Hipnoterapi nedir?

Hipnoz; bu uygulamayı yapabilme yetkisi bulunan bir kişinin; sözler, bakışlar ya da çeşitli nesnelerin yardımıyla gönüllü olan kişiyi telkin etmesidir. Hipnoterapi ise; hipnoz yönteminin tedavi amaçlı kullanılmasıdır.

Hipnoterapi kursu fiyatları

Hipnoterapi kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek hipnoterapi kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

​Hipnoterapi herkese uygulanabilir mi?

Hipnoterapinin bir kişiye uygulanabilmesi için bazı temel koşullar vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi kişinin gönüllü olmasıdır. İstekli olmayan birine hipnoterapi uygulamak etik değildir. Hipnoterapi uygulanacak kişinin konsantre olması da önemlidir. Çünkü hipnoterapi sırasında kişi uyku ile uyanıklık arasında bir bilinç halindedir. Konsantre olamayan kişi hipnoterapistin uygulamada başarısız olmasına yol açabilir. Ayrıca kişinin hipnoza yatkın olmasıda hipnoterapide önem taşımaktadır. Bazı kişiler hipnoza yatkınlık gösterirken bazı kişiler, güvensizlik, kişilik yapısı, aşırı kontrolcü olma gibi özelliklerden dolayı hipnoza yatkın değildir.

​ Hipnoterapi hangi alanlarda kullanılır?

Hipnoterapi tıbbi amaçlı yapılan bir uygulama olduğundan hipnoz yapabilme yetkisi sadece doktor, diş hekimi ve klinik psikologlara tanınmıştır. Hipnoterapi; Migren, doğum, diş çekimi gibi durumlarda ağrıyı azaltmak amacıyla tıp alanında kullanılmasının yanı sıra bağımlılık, kaygı, stres, özgüven eksikliği, kişilik bozuklukları gibi psikolojik tedavilerde de tamamlayıcı bir yöntem olarak uygulanmaktadır.