Klarnet kursunda neler öğreneceğim?

Teorik ve uygulamalı olarak hazırlanan ders programında enstrümanın tüm incelikleri öğretilmektedir. Makam ve nota bilgisi, solfej ve armoni dersleriyle başlayan bu süreci parmak alıştırmaları ve tutuş teknikleri takip etmektedir.

Enstrümanın nasıl tutulacağı, doğru nefes kullanma egzersizleri ve artükülasyon esaslı pratiklerin yapıldığı süreç ileri düzeyde nota okuma dersleriyle pekiştirilmektedir. Kurs sürecinin ardından müzisyenin nota sehpasına yerleştirilen bir parçayı icra edebilecek düzeye ulaştırılması hedeflenmektedir.

Klarnet çalmak zor mudur?

Enstrümanı öğrenme sürecinizde tercih edeceğiniz metotlar içerisinde en etkili olan uygulamalar kurs hizmetleri tarafından sizlere sunulmaktadır. Her enstrümanın kendine has zorlukları bulunabildiği gibi klarneti öğrenme aşamasında da bazı güçlüklerle karşılaşabileceksiniz. Bu zorlukların üstesinden gelmek için sık sık alıştırma yapmalı ve enstrümanı en kısa sürede öğrenebileceğiniz çalışma süreçlerine kendinizi adapte etmelisiniz.

Klarnet kursu fiyatları

Klarnet kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek klarnet kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Klarnet nasıl bir müzik aletidir?

Kalak, alt ve üst gövde, kafalık ve fıçıdan oluşan klarnet, dayanıklı ağaçlardan elde edilen üflemeli çalgılar grubunun bir üyesidir. Geniş ses aralığı bakımından günümüz müzisyenlerinin en çok tercih ettiği müzik aletleri arasına yerleşen enstrümanın orkestralar için de büyük bir önemi bulunmaktadır. 

Düzenli çalışmayı gerektiren bir müzik aleti olarak bilinen enstrümanın uzun süreli çalışma programlarına bağlı olarak geliştirilebileceği tüm müzisyenler tarafından kabul edilmiştir. Enstrümanı satın alırken ağacın abanoz ağacı olmasına ve çatlaklarının bulunmamasına dikkat edilmelidir. Perdelerin düzgün, yayların ise yumuşak olması da satın alırken göz önünde bulunduracağınız öncelikler arasında yer almaktadır.

Klarnet öğrenmenin yaş sınırı var mı?

Klarnet çalmak isteyen herkes 10 yaş sınırının üzerinde olması halinde enstrümanı öğrenebilmektedir. Bazı klarnet kursu firmaları yaş sınırını 15 olarak kabul etmektedir. Enstrümanı kadın ya da erkek fark etmeksizin müziğe hevesli olan herkes icra edebilmektedir.

Klarnet çalmayı ne kadar sürede öğrenebilirim?

Enstrümanı çalmak için uzun süreli kurs hizmetlerinden faydalanmanız gerekmektedir. Özellikle uygulamalı ve teknik bilgilerin öncelik taşıdığı bir müzik aleti olması bakımından çalışma tarzının belirli program süreçlerine dayandığı enstrümanı sabır ve kararlık gerektirmektedir.

Altı ya da yedi ayda değişen enstrümanı öğrenme sürecinde müzisyen parçayı çalabilecek seviyeye ulaşmış kabul edilmektedir. Bu sürecin ardından profesyonel klarnet sanatçısı olabilmek için yapmanız gereken tek şey bol bol çalışmak ve kişisel teknik alıştırmalara öncelik tanımaktır.

Sol klarnet ile si bemol klarnetin farkı nedir?

Klarnet seçiminde ilgi duyduğunuz müzik türüne yönelik bir modeli tercih etmeniz gerekmektedir. Sol klarnet olarak adlandırılan G klarnetin si bemol BB klarnetten daha uzundur bir yapıya sahiptir. 

Ses tonu daha ince olan si bemol klarnet Türk müzik kültüründen çok Klasik Batı müziğine yatkındır. Bu nedenle günümüz parçalarını icra edebilmek için genellikle sol klarnet tercih edilmektedir. Özellikle Türk müziğinin temellerini oluşturan makamlar (Saba, Uşşak, Hüzzam vb.) sol klarnet ile daha rahat bulunabilmektedir.

Klarnet kursuna gitmeden önce nasıl bir enstrüman almalıyım?

Klarnet kursu hizmetleri kapsamında sizler için önerilen enstrüman modellerini seçmeniz tavsiye edilmektedir. Türk müziği çalmak isteyen müzisyenler genellikle sol klarnet seçimi yaparken Batı müziği ile ilgilenmeyi hedefleyen sanatçılar Si bemol klarnet satın almalıdır. Düzenli çalışma programlarına uygun hareket edebilmek ve kendinizi geliştirebilmek için mutlaka tarzınıza uygun bir enstrüman modeline öncelik tanımalısınız.