Cha cha dans müzikleri nelerdir?

Genellikle eğlenceli bir dans olarak bilinen dansın müzik yapısı modern ritimlere dayanabilmektedir. Dansın 4/4’lük bir dans olması, başlangıç aşamasında yavaş daha sonra hızlı bir vurgu düzenine öncelik tanıyan hareketleri ön plana çıkarmıştır. Sert ve keskin vuruş tekniklerine yönelik müzik türlerinin de tercih edilebildiği Cha Cha dansı 30 ile 32 bar arasında değişebilen ritim özelliklerine sahiptir.

İlk ölçü ile belirtilen vurgu, dansın öne çıkarmak istediği temaya göre şekil alabilmektedir. Bu özelliği nedeniyle savruk bir dans olarak bilinen dansın ezgileri, dans için büyük bir önem taşımaktadır.

Hareketlerin keskinliğinin figürlerde hayat bulduğu Cha Cha kursu, çiftlerin arasındaki duygu yoğunluğunu vurgulayacak bas ritimleriyle hareketlendirilemekte ve eğitim sürecine katkı sağlamaktadır. Özellikle Rumba’dan hızlı olmasıyla bilinen dans adım esasına dayanmaktadır.

Cha cha nasıl bir danstır?

Latin Amerikan dans türleri içerisinde yer alan Cha Cha, 1950’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Rhumba ve Mambo danslarının bir karışımı olarak bilinen dansın temel özelliği hızlı hareketlere dayalı olmasıdır. Dansın anlamı, İspanyolca’ya çocuk bakıcısı olarak yerleşmiştir. 

Hareket ve pozisyona dayalı bir dans olması nedeniyle pek çok alanda tercih edilmekte olan dansın figürleri kolaylıkla öğrenilebilmektedir. Bu nedenle kısa süre içerisinde Amerika’da yaygınlaşan dansın hem coşkun duyguların hem de aşkın eğlenceli yönünü vurgulayan bir dans niteliği taşımaktadır. 

Dansın Latin danslarından farkı dans partnerinin peşinden gitmek, kaçmak, ilişkiyi canlı tutacak figürlerle işve ve cilve yapmak gibi kavramların yaygın olarak kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

Cha cha kursu fiyatları

Cha cha kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek cha cha kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Cha cha dansının temel figürleri nelerdir?

Dansın temel figürleri arasında yer alan Şasi adımlar, dansın genel hatlarını oluşturmaktadır. Sağa ve sola Şasi, ağırlığın belirli bir ayak hareketi ile değiştirilerek ritmik biçimde uygulanması anlamına gelmektedir. Sayış ölçeği bakımından 4 ve 1 adımlarına denk gelen bu figür, dansın bütününde yer almaktadır.

Bir diğer temel figür olan Check figürü, ağırlığın belirli bir açıyla değiştirilmesinin ardından basit Şasi hareketinin uygulanması şeklinde gerçekleşmektedir. Genellikle geriye ve öne atılan adımlarla ritim duygusunun çiftler aracılığıyla izleyicilerle buluştuğu dansta estetik ön plandadır.

Cha cha kursuna kimler katılabilir?

Kursa katılmak için bu dansa hevesli olmanız, kendinizi geliştirebileceğiniz eğitim metotlarına öncelik tanımanız ve iyi bir kurs sürecinden geçmeniz gerekmektedir. Kursa katılmak için belirtilen herhangi bir yaş ya da beden sınırı bulunmamakla birlikte ça ça öğrenmek isteyen herkes kurslarda eğitim alabilmektedir.

Cha cha dansında hangi kıyafetler tercih edilmektedir?

Cha cha kursunda kıyafetler genellikle salaş, renkli, püsküllü ve kısa elbiselere dayanmaktadır. Erkeklerin kumaş pantolon, kemer ve gömlek gibi tasarımları tercih ettiği dans içerisinde, hareketlerin canlılığını vurgulamak amacıyla parlak renkler ve göz alıcı tonlar ön plana çıkarılmaktadır.

Cha cha zor bir dans mıdır?

Her dansta olduğu gibi ça ça dansında da zor figürler, vücut hızına dayanan hareketler ve dansın temasıyla özdeşleşen koreografiler bulunmaktadır.

Vücudunuzu bu dansa adapte edebildiğiniz sürece kurslar tarafından verilen çalışma programlarına bağlı olarak kendinizi geliştirebileceğiniz gibi, figürlerin zorluklarını aşarak eğitim sürecinizi en kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Daha önce bir arada dans eden çiftler için zor bir dans olmayan ça ça kurs eğitiminin ardından öğrenilebilmektedir.