Jive kursunda hangi teknikleri öğreneceğim?

Jive kursu sürecinde dansın temel teknikleri öğretilmektedir. Bu teknikler içerisinde başlangıç aşamasında zıplama ve alçalma hareketleri ile geriye ve yana basma çalışmaları uygulamalı olarak öğretilmektedir.

Dansın teorik anlamda tanıtılması, alanında uzman kurs eğitmenleri tarafından gerçekleşmektedir. Latin dans türüne girmesi bakımından genellikle kurs dahilinde verilen bir dans türü olan jive, geniş salonlarda tercih edilmektedir.

Jive kursuna kimler katılabilir?

Kurs sürecine katılmak için belirlenen herhangi bir yaş veya beden sınırlandırması bulunmamaktadır. Kendini bu dans ile geliştirmeyi hedefleyen, jivenin teknik ve uygulamalı süreçlerine katılarak partneriyle birlikte eğlenceli dakikaların tadını çıkarmak isteyen herkes kursa katılım gerçekleştirebilmektedir.

Jive nasıl bir danstır?

Eğlenceli bir dans türü olarak bilinen jive bir salon dansıdır. Rock’n Roll’u anımsatan fakat figürleri bakımından bu danstan ayrılan jive Uluslararası Latin Dansları içerisinde yer alan bir türdür. Boogie-Woogie dansından türetilmiştir. Güç, emek ve disipline dayalı olan dansın öğrenmesi de kişisel yatkınlıklara bağlı olarak zaman alabilmektedir. 

Rock’n Roll müzikleri ile yapılabilen bir dans olması bakımından ritmik hareketlere dayanan jive dansında zıplama figürleri sıklıkla görülmektedir. Dansın, ortaya çıkış tarihinden itibaren hareketli figürlere dayanması nedeniyle bir süreliğine salonlarda yapılması yasaklanmıştı. Uzun süreli eğitim sürecinin ardından Latin danslarına ağırlık veren kurslarda öğrenilebilen jive, kondisyon esasına dayanan bir çalışmanın ürünüdür.

Jive kursu fiyatları

Jive kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek jive kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Jive dansında hangi kıyafetleri tercih edeceğim?

Parlak ve ışıltılı kıyafetlerin tercih edildiği dansta, kadınların hareketlerini ön plana çıkaracak fırfırlı eteklere ve dekolteli elbiselere yer verilmektedir. Kıyafete uyumlu yüksek topuklu ayakkabılar topuz saç modeliyle tamamlanabilmektedir. Yine aynı tonlarda parlak bileklikler ve simli çoraplar kıyafete hareket katmaktadır.

Erkekler kıyafet seçiminde geniş paçalı pantolonları ve rahat ayakkabıları tercih edebilmektedir. Zıplama figürünün ön planda olması nedeniyle ayakkabıların rahat olabilmesi üzerinde durulmaktadır. Özellikle siyah tonlarının hakim olduğu erkek kıyafetlerinde uzun t-shirt modelleri ve ince kemerler dikkat çekmektedir.

Jive dansının yaş sınırı bulunuyor mu?

Genellikle gençlerin tercih ettiği bir dans türü olan jive herhangi bir yaş sınırı içermemektedir. Her yaştan insanın çiftler halinde yapabileceği bir dans olması yaygınlaşma alanlarını da genişletmiştir. Vücut kıvraklığına, estetiğe ve abartılı hareketlere dayanan dansta bacak esnekliğine önem verilmektedir.

Jive ne kadar sürede öğrenilir?

Dansı öğrenebilmek için vücudunuzun esnekliğine ve kıvraklığına yönelik çalışmalarda bulunmanız gerekmektedir. Bu çalışmalar dans pratiğinin yapılması halinde oluşmaktadır. Genellikle bir veya bir buçuk aylık düzenli çalışmayla öğrenebilen dansın bazı figürlerini öğrenmek zaman alabilmektedir. Birbiri ardına sıralı hareketlerden oluşması nedeniyle unutulmaması için sık sık pratik yapılması tavsiye edilmektedir.