Ney kursunda neler öğreneceğim?

Kurs kapsamında alacağınız eğitimle temel ses teknikleri, oturuş ve tutuşa yönelik çalışmalar, Türk müziğinde yer alan bemol ve diyez kavramları, nota bilgilerine göre enstrüman çalabilme, makamlar, makamlara göre usul teknikleri gibi süreçlerden geçeceksiniz.

Doğru ve temiz ses çıkarabilme gibi süreçleri de kapsayan ney eğitimi ile kendinizi geliştirme olanağına sahip olacaksınız.

Ney kursuna giden öğrenciler eğitim sürecinin ardından enstrüman hakimiyetlerini güçlendirmelerinin yanı sıra repertuvara uygun parça seslendirebilme olanağına da sahip olacaklar.

Metronom ile müziğe eşlik edebilen neyzenler ev içi çalışma programlarına uygun hareket ederek bilgilerini pekiştirme sürecini de hızlandırmaktadır. Türk müziğinin temellerini alanında uzman eğitmenler ışığında öğretilecek bilgilerle ney kursuna gitmek isteyen müzisyenlere olanak sağlayabilmektedir.

Ney kursu fiyatları

Ney kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek ney kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Ney nasıl bir müzik aletidir?

Farklı boğum aralıkları ve kamışı ile ön tarafında 6, arka tarafında 1 delik bulunduran ney, basit bir müzik aleti gibi görünse de kendine has zorluklar barındırmaktadır. Enstrümandan iyi bir ses çıkarabilmek için belirli süre zarflarında çalışmak ve enstrümana hakim olmak gerekebilmektedir. 

Genellikle Tasavvuf müziğinde tercih edilen enstrümanın en önemli özelliği insan sesine olan yakınlığıdır. Eğitim sürecinin ardından pek çok öğrenciye Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı sertifika imkanı sunulabilmektedir. Farklı gruplara özgü çalışma metotlarının da bulunduğu kursta usulüne uygun ney çalabilme teknikleri üzerinde alıştırmalar yapılmaktadır.

Ney kursuna kimler katılabilir?

Ney kursuna katılmak için belirlenen herhangi bir kriter bulunmamaktadır. 17 yaşını aşan herkes kurs süreçlerine dahil olabilmektedir. Kurslarda katılım öncesinde enstrümana sahip olmak gerkelidir. Enstrüman seçiminde kurs eğitmenlerinizden yardım alabilir, kısa süre içerisinde neyin zorluklarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Ney çalmak zor mu?

Neyi çalma sürecini zorlaştıran en büyük etmenlerden biri de ses çıkarabilmektir. Ney üflemenin zorluklarının üstesinden gelen her müzisyen enstrümanı kısa sürede öğrenebilmektedir. Bu süreçte sık sık alıştırma yapmak ve eğitmenleriniz tarafından verilen çalışmalara öncelik tanımak gerekmektedir.