Capoeira nedir?

Capoeire hem bir spor hem bir dans türüdür. Spor olarak bilinmesinin nedeni savunma sanatına uygun figürler içermesidir. Dans olarak bilinmesinin nedeni ise capoeira yaparken enstrümanların kullanılması ayrıca belirli bir koreografi ve ritmik hareketlerin bulunmasıdır.

Capoeirayı diğer spor türlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri belirli bir temaya yönelik hareket düzeninin oluşturulmasıdır.

Capoeira kursu fiyatları

Capoeira kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek capoeira kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Capoeira dansı ne kadar zamanda öğrenilir?

Capoeirayı öğrenme süreci, uzun süreli çalışma tekniklerini kapsaması nedeniyle kursta verilen eğitimin yanısıra kişisel gayretlerle orantılıdır. Capoeira eğitmenleri bu dansı öğrenebilmenin en az 20-25 haftalık bir süreci kapsadığını belirtiyor. Bu süreci hızlandıracak uygulamalar, kursiyerlerin kişisel çaba ve istekleriyle yakından ilişkilidir. Zorlu tekniklerin alıştırma yapılarak pekiştirilmesi, kurs sürecini olumlu hale getirecek ve capoeira öğrenme sürecini hızlandıracaktır.

Capoeira dansı tehlikeli midir?

Görünüm itibariyle zor ve tehlikeli bir dans izlenimi taşıyan Capoeira, öğrenilmesi ve profesyonel ekiplerle çalışılması halinde hiçbir tehlike barındırmamaktadır. Bedene hakim olunması esasına dayanan dansta, zorluk düzeyine bağlı olarak tehlike kavramından söz edilebilir. Ancak kişisel teknik ve uygulama çalışmalarıyla bu durum ortadan kaldırılabilmektedir.

 

Capoeira kursuna katılmak için belirli bir yaş sınırı var mı?

Capoeira kursuna herkes katılım gösterebilmektedir. Çocuk veya yetişkin, kadın ve erkek fark etmeksizin gidebileceğiniz bu kurs vücut yapınıza uygun teknikler ve birebir ders olanakları ile sizlere geniş imkanlar sunmaktadır. Dansın en önemli özelliklerinden biri de küçük yaşlarda vücudunuzun esnek ve çevik bir görünüme sahip olabilmesidir.

Capoeira kursunda tüm teknikleri öğrenebilecek miyim?

Seri hareketler, düşürme hareketleri, defans hareketleri, atak hareketleri gibi pek çok teknik uygulamanın yer aldığı dansta size verilecek kurs hizmeti iyi bir capoeira dansçısı olabilmenizi sağlamaya yöneliktir.

Bu nedenle hem kendinizi savunacağınız hem de dans becerilerinizi geliştirebileceğiniz capoeiranın tüm tekniklerini öğrenmeniz mümkün hale gelecektir. Dansın modernize edilmiş pek çok uygulamasını gösterebilecek seviyeye ulaşacağınız dans kursu süresince vücudunuzun dansa göre şekil aldığını fark edebileceksiniz.

Capoeira dansı vücudumu geliştirir mi?

Bedenin ve ruhun belirli bir disiplin dahilinde harekete geçmesi esasına dayanan kurs, vücudun çalışma işlevi göstermeyen kaslarını da fiziksel olarak güçlendirmektedir. Çeşitli teknik ve uygulamalar sayesinde esnek bir vücut tipine sahip olmanızı sağlayan dans aynı zamanda savunma görevi üstlenmektedir. 

Kol ve bacağın elastiki yapısını destekleyen, kondisyon artışına imkan tanıyan ve bedeninizi dansla birleştiren capoeira, çevik ve güçlü bir yapıya sahip olmanıza zemin hazırlamaktadır. Zayıflamak için de tercih edilebilen bu dans türü, kendinizi savunabilmene olanağı sunmaktadır.