Kontrbas kursunda neler öğreneceğim?

Kurs kapsamında alacağınız eğitimde arşenin nasıl kullanılacağına ve enstrümanın tutuş şekillerine yönelik alıştırmalar yapacaksınız. Sesin temiz ve gür çıkabilmesi için yay çekme şekli büyük bir önem taşımaktadır.

Kursun ilerleyen süreçlerinde sağ ve sol el tekniğini geliştirme çalışmaları, ritim çalışmaları, müzisyenin ilgi duyduğu alana yönelik egzersiz çalışmaları ve deşifre çalışmaları da söz konusu olmaktadır.

3 oktavdan 7 oktava kadar uzanan aralık çalışmalarını da kapsayan süreçte Arco ve Pizzicato gibi çalım tekniklerine yönelik eğitimlerden geçeceksiniz. Sağ elin sol el ile koordineli bir şekilde çalışmasına dayalı olan kontrbas, solo halde parça çalma teknikleriyle pekiştirilmektedir.

Repertuvarlarda bulunan popüler eserleri de yalın halleriyle çalabileceğiniz kontrbas kursu süresince çalışmalarınızı kitaplarla destekleyebilme olanağına sahip olacaksınız. Bu süreci hızlandırmak için kurslarda öğrendiğiniz bilgileri ev ortamında tekrar etmeniz gerekmektedir.

Kontrbas kursu fiyatları

Kontrbas kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek kontrbas kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kontrbas çalmak zor mudur?

Enstrümanın telli ve perdesiz olması, çalma sürecini zorlaştıran etmenlerden biri olarak bilinmektedir. Ancak bu süreci düzenli çalışma programlarına uygun hareket ederek hızlandırabileceğiniz gibi kendinizi geliştirme olanağına da sahipsiniz. Her enstrümanda olduğu gibi kontrbasın da kendine has zorluk süreçleri bulunmaktadır. 

Derslerin amacı da enstrümana hakim olmanızı ve parçaları başarıyla icra edebilecek düzeye ulaşmanızdır.

Kontrbas öğrenmenin belirli bir yaş sınırı var mı?

Kontrbas uzun boyu ile dikkat çeken bir müzik aleti olmasından dolayı ağırlıklı olarak ayakta çalınmaktadır. Tercihinize göre bar sandalyesi kullanarak, yarı oturur halde de çalabileceğiniz kontrbasın büyüklüğünden dolayı minimum yaş sınırının 15 ile 16 arasında değiştiği varsayılmaktadır.

Çalgının maksimum yaş seviyesi bulunmamaktadır. Enstrümanı hem hobi olarak hem de okulların eğitim programlarında yer alma amacıyla çalmak isteyen herkes kurslara dahil edilebilmektedir.

 

Kontrbas kursuna kimler katılabilir?

Kontrbas kursuna katılmak için enstrümana sahip olmak yeterlidir. Kursun yaş sınırı 15 olarak kabul edilmiştir. Bu yaş sınırının üzerinde olan herkes kontrbas eğitimi alabilmektedir.

Kontrbas kursunda verilen teknik ve uygulamalı derslere düzenli olarak katılım gerçekleştirmeniz halinde enstrümanı kısa süre içerisinde öğrenebilir, kendinizi geliştirebilirsiniz. Kontrbas kursuna katılım öncesinde doğru enstrümanı seçebilmeniz için kurs eğitmenlerinizden yardım alabilirsiniz.