Hip hop kursunun yaş sınırı var mı?

Hiphop dansını dansa hevesli olan, iyi bir eğitim sürecinden geçen herkes yapabilmektedir. Ağırlıklı olarak genç kesime hitap eden dansın 16-25 yaş arasında gençlerle yaygınlaştığı bilinmektedir. Ancak bu durum hip hop yapmak isteyen kişinin 16 yaş altı ya da 25 yaş üstü olamayacağı anlamına gelmemektedir. Yaş aralığından çok ritmik bir müzik algısının ve vücut esnekliğinin bulunması gerektiği dansta hareketler estetik bir görünüm oluşturmalıdır.

Hip hop ve break dans arasındaki fark nedir?

Hip hop, break dansın zorlu figürleri yerine daha basit hareketler içermektedir. Hip hop dansında bir hareketi öğrenebilmeniz bir kaç saatinizi alırken break dansta bazı figürler 1 ile 1.5 ay arasında değişen zaman dilimlerinde pekiştirilmektedir.

Break dansın tehlikeli figürlerini barındırmayan hip hop akrobatik hareketler içermemektedir. Hip hop'ın hareket düzeni doğaçlamalara dayanabilmektedir. Break dance daha teknik figürlerden oluşmaktadır.

Hip hop kursu fiyatları

Hip hop kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek hip hop kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Hip hop dans kursunda hangi teknikleri öğreneceğim?

Break dans kursunda öğretilen figürlerle ile yakın bir benzerlik gösteren dans daha sade ve uygulaması basit hareketler içermektedir. Genellikle üst dansta kullanılan figürlerin yerde de tercih edildiği hip hop, yaratıcılığınıza bağlı olarak geliştirilebilmektedir. 

Aynı zamanda breakdance kadar tehlikeli hareketler içermemesiyle de dikkat çeken dansta el hareketleri kadar ayak figürlerinin de önemi büyüktür. Ayağın ritmik hareketlerini düzenli olarak sürdürdüğü dansta vücudun dik durmasına gerek yoktur. 

Bu gibi teknik çalışmaların uygulamalarla birleştirilmesinin ardından hip hop kursunda vücudunuzu dansla bütünleştirebileceğiniz çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz. Soldan sağa ve sağdan sola sallama teknikleri, zıplamalar ve doğaçlamalar bu çalışmalardan bazılarıdır. 

Kalça ve göğüs hareketleri, saç savurma gibi kadınlara özgü dans figürlerini ön plana çıkarmakla birlikte erkeklerin yapabileceği hareketlerden büyük farklılıklar içeren uygulamalar bulunmamaktadır.

Hip hop dansı tehlikeli mi?

Hiphop, pek çok dansta olduğu gibi uygun eğitim süreçlerinin ardından hiçbir tehlikesi bulunmayan figürleri kapsamaktadır. Rahat bir dans olması bakımından da tercih edilmektedir. Genellikle kıvrak ve esnek hareketleri içermesi nedeniyle vücut yapısının uygunluğuyla da alakalı olan hip hop dansı, kurslar aracılığıyla öğretilebilmektedir. 

Dansın içerisinde yer alan break dans ve capoeira da uyak ve ritim düzenin ön planda olduğu dans türleridir. Hiphop’da karşılaşılması muhtemel sorunlar arasında el veya ayak incinmeleri bulunmaktadır. Ancak uzman eğitmenler ışığında yapılan uygulamalı alıştırmalar bu riski ortadan kaldırabilmektedir.

Hip hop dansında ne tür kıyafetler tercih etmeliyim?

Break dans da olduğu gibi bu dansın da kendine has kıyafetleri bulunmaktadır. Bu kıyafetler arasında genellikle bol kesim pantolonlar, eşofmanlar ve t-shirt modelleri tercih edilmektedir. Özellikle kıyafetlerle bütünleşen aksesuarların para, araba, anahtar gibi sembolleri içerdiği bilinmektedir. 

Dansçının hareketlerini daha rahat yapabilmesi için tercih edilen bu kıyafet eldiven, yüzük, zincir ve şapka gibi aksesuarlarla da desteklenebilmektedir. Ayakkabı seçiminde de bileği koruyan, renkli ve rahat ayakkabılar tercih edilmektedir.