Sirtaki kursunda neler öğrenebilirim?

Sirtaki öğrenmek amacıyla kursa giden bir öğrencinin teknik bilgileri kısa süre içerisinde anlayabileceği eğitimler verilmektedir. Öncelikle sayısal verilere dayanılarak verilen figür eğitimi, daha sonraki süreçlerde müzikle birlikte verilmekte, sirtakinin tüm teknikleri detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

Isınma sürecinin ardından gerçekleşen hareket çalışmalarında amaç, vücudu dansa hazırlayarak eklem ve kasların rahat çalışmasını sağlamaktır. Alanında uzman hocalar tarafından verilen dans süresince Yunanca terimler de öğretilmektedir.

Bükülme ve sıçrama hareketleri ile ayak hareketleri gibi başlıca figürlerden oluşan sirtakinin öğretilmesinde güncel metotlar tercih edilmektedir.

Sirtaki öğrenmek zor mudur?

Sirtaki, karmaşık figürleri ve ritim düzeni nedeniyle basit bir dans türü olarak bilinmemektedir. Ancak kurs kapsamında alacağınız eğitimle sirtakiyi kısa bir süre içerisinde öğrenebileceğiniz pratik bir dansa dönüştürebilirsiniz. Eğitim sürecindeki zorlukların düzeyi yaş seviyesi ve kişisel yeteneklerle de doğru orantılıdır.

Sirtaki nasıl bir danstır?

Yunanistan'ın en çok tercih edilen dansları arasında yer alan sirtakiye Buzuki adı verilen geleneksel bir enstrümanla eşlik etmektedir. 2/4 ve 4/4'lük ölçülerle gerçekleştirilen dansta tempo 60 ile 65 bar arasında değişmektedir.

Gitar, org ve piyano gibi enstrümanların da bulunabildiği dansta coşkuyu ve sevinci anlatan pek çok figüre yer verilmektedir. Yalın bir dans olarak gözlemlenen sirtaki içerisinde yer alan figürler karmaşık bir yapıya sahiptir.

Sirtaki kursu fiyatları

Sirtaki kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek sirtaki kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Sirtaki öğrenmenin belirli bir yaş sınırı var mı?

Sirtaki kursunda verilen eğitimler hem yetişkinler hem çocuklar için geçerlidir. Toplu halde ya da solo yapılabilen dans kursu eğitimlerinde figür bakımından farklılıklar bulunabilmektedir.

Genellikle solo hareketlerde kullanılan dönüşler toplu hareketlerde yerini belirgin figürlere bırakmaktadır. Çocuklara verilen eğitim süreci daha basit uygulamalara dayandırılmakta, oyun ile dans birbirine karıştırılarak eğlenceli hale getirebilmektedir. 

Sirtaki dansı için ne tür kıyafetleri tercih etmeliyim?

Sirtakinin olmazsa olmaz denilen türde kıyafetleri bulunmamaktadır. Dans eden kişi tercihine göre bacaklarını rahat açabilmesi ve istediği gibi hareket edebilmesi amacıyla tayt veya eşofman giyebilmektedir. 

Yere sertçe vurulmasının dans için büyük bir önemi bulunduğundan dolayı ayakkabı seçiminde sağlam tasarımlara öncelik tanımanızda fayda var. Fazla yüksek topuklu ayakkabılar da tercih edilmemelidir. Kursa gelirken yanınızda ihtiyaçlarınızı giderecek (su, havlu, fanila) ürünler bulundurabilirsiniz