Kafkas dansı kursunda neler öğreneceğim?

Kafkas, belirli dans çeşitlerini kapsayan genel bir türdür.

Bu nedenle içerisinde yer alan pek çok dans çeşidi uzman ekipler tarafından öğretilebilmektedir. Özellikle maral ve şeyh şamil oyunun ön plana çıktığı dansta vağzalı, tamara, gelin havası, gazağı, ayşat, kıskanç gibi dans çeşitleri de tercih edilebilmektedir.

Dans kursunda dansın tüm teknikleri, duruş ve hareket pozisyonları, koreografi çalışmaları, bireylere özgü ders programlarını öğrenebileceğiniz gibi, teorik bilgiler hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kafkas nasıl bir dans türüdür?

Kafkasya’nın uzun yıllardır günlük yaşamına yer etmiş bir dans türü olarak bilinen kafkas dansları düğünler, yaz geceleri ve bayramda oynanmakta olan bir danstır. Halkın direnme kararlığını, gücünü ve eşlerine duydukları saygıyı ifade eden dansta ciddiyet ön plandadır. Kadınların nezaketini ve güzelliğini yansıtan oyunda hareketler dansın çeşitlerine göre değişmektedir. 

Gazağı adı verilen dansta hareketler hızlı ve coşkuludur. Savaşı temsil eden dansta teknik hareketler yoğun olarak kullanılmaktadır. Azerbaycan’ın lirik oyunu olarak bilinen tamara ise yine ritmin yoğunluğu dikkat çekmektedir. 

Ağır figürler ve dans hareketleriyle oynanan gelin havasında ayrılık ve kavuşma temaları üzerinde yoğunlaşılır. Dansların temelinde kahramanlık ve sevgi gibi kavramlara yer verilir. Kurs süresince dans türünün ruhunu dansçılara verebilmek adına hem teorik bilgiler hem de kıyafetli çalışmalar yapılabilmektedir. Dansta kıyafetler de büyük bir önem taşımaktadır.

Kafkas kursu fiyatları

Kafkas kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek kafkas kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kafkas dansında hangi kıyafetler tercih edilir?

Çocuklar ve yetişkinler için farklı çeşitlere ayrılan dansın kıyafetlerinde yöresel detaylar göze çarpmaktadır. Kadınlar için dinge, ipek gömlek, çuha ve etek gibi kıyafetler giyilirken ayakkabı seçiminde pisipisi tercih edilmektedir. Aksesuar olarak kemer ve mendil kullanılabilmektedir. Erkekler başa taktıkları kalpak ve gömlek, çuha ve şalvar ile dansın kıyafetlerini tamamlamaktadır. Deri çizmelerin dikkat çektiği dansta pelerin, kemer, hançer ve vezinlik kullanılabilmektedir. Bazı dans türlerinde taç, dizlik, çitçiye, gerdanlık, darağı da tercih edilebilmektedir.

Kafkas kursunun belirli bir yaş sınırı var mı?

Kafkas kursuna çocuk veya yetişkin her yaştan insan katılabilmektedir. Eğitim sürecinde fizyolojik farklılıklar göz önüne alınarak ders programları oluşturulmaktadır. Tercih edilecek dansın içeriğine bağlı olarak hazırlanan eğitimlerde amaç kafkasın en iyi şekilde oynanabilmesine olanak tanımaktır.

Kafkas öğrenmek zor mudur?

Kafkas dansı, erkekler için de kadınlar için de farklı figürleri barındırmaktadır. Genellikle erkeklerin figürlerini gerçekleştirmek daha zordur. Bu durumun nedeni hızlı dönüşlerin, ayak hareketlerinin ve zıplamaların bulunmasıdır. Dansın oynanacağı yöreye göre farklı zorluk derecelerinde seyreden hareketler yer almaktadır. Özellikle hızlı ve coşkulu müziklerde figürler zorlaşabilmektedir.