Kabak kemane çalmak zor mudur?

Kabak kemane tellerden oluşan basit yapısıyla kısa sürede öğrenebileceğiniz bir enstrüman olarak bilinmektedir. Özellikle telli enstrümanlarla ilgilenen veya icra eden kişiler çok kısa bir zaman diliminde enstrümanı öğrenebilmektedir.

Kabak kemane diğer enstrümanlarda olduğu gibi belirli tekniklerle çalınan bir çalgıdır. Bu teknikler hakkında bilgi sahibi olmak için kendinizi geliştireceğiniz kurs süreçlerine katılmanız gerekmektedir.

Kabak kemane kursu fiyatları

Kabak kemane kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek kabak kemane kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kabak kemane nasıl bir enstrümandır?

Deri kaplamalı, yaylı ve telli bir müzik aleti olan kabak kemane yöresel farklılıklara göre türlere ayrılabilmektedir. Deri, zar, tekne ve tellerden meydana gelen enstrüman Türk Halk çalgısı olarak bilinmektedir.

Su kabağından elde edilen teknesi ve üreticinin kullanmak istediği materyale göre değişebilmektedir. Perdesiz olması ve uzun süreli ses çıkarabilme özelliğiyle bilinen at kuyruğundan elde edilen bir yay ile çalınmaktadır.

Kabak kemane kursunda neler öğreneceğim?

Başlangıç aşamasından uzmanlaşma aşamasına kadar geniş kapsamlı bir eğitim sürecinden geçeceğiniz kabak kemane kursunda enstrümanın tutuş tekniklerinden yay kullanabilme alıştırmalarına, yayı vuruş sürelerine bölme çalışmalarından tel vuruşlarının tekrarlanmasına kadar detaylı bir eğitime tabi tutulacaksınız. 

Genellikle 4 aşamalı olarak verilen dersler, ilk ve ikinci aşamasında parmakların enstrüman üzerindeki yerleşimi, notaların yerlerini anlayabilme gibi süreçleri kapsamaktadır.

3. aşamada halk türkülerinin çalınma tekniklerinden çarpma alıştırmalarına, 4. aşamada yöresel ezgilere ait teknik çalışmalardan tavır ve süsleme çalışmalarına kadar kabak kemanenin tüm teknikleri hakkında bilgi sahibi olabilmektesiniz.