Piyano kursu fiyatları

Piyano kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek piyano kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Piyano kursuna kimler katılabilir?

Piyano çalmanın belirli bir yaş aralığı yoktur, istediğiniz her yaşta bir kursa gidip eğitim alabilirsiniz.

Çocuğunuzu piyano kursuna yollamak ve ilerde konservatuvarla ilgili alanlara yönlendirmek istiyorsanız erken davranmanız gerekecektir.

6 ya da 7 yaş aralığında başlaması gereken eğitim süreciyle çocuğunuzun sınavlarda başarılı olma oranını arttırabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzun eklemleri gelişecek ve kurs sürecine uygun hale gelecektir. 

Çocuğunuz ileride ünlü piyanistlerinden biri olmasını istiyorsanız 11-12 yaş aralığı da geç kaldığınız anlamına geliyor. Kurs sürecine yetişkinler de dahil olabilmektedir. Kurslar ortalama haftada bir ya da iki gündür, bir sonraki haftaya kadar size öğretilenleri tekrarlamanız halinde öğrenim süreciniz kısaltacaktır.

Piyano nasıl çalınır?

Piyano çalmak için öncelikli olarak  piyano kursuna gidilmelidir. Piyano çalarken ellerin teknik becerisinin oluşmasıyla birlikte beyin yapısında da gelişmeler meydana gelebilmektedir. Çalınan parçaya göre sağ ya da sol elin hangi notayı çalacağını algılaması ve parmakların hızlanmasıyla bu süreç devamlılığını sürdürmektedir.

Piyano kursunda öğrenim sürecinin gelişmesi için her gün ders alınması hatta daha hızlı öğrenmek için evlerde piyano bulunması gerekmektedir. Piyano ile alakalı kitaplar okumalı, kollarınız serbest olmalı, ellerin rahat durması gerekmektedir. Bu sayede piyano çalarken sadece çalacağınız müzik türüne odaklanabilirsiniz.

Günde kaç saat piyano çalışmalı?

Piyano için başlangıç aşamasından uzmanlaşma sürecine kadar ne kadar çok çalışırsanız o kadar çabuk kendinizi geliştirme olanağına sahip olursunuz. Kısacası günde 1-2 saat çalışmak da sizin için yeterli olacaktır fakat bu işi profesyonel anlamda yapmak istiyorsanız, bu zaman dilimini en az 3-4 saate çıkarmamız gerekir.

Piyano zor bir enstrüman mıdır?

Piyano, geçmişten günümüze gelen en eski enstrümanlardan biridir. Bu alanda kendini kanıtlamış her piyanist enstrümanın zorluklarını ortadan kaldırabilmek için uzun süreli çalışma süreçlerine dahil olmuş, kendini geliştirecek eğitim metotlarıyla sık sık alıştırma yapmıştır. 

Piyanonun geniş ses aralığı, hız ve teknik birikim gerektiren eğitim süreçleri enstrümanın zorluklarını ön plana çıkarmıştır. Piyano kursunda alacağınız eğitimle yeteneklerinizi keşfedebilir, bu yetenekleri özel konser alanlarında ve kişisel gösterimlerde sergileme fırsatı bulabilirsiniz.

Hangi piyanoyu satın almalıyım?

Öncelikle piyano kursu alacak olan kişi çocuğunuz ise karar vermekte acele etmenize gerek yok. En başlarda bir piyano yerine org ya da elektronik piyano alabilirsiniz. Bu hem çocuğunuzun gerçekten çalgıyı çalmaya devam edip etmeyi istemediğini anlama sürecini geçirmenize yarar, hem de kursa ya da herhangi bir yere götürmek istemesi durumunda taşınabilirliği açısından daha uygun olur. Piyanolar iki çeşittir; kuyruklu ve konsol piyano

Kuyruklu piyanolar daha büyüktür, daha çok konser salonlarında geniş alanlara sesin daha rahat ulaşması amacıyla yapılmıştır. 

