Paso doble kursunda neler öğreneceğim?

Dansın temelinde yatan duygu tutku ve küstahlıktır. Hareketlerin vücut formuna yansımasