Psikodrama kursu fiyatları

Psikodrama kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek psikodrama kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Psikodrama nedir?

Tiyatronun psikolojik tedavide kullanılması yöntemidir. Bir başka ifadeyle psikodrama; bireylerin yaşadıkları sorunları tiyatro aracılığıyla sahnelemesi ve bu sorunların değerlendirilmesidir.

Psikodrama kursuna kimler katılabilir?

5 yaşından itibaren herkes psikodrama kursuna katılabilir. Psikodrama kursları yaş grupları göz önünde bulundurulduğunda çocuk, ergen ve yetişkin olmak üzere 3 farklı grupta ele alınabilir. İş  ya da  özel yaşamında sorun yaşayanlar, ebeveynler, sorunlarıyla başa çıkmakta zorlananlar psikodrama terapilerine katılabilir. Ayrıca yardımcı terapist ya da psikodrama terapisti olmak isteyenler eğitmenlik kurslarına katılabilir.
 

Psikodramanın öğeleri;

Sahne: Psikodramanın gerçekleştirildiği mekan.
Protagonist: Psikodramada  kendi yaşamı ve sorunlarını sahneleyen kişi.
Yönetici:  Psikodrama terapisinden sorumlu kişidir. Lider, terapist, psikodramtist olarak da adlandırılır.
Yardımcı Egolar:  Psikodrama da protagonistin seçtiği yardımcı kişilerdir. Yardımcı egolar protoganistin hayatındaki önemli kişi, duygu ya da olguları canlandırır.
Grup - İzleyici : Psikodramada  yer alan kişiler ve izleyicilerdir.

Psikodrama yöntemleri nelerdir?

Psikodramada kullanılan pek çok yöntem vardır. Bu yöntemlerden yaygın olarak kullanılanları; eşleme, ayna, rol değiştirme, iç konuşma, artı gerçeklik tekniği ve paylaşım tekniğidir.