Bachata dansı müzikleri nelerdir?

Müzik ile iç içe olan dans genellikle gitar eşliğinde gerçekleştirilen figürleri kapsamaktadır. Bachata kursu dahilinde partnerler için dinletilen acıklı aşk şarkıları, ritim duygusunun gelişmesine katkı sağlamaktadır. Eğlenceli bir dans türü olmayan dansın içerisinde geçen parçaların genellikle hüzünlü olması esas alınmaktadır.

Etnik ve slow parçalarda da yapılan bu dansın Latin gecelerini temsil ettiği bilinmektedir. Kumsalda ateş yakan çiftlerin vurmalı çalgılar eşliğinde gerçekleştirdiği dansta müzik seçimi oldukça önemlidir.

Bachata nasıl bir danstır?

Tutkulu bir dans olan ve kökeni 1960’lı yıllara dayanan bachata, acılı aşk şarkısı demektir.

Genellikle aksak adımlara, kalça hareketlerine ve yakın temasa dayalı olan dansın içerisinde merengue ve bolero hareketleri yer almaktadır. Müziğe eşlik etmeye dayalı olan baçata dansı gitar eşliğinde çalınan parçalarla hareketlendirilmektedir.

Dansın başlangıcında ritim yavaş ve sakindir. Kimi zaman gitara eşlik eden enstrümanlar arasında bas gitar, bongo ve maracas yer alabilmektedir. Vücut dilinin etkili kullanımını gerektiren dans, partnerinizle aranızdaki bağın güçlü olmasını gerektirir. Dominik kökenli olarak ortaya çıkan dansın içerisinde kavuşma, özlem, ihtiras gibi temalar bulunmaktadır. 

Latin dans grupları içerisinde önemli bir yere sahip olan dans için aşkların müziği tanımlaması yapılabilmektedir. Salsa dansına oranla daha tensel temasa dayalı olan dansın en iyi öğrenileceği yer bachata kursudur. Hem izlemesi hem de yapması keyif veren dansın vücut kontrolüne öncelik tanıdığı bilinmektedir.

Bel bölgesinin etkileyici kullanımının gerektiği dans, özgüven gerektirmektedir.

Bachata kursu fiyatları

Bachata kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek bachata kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Bachata kursuna kimler katılabilir?

Bachata kursuna katılmak için aranan belirli bir kriter bulunmamaktadır. Bu dansı öğrenmek isteyen, kendini geliştirmeyi hedefleyen veya özel yarışmalarda partneriyle birlikte bir dans gösterisine hazırlanan herkes kursun sağladığı olanaklardan faydalanabilmektedir.

Partnerinizle aranızdaki bağ ne kadar güçlü olursa dansa adaptasyon süreciniz de o kadar hızlı gelişecektir.

Bachata’nın temel figürleri nelerdir?

Pek çok farklı hareket özelliği barındıran bachata figürleri, ritmi yakalayan partnerler arasındaki duygu yoğunluğunu geliştirir. Genellikle 4’lük ritim hareketlerinin kalça ile birleştirilmesi sonucu elde edilen figür, dansın temelini oluşturmaktadır. Tercihe göre ayağın yere vurulması şeklinde de gerçekleştirilebilen bu hareketin amacı ritmi dans ile birleştirebilmektir.

Yarım dönüşlerle hareketlendirilebilen bachata dansına merengue ve salsa dansında yapabileceğiniz hareketler de eklenebilmektedir.

Erkeğin sol ayak figürüyle başlayan dans, kadınların kalça ritimleriyle canlandırılabilmektedir. Slow parçalarla gerçekleştirilen dansta partnerlerin birbirleriyle uyum içerisinde olması ve estetik açıdan zarif ve tutkulu bir ambiyans yaratabilmesi gerekmektedir.

Bachata dansında hangi kıyafetler tercih edilmektedir?

Her Latin dansında olduğu gibi bu dansın da kendine özgü kıyafetleri bulunmaktadır. Genellikle vücut hatlarını sıkmayan, rahat elbiselerin yer aldığı modeller içerisinde etek ve tayt gibi tasarımlara da bulunmaktadır.

Erkeklerin kumaş pantolon ve pantolona uygun bir gömlek ile eşlik edebildiği dans, partnerlerin uyumunu sergileyebileceği bir görünüm özelliği barındırmaktadır. Parlak renkler ve topuklu ayakkabılar, dansın duygusunu yansıtmaktadır.