Diksiyon kursunda neler öğreneceğim?

Diksiyon kursunda öğreneceğiniz bilgiler öncelikli olarak nefes teknikleriyle ilgilidir. Nefesini en iyi şekilde ayarlayan kurs katılımcıları daha sonraki süreçlerde ses eğitimine başlamaktadır. Kelimelerin vurgusu hakkında eğitim alan öğrenciler düzgün konuşmanın yanı sıra sesi düzgün kullanabilmeyi de öğrenmektedir.

Doğru nefes, doğru tonlama, doğru hecelere vurgu yağma, boğumlama ve sesin en güzel şekilde nasıl kullanılacağına yönelik eğitim süreçlerinin ardından güzel konuşma kavramını doğru beden hareketleriyle bütünleştirebilirsiniz. Kurs boyunca alacağınız eğitimi önemli kılan bir diğer unsur da konuşmaya başlama bitiş sırasında iyi bir kurgu oluşturabilmektir.

Herkes tarafından dinlenen, akıcı bir dile sahip olmak ve ekili konuşmalar yapmak istiyorsanız konuşmanın başlangıç ve bitiş bölümüne yönelik hazırlık yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Diksiyon kursu ile hitap edeceğiniz kitleye ya da kişilere kendinizi dinletebilme ve etkili bir dille konuşabilme olanağına sahip olacaksınız.

Diksiyon kursunun önemi nedir?

Diksiyon, dilin etkili olduğu sanat türlerinde (tiyatro, sinema) öncelikli olarak dikkat edilen unsurlar arasında yer almaktadır. İyi bir oyuncunun veya dublörün diksiyon konusunda hiçbir problem yaşamaması gerekmektedir.

Özellikle spikerler, sunucular, seminerlerde geniş topluluklara seslenen yöneticiler, eğitmenler ve herhangi bir konu hakkında bilgilendirici açıklamalar yapmak isteyen herkes, diksiyon kursu ile kendini geliştirebilme ve dilini etkin bir biçimde konuşabilme olanağına sahip olacaktır. Diksiyon kursunun bir diğer önemli etkisi de bireyin iletişim sürecini güçlendirmesi ve özgüvenini arttırmasıdır.

Diksiyon nedir?

Önce ses, sonra nefes eğitimi ile başlayan diksiyon kavramı, güzel konuşma sanatı olarak adlandırılmaktadır. Diksiyon dersleri görmeyin kişiler kelimelerin söylenişinde veya tonlamalarında meydana gelen hataları fark edemezler.

İnsanların konuşma şekli, kültür seviyesini ve eğitimini ortaya koyan en önemli unsurlardan biridir. Diksiyon kursuna giden öğrenciler nasıl konuşması gerektiğini anlayarak bu sanatın incelikleri hakkında bilgi sahibi olabilmektedir.

Güzel konuşma sanatının en önemli kriterlerinden biri de öncelikli olarak iyi bir kulağa sahip olunması gerektiğidir. Kendi sesini duyabilen her kurs katılımcısı, bu süreci hızlandırabilmektedir.

Diksiyon kursu fiyatları

Diksiyon kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek diksiyon kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Güzel ve etkili konuşmanın kuralları nelerdir?

Konuşma kurgusunu hazırlayarak kitlelere hitap eden katılımcılar genellikle uzun süreli alıştırmalar yaparak güzel konuşma sürecine yönelik doğru bir adım atabilmektedir. Zamanı, nefesini ve konuşma hızını kontrol altına alan konuşmacılar, dilini etkin biçimde kullanabilmektedir.

Dinleyicilerin konuşmalara dahil edildiği, konuşurken doğallığın ön planda olduğu, beden dilinin doğru tekniklerle kullanıldığı ve sesin kontrolünün sağlandığı konuşmalar, hem kulağa hitap etmekte hem de insanları konuşmaya teşvik edebilmektedir. Özellikle topluluk önünde yapılan konuşmalarda sesini kontrol altına alabilen bireyler güzel konuşmanın en önemli kurallarından biri de gerçekleştirmiş olacaktır.

Konuşma sırasında heyecanlanan, metnin dışına çıkarak aynı cümleleri tekrarlayan, cümle sonlarını yutan ve diyafram tekniklerini doğru biçimde uygulamayan konuşmacıların için diksiyon kursunda eğitim almaları tavsiye edilmektedir.

Diksiyon kursuna kimler katılmalı?

Dilini etkin ve akıcı bir şekilde konuşmak, kelimelerin telaffuz ediliş sürecinde yaşanılan problemleri ortadan kaldırmak, sesinin şiddetini, hızını ve nefes aralığını ayarlamak isteyen kısacası Türkçe’yi kurallarına uygun biçimlerde konuşabilmeyi hedefleyen herkes diksiyon kursunda eğitim alabilmektedir.

Bu eğitim sürecine, sayıca farklılık gösteren topluluklar için konuşma yapmak isteyen fakat diksiyon problemi yaşayan katılımcılar da dahil olabilmektedir. Beden dilini doğru ve etkin biçimlerde kullanmayı hedefleyen, topluluk içinde konuşurken heyecanlanan ve sesini kontrol edemeyen, tonlamalarda problem yaşayan herkes diksiyon kursuyla eğitimine katkı sağlayabilmektedir.