Merenge zor bir dans mıdır?

Çiftlerin yapabileceği en kolay Latin dansları arasında bulunan merenge bir aylık bir eğitim sürecinin ardından öğrenilebilmektedir. Dansın içerisinde çiftleri zorlayacak yapıda figürler bulunmamakla birlikte hem eğlenceli hem de estetik bir hareketler barındırdığı bilinmektedir. Tercihinize göre dansı eşsiz olarak da yapabilirsiniz. Ancak kalabalık alanların dansı olması nedeniyle çiftlerle yapılması tavsiye edilmektedir.

Merenge nasıl bir dans türüdür?

Meringu olarak da bilinen merenge dansı Puerto Rico, Dominik Cumhuriyeti ve Haiti'nin sevilen halk dansları arasında yer almaktadır. 2/4 ölçülü bir dans olan merenge ritim ve müzik bakımından estetik figürler, eğlenceli melodiler barındırmaktadır.

Merenge kursu fiyatları

Merenge kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek merenge kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Merenge kursunda hangi teknikleri öğreneceğim?

Merengue dansı, günümüz Latin dansları içerisinde en çok tercih edilen dans türlerinden biridir. Kalça hareketlerinin ön planda olduğu dansta ayak adımları da önem taşımaktadır. Merenge kursu süresince verilen teknik eğitim dansın bütünüyle öğrenilebilmesi üzerinedir. Kol ve omuz hareketlerinin canlılığıyla pekiştirilen dansta karmaşık adımlara yer verilmemektedir. 

Dizlerin kırılması ve omuzların silkilmesi esasına dayanan dansın figürleri eşler için benzerlik gösterebilmektedir. Ritme uygun olarak yapılan bir dans olması nedeniyle eğitim sürecinde aynı anda uzaklaşma ve yakınlaşma, kol aralıklarından geçme ve asimetrik hareketler de yer almaktadır. Dansın içine pek çok Latin dansında yer alan figürler eklenebilmektedir. Özellikle salsa, merengue ruhunu yansıtmak için uygun hareket kombinasyonlarına sahiptir.

Merenge dansında hangi kıyafetler tercih edilir?

Çiftler arası uyuma dayalı bir dans olması nedeniyle genellikle birbirlerine yakın tonların tercih edildiği dansta erkekler siyah bir pantolon ile kırmızı bir gömlek giyebildikleri gibi tek bir tonun hakim olduğu kıyafetleri de tercih edebilmektedir. Göğüs kısmını açıkta bırakan, Latin ruhunu yansıtan gömleklere siyah, ince bir kemer eşlik edebilmektedir.

Kadınlar kıyafet seçiminde vücudun belirli hatlarını açıkta bırakan tasarımlara öncelik tanıyabildiği gibi, kısa eteklerle kendilerine has, şık ve cazibeli bir görünüm de sergileyebilmektedir. Erkekler klasik ayakkabı modelleri ile tarzlarını tamamlarken kadınlar topuklu ayakkabılarıyla merenguenin ruhuna uygun bir tarz yaratabilmektedir.

Merenge dansının belirli bir yaş sınırı var mı?

Merenge dansını öğrenebilmek için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Her yaştan insanın kurs dahilinde öğrenebileceği bir dans olması nedeniyle hem çiftlerin hem de grupların bir arada yapabilecekleri en güzel Latin dansları arasında yer almaktadır. 

Basit figürleri her yaş grubunun uygulayabileceği kolaylıklar içermektedir. Ayakların hızlı ve ritmik hareketlerini ön plana çıkaran dansta vücut farklılıkları önemli bir etmen değildir.