Gerek kapladığı yerin büyüklüğü, gerekse çıkardığı sesin fazlalığı nedeniyle evlerde rastlamanız oldukça zordur. Konsol piyano ise hem daha küçük olması hem de sesinin daha az çıkması sebebiyle evler için tasarlanmıştır. Piyano fiyat olarak 3000 tl den başlayarak, 250 ile 300.000 dolara kadar çıkan fiyat aralıklarındadır. 

Piyanoya yeni başlayanlar için 5000 tl ile 7000 tl arasında bir piyano seçmek yeterli olacaktır. Marka olarak bir çok çeşit bulunmaktadır. Ancak özellikle dikkat edilmesi gereken piyanonun iç aksamının tahta olmasıdır. Tahta, plastik aksamlı enstürmanlardan daha temiz bir ses çıkartmaktadır.

Çocuklar İçin Piyano Eğitimi

Tuşlarına basıldığında çıkardığı farklı seslerden dolayı piyano çocuklar için büyülü bir dünya. Özellikle herşeyi merak eden, keşfetmeye meraklı çocuklar için fazlasıyla gizemli ve eğlenceli. Dakikalarca hatta saatlerce başından ayrılmadan vakit geçirebilecekleri bir enstrüman. Elbette ki pek çok çocuk bunu sanat uğruna ya da bilinçli olarak yapmıyor. Fakat araştırmalar, piyano çalmanın çocukların gelişiminde büyük bir önem taşıdıgını göteriyor.

Piyano çalmak, çocukların gelişiminde nasıl rol oynar?

Okul öncesi çocuklara piyano dersi aldırmak, çocukların zihinsel yapısını geliştiriyor. Piyano çalarken her iki ele komut verilmesi çocukların zihinsel gelişimlerine olumlu katkı sağlıyor. Piyano çalmak, çocuklarda matematik, geometri ve fen branşları başta olmak üzere pek çok alanda başarılarını arttırıyor. Ayrıca sorular karşısında farklı bakış açıları geliştirmesini sağlayarak, problem çözme becerilerini de geliştiriyor.

Piyanoya başlamak için en uygun yaş nedir? 

Piyano çalmaya her yaşta başlanabilir ancak profesyonel olarak ilgilenilecekse en uygun yaş 6-7 yaşlarıdır.

Piyano çalmak isteyen çocuk hangi özelliklere sahip olmalıdır?

İstekli olan her çocuk piyano çalabilir ancak başarılı olması için çocukların piyano çalmayı gerçekten isteyip istemediği, disiplinli çalışıp çalışmadığı gibi konulara dikkat edilmelidir.

Piyano eğitimi nasıl olmalıdır?

Piyano sadece özel ders ile öğrenilecek bir enstrümandır. Ders saatleri çocuğun karakterine,ilgisine ve ihtiyacına göre belirlenmelidir. Eğitim sürecinde öğrencinin istekli,disiplinli ve yetenekli olması kadar öğretmenin yeterli düzeyde ve ilgili olması öğrencinin başarılı olmasını artıran etkenlerdir.

Piyano eğitimine ne kadar zaman ayırılmalıdır?

Piyano eğitimi alanlar, hergün çalışmak için zaman ayırmalıdır. Bu süre gün içerisinde yaklaşık 1-2 saat olmalıdır. Ancak profesyonel olarak ilgileniliyorsa ya da daha iyi seviyelere gelmek isteniyorsa bu çalışma saatleri arttırılabilir.

Aileler, çocukları için piyano alırken nelere dikkat etmelidir?

Çocuklar piyano derslerine çok hevesli başlasalar da dersler ilerledikçe ve zorlaştıkça bu hevesleri azalabilir. Bu nedenle aileler bir süre piyano almadan bu süreci takip etmelidir. Ancak piyano eğitiminde ilerlemek isteyen çocukların piyano derslerinin yanısıra evde de uzun süre ve disiplinli çalışmaları gerekeceğinden aileler ev için üretilen konsol piyano alabilirler.