Aile danışmanının ilişkideki rolü nedir?

Aile danışmanları aile içinde yaşanan problemleri çözüme ulaştırmada büyük bir rol üstlenir.

Eşlerin birbirlerini anlayabilmesi, problemlerini empati yoluyla çözebilmesi, duygu ve düşüncelerini açık bir dille ifade edebilmesi, sorunlara yönelik konuşabilmesini ve birbirlerini dinleyebilmesi için çalışmalar gerçekleştirir.

Bu etkileşim sırasında her katılımcıyı dinler, analiz eder ve çözüme odaklanabilmesi için eşlerden her birini en iyi şekilde tanımaya çalışır.

Aile danışmanlığı kursu fiyatları

Aile danışmanlığı kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek aile danışmanlığı kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Aile danışmanı nedir?

Aile danışmanı, aile kurumunda yaşanan tüm problemleri masaya yatıran ve eşlerin birbirleriyle olan iletişimini güçlendiren uzmandır. Bu uzmanlık alanı içerisinde ölüm, hastalıklar, boşanma, eşlerden birinin evi terk etmesi, kazalar gibi konular da yer almaktadır. Çözüm odaklı çalışanlar aile danışmanları, problemin merkezine inerek uzun vadeli yapıcı bir iletişim geliştirirler.

Aile danışmanlığı kursunu tamamladığımda nerelerde çalışabilirim?

Bu kursu tamamlayan katılımcılar özel işletmelerde veya kamuya bağlı kuruluşlarda çalışabilmektedir. Tercihlerine göre aile danışmanlığı kursu açma yetkisine de sahip olan kursiyerler, üniversitelerin bünyesinde de yer alabilmektedir. Katılımcılara kurs sonunda sertifika verilecektir.

Aile danışmanlığı kursuna kimler katılabilir?

Bu kursa katılabilmek için öncelikli olarak klinik psikoloji veya aile danışmanlığı gibi alanlarda çeşitli eğitimleri almış olmak gerekir. Bu eğitim düzeyi yüksek lisans / doktora olarak kabul edilmiştir. 

Çeşitli tıp fakültelerinde çocuk psikiyatrisi ve psikiyatri alanlarında eğitim almış kişiler de aile danışmanı olarak kabul edilmektedir. Aile danışmanı olmak için 4 yıllık üniversite okumuş olmak şarttır.