompet kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek trompet kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Trompet kursuna kimler katılabilir?

Kursa katılmak için belirlenen herhangi bir yaş aralığı bulunmamaktadır. Çocuklar için de çalışma programlarının yer aldığı trompet kursuna katılmak için enstrümanı çalmaya hevesli olma, kendini geliştirmek isteme ve enstrümana sahip olma nitelikler aranmaktadır. 

Kursu başarıyla tamamlamak isteyen her katılımcı belirtilen gün ve saatlerde trompet kursuna katılım göstermelidir. Bu katılım süreciyle birlikte alanında profesyonel eğitmenlerin dersleriyle kendinizi geliştirebileceğiniz gibi iyi bir trompet sanatçısı da olabilirsiniz.

Trompet zor bir enstrüman mıdır?

Trompet, belirli diyafram tekniklerinin, parmak pozisyonlarının, nota ve armoni bilgisinin gerekli olduğu bir enstrümandır. Bu nedenle basit gibi görünen dış özelliklerinin ardında uzun süreli çalışma programlarına uyum sağlama süreci yer almaktadır. İyi bir trompet sanatçısı olmak istiyorsanız eğitmenlerinizin sizin için belirlediği alıştırmaları dikkatle takip etmeli ve kendinizi geliştireceğiniz eğitimlerle bu süreci olumlu kılmalısınız.