Mambo nasıl bir dans türüdür?

Kuzey Amerika’nın kıvrak dans türü aynı zamanda bir müzik türüdür. Kendine has hareketleri ritimleri ile zengin figürleri bakımından cha cha’nın gelişimine katkı sağlayan dans, kısa sürede dünyaya yayılmıştır. Genellikle 4/4’lük vuruş tekniklerinin kullanıldığı dansta ritimler birbirleri ile bağlantılıdır.

Mamboda erkekler dansa sol ayağı ile başlamakta, ağırlık merkezi kalça olarak kabul edilmektedir. Dinsel alandan gelen ve dinsel edim anlamına gelen mambo, cha cha'nın ortaya çıkışıyla birlikte silik bir toplum dansına dönüşmüştür. Bu dans aynı zamanda bir tür Rumba-Swing olarak bilinmektedir.

Orta düzeyde hareketli ve ritmik bir dans olması nedeniyle fiziksel bakımdan ileri düzeydeki dansçılar tarafından yapılan mambo oldukça zor bir danstır. Ancak alanında uzman eğitimciler tarafından verilen kurs süreci dansın öğrenilmesini kolaylaştırmaktadır. Adımlarının sürekliliği nedeniyle gayret ve zaman isteyen mambo Jazz, Cuban ve Afrikan dans akımlarından etkilenmiştir.

Dansın bazı hareketlerini gerçekleştirebilmek için uzun süreli çalışmalar gerekebilmektedir.

Mambo kursu fiyatları

Mambo kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek mambo kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Mambo zor bir dans mı?

Her dans türü gibi üzerinde uzun süreli çalışma ve uygulama gerektiren mambonun öğrenilmesi diğer danslara oranla daha güçtür.

Kıvrak figürleri, kol ve ayakların ritme uygun olarak sıralı hareket etmesine dayanan teknik bilgileri, dönüş figürleri gibi vücudun tamamını müziğe uygun olarak çalışmaya teşvik eden dansta duraksamalar da yer almaktadır. Ancak dansın zorluğu, teknik ve uygulamalı bilgilerin bir bütün halde pekiştirilmesinin ardından ortadan kalkmaktadır. Özellikle kadınların ön planda olduğu figürler estetik bir görünüm sergilemektedir.

Mambo kursunun belirli bir yaş sınırı var mı?

Dansın belirli bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak figürlerinin zorlu ve takip gerektirmesi nedeniyle vücut ölçülerinin çevik ve estetik olabilmesi bazı hareketler için gerekli bir etmen olarak bilinmektedir.

Mambo için ne tür kıyafetleri tercih etmeliyim?

Vücut hareketlerinin ve ritmik adımların ön planda olduğu dansta kıyafet seçimi de önem taşımaktadır. Kadın dansçılar genellikle parlak renklerde, simli, kısa etekli ve tüllü elbiseler giyebildiği gibi kalça hareketlerini belirginleştiren tüyler de kullanılabilmektedir. Sade fakat gösterişli elbiseleri tercih eden dansçılar da bulunmaktadır. 

Ayakkabı seçiminde kıyafete uygun topuklu ayakkabılara öncelik tanınabildiği gibi saçların toplanması ya da örülmesi tercih edilmektedir. Erkekler mambo kıyafetlerinde siyah tonlarında pantolon ve pantolona uygun bir yelek ya da gömlek giyebilmektedir.