Rock’n Roll zor bir dans mıdır?

Rock’n roll dansını zorlaştıran en önemli etkenlerden biri akrobasi temelli hareket düzenidir. Yaklaşık olarak bir veya bir buçuk aylık bir rock'n roll kursu eğitim sürecinin ardından dans kolaylaşabilmekte, çiftler arasındaki uyum maksimum düzeye çıkarılabilmektedir. Eğlencenin görsel bir şölene dönüştüğü dans, kurslarda verilen eğitimlerle hem çiftlere hem de bireysel olarak rock’n roll dansına gönül veren dansçılara hizmet sunmaktadır.

Rock’n Roll nasıl bir dans türüdür?

Boogie-Woogie dansından türetilen rock’n roll, gitarların yoğun olarak kullanıldığı müzikler eşliğinde yapılan bir danstır. Dansı icra edecek kişi sayısına bağlı olarak değişiklikler gösteren rock and roll türleri, double time, single time, triple time gibi çeşitler içerebilmektedir. Genellikle kendine has kıyafetleri, ritmik figürleri ve hareketli koreografileriyle bilinen dansta, klasik tekniklerin bulunması her çiftin yapabileceği bir dans olmasına zemin hazırlamıştır.

ABD’de ortaya çıkan rock’n roll dansı, zaman içerisinde tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Günümüzde hala özel yarışmalarda, konsept günlerde ve okul balolarında tercih edilen bir dans olması, bu kültürün geniş coğrafyalara yayıldığının ve kendine has bir anlam kazandığının göstergesidir.

Rock n roll kursu fiyatları

Rock n roll kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek rock n roll kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kimler Rock'n Roll dans kursuna katılabilir?

Rock'n Roll genellikle hızlı figürleri ve akrobatik hareketleri nedeniyle genç dansçılara hitap eden bir dans türü olarak bilinmektedir. Ancak bu dansı gerçekleştirmek için belirtilen herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Rock'n Roll dansını öğrenmek isteyen herkes kurslarda kendini geliştirebilmektedir.

Rock’n Roll dansında hangi kıyafetler tercih edilmektedir?

Erkeklerin parlak gömlekler veya ceketler giydiği dansta kot pantolon ve ayağı sıkmayacak rahat ayakkabılar tercih edilmektedir. Elvis Presley tarzı saç stili ve yelek modellerinin de ön plana çıkabildiği dansta kadınlar puantiyeli etek ya da gömlekler, parlak renkli etekler ve file detaylı çoraplar giyebilmektedir. Ayakkabı seçiminde renkli bağcıklarla zenginleştirilmiş modellere yer verilebilmektedir.

Rock’n Roll kursunda hangi teknikleri öğreneceğim?

Genellikle altı vuruş ritminin öğretildiği dansta temel adımlar, hareket figürleri, dönüşler ve akrobatik hareketler üzerinde durulmaktadır. Kurs süresince verilen eğitim kapsamında yer alan Flick adımlar, çiftlerin figürlerine etkileyici bir görünüm kazandırmaktadır. Abartılı hareketlere dayanan rock’n roll dansında belirli koreografilere dayalı çalışmalar da söz konusudur. 

Özellikle yarışmalar için kurs eğitmenleri tarafından hazırlanan figür alıştırmaları, dansçıların profesyonelleşme yolunda başarılı adımlar atabilmelerine olanak tanımaktadır.

Ayak figürlerinin, dönüşlerin ve kadının partneri tarafından havaya fırlatılması gibi akrobasi hareketlerinin yoğun olarak yer aldığı dansta o kültüre ait tüm teknikler öğretilmektedir. Bu süreci hızlandıracak etmenlerden biri de dansçının sık sık tekrar yapmasıdır.