Jazz dansı nasıl bir danstır?

Çağdaş dans sanatı olarak nitelendirilen jazz dansı, ABD’de ortaya çıkmıştır. Afro-Amerikan karakterli olan bu dansın kökeni Kongo ve Angola’ya dayanmaktadır. 

Temelinde jazz müziğinin yer aldığı dansın stili vücudun ritmik olarak bir mekan içinde bağımsız olarak hareket etmesine dayanmaktadır. Basenlerin hareketin merkezini oluşturduğu dans, 1920’li yıllarda zirve noktasına ulaşmıştır. 1960’lardan sonra tüm Avrupa’ya yayılan jazz dansı kısa süre içerisinde tüm Avrupa’da yaygınlaşmıştır. Bu dans ağırlıklı olarak müzikallerde tercih edilmektedir.

Jazz kursu fiyatları

Jazz kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek jazz kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Jazz dansta hangi figürler bulunmaktadır?

Jazz dans kursunda başlangıçta farklı modern dans türlerine yönelik hareket kombinlerinden oluşan bir dans ile vücudunuzu geliştireceksiniz. Bu kombinler arasında dönüşler, denge ve duruş, stretching ve koordinasyon çalışmaları yer almaktadır. Basit figürlerden oluşması dansın zorluklarını ortadan kaldırmıştır. Popüler şarkılardan oluşan koreografilerle de sergilenebilen jazz dansı, doğaçlamalarla pekiştirilmektedir.