Zeybek zor bir dans mıdır?

Her dansın kendi içerisinde zorlukları bulunmaktadır. Ancak dansa hevesli olan ve bu kültürü benimsemiş ve kendini geliştirmeyi hedefleyen herkes bu dansın zorluklarını ortadan kaldırabilmektedir.

Kıvrak figürleri, ağır hareketleri ve dik duruşu ile kısa sürede öğrenebileceğiniz bir dans olmayan fakat düzenli çalışmanız durumunda rahatlıkla öğrenebileceğiniz dans kursu eğitiminin ardından pekiştirebilmeniz mümkündür.

Zeybek kursunda hangi teknikleri öğreneceğim?

Zeybek, tarihimizde dünden bugününe mertliğin ve kahramanlığın dansı olarak bilinmektedir. Dans içerisinde yer alan teknikler de bu temalar üzerinde yoğunlaşarak dansçıların figürlerine yansımıştır.

Duruş, yürüyüş ve harmandalı çalışmaları, sekme ve çapraz figürleri, kaba hava oyunu, diz çökme, dizin yere vurulması, Kadıoğlu figürleri, sebayı oyunu gibi süreçleri kapsayan eğitimde, dansa hakim olabilmeniz için gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

Genellikle müzik eşliğinde verilen eğitimler birebir çalışmalarla pekiştirilmekte, daire şeklinde oynatılan oyunlar teknik figürleriyle öğretilmektedir. Dansın kaşıklı, teke zeybeği, ağır ve kırık zeybek gibi çeşitleri de kurs kapsamında öğretilen çeşitler arasında yer almaktadır.

Zeybek nasıl bir danstır?

Batı Anadolu ile özdeşleşmiş bir dans türü olan zeybek, dört farklı türe ayrılmakta, genellikle yiğitlik ve kahramanlık gibi temalar içeren koreografilerden oluşmaktadır. Ağırt ritimle hareketlere dayanan dansta, tek bir dansçı bulunabildiği gibi bir çember halinde de dizilen bir kaç dansçı da yer alabilmektedir. 

Çoğunlukla yavaş ve çevik hareketlerle yapılmaktadır. Zurna ve davul gibi ana enstrümanlarla gerçekleştirilmektedir. İki veya daha fazla dansçı tarafından uygulanabilmektedir. Birden fazla tür içerebilmektedir.

Zeybek kursu fiyatları

Zeybek kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek zeybek kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Zeybek dansının belirli bir yaş sınırı var mıdır?

Dansın belirli bir yaş sınırlaması olmamakla birlikte istediğiniz zaman öğrenebileceğiniz eğitim odalarında kurs sürecini hızlandırabilirsiniz. Hem çocuklar hem yetişkinler için verilebilen zeybek kursunda dansın figürleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Zeybek dansının kıyafetleri nedir?

Erkeklerin ve kadınların yöresel kıyafetleri giydiği dansta pek çok aksesuar kullanılmaktadır. Erkekler genellikle fes, gömlek, çuka potur, kuşak, kemer, körüklü çizme, gümüş köstek, potur, yağlık gibi tasarımlara öncelik tanırken, kadınlar çiçeklerle işlenmiş başlıklar, şalvar, yöresel veya düz bir gömlek, ayakkabı, cepken ve çorap ile dans kıyafetlerini tamamlamaktadır.