Akustik gitar nasıl bir enstrümandır?

Klasik gitarı anımsatan, çelik telleri ve yüksek sesi ile dinleyenlerin kulağında hoş bir tını bırakan akustik gitar genellikle Pop, Blues ve Rock parçalarında tercih edilen enstrümanlar arasında yer almaktadır. Amfiye bağlanması halinde elektro akustik formuna ulaşabilen gitar çeşitleri de bulunmaktadır. 

Minimum 6 maksimum 12 tele kadar ulaşabilen akustik gitarlar müzik marketlerinde yer almaktadır. Nota sistemi elektro gitar ve klasik gitar ile benzer özellikler gösteren akustik gitarın keskin telleri pena kullanımını gerekli kılabilmektedir. Temiz ve yüksek bir ses çıkarabilmek için tellerdeki basıncın maksimum düzeyde olması gerekmektedir.

Akustik gitar kursu fiyatları

Akustik gitar kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek akustik gitar kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Akustik gitar çalmak zor mudur?

Akustik gitar tıpkı klasik gitarda olduğu gibi teknik süreçlerinin öğrenilme aşamasında bazı zorluklar içerebilmektedir. Öğrencinin kurs sürecinin dışında kendini geliştirebilmesine bağlı olarak akustik gitarın zorlukları ortadan kalmaktadır. Ancak öğrenmek için hevesli olmak ve eğitmenin verdiği çalışma programlarına uygun hareket edebilmek de esastır.

Akustik gitar kursunda neler öğreneceğim?

Akustik gitar kursunun başlangıç aşaması enstrümanın tanıtılmasıdır. Bu sürecin ardından sağ ve sol el çalışmaları, pena tutuş egzersizleri, senkrona uygun olarak uygulamalı alıştırma süreçleri, ritim, nota ve arpej çalışmaları kurs kapsamında verilen eğitimin önemli bir parçasıdır. Müzisyenin dize ve gam çalışmalarının ardından parçaları çalabilecek düzeye ulaşması için kendisine verilen programlara uygun hareket etmesi gerekmektedir.

Parçalarla ilgili etüt çalışmaları, solfej ve armoniye yönelik alıştırmalar ve melodi çalma teknikleri de akustik gitar kursunda öğretilen eğitimler arasında yer almaktadır. Öğrenci belirli bir seviyenin üzerine çıkması durumunda notalara gerek kalmadan parça çalabilecek düzeye ulaşmış kabul edilmektedir.

Bu süreçte armoni ve müzik teori bilgisinin de önemi büyüktür.

Özellikle günümüzün güncel parçalarını çalmak için kurs programlarına dahil olan öğrenciler en kısa sürede eğitimlerini pekiştirebilecek yeterliliğe sahip olmaktadır.

Akustik gitar alırken nelere dikkat etmeliyim?

Gitar seçiminde tercih edeceğiniz model ve marka kadar gitarın hangi ağaçtan yapılmış olduğu büyük bir önem taşımaktadır. 

Özellikle iyi ve temiz bir ses alabilmeniz için gövdesinde herhangi bir çatlak bulunmaması, tellerin eski veya paslı olmaması ve akor sisteminin oturtulması gerekmektedir. 

Yeni başlayan kurs katılımcıların gitar seçiminde eğitmenlerinden yardım alması tavsiye edilmektedir.

Akustik gitar kursunun belirli bir yaş sınırı var mı?

Kursa katılım sürecinin belirli bir yaş sınırı olmamakla birlikte çocukların parmak gelişimi göz önüne alınmaktadır. Genellikle akustik gitar kursuna giden öğrenciler 17 ile 30 yaş aralığındadır. Ancak bu durum 14 yaşındaki bir öğrencinin müzik kursuna gitmesine engel değildir.

Enstrümanı tüm teknik detaylarıyla öğrenmek isteyen müzik severler kurslara katılım gerçekleştirebilmektedir. Kursa katılım süreci ne kadar erken yaş aralıklarında olursa, öğrenim imkanları da o kadar hızlı gelişecektir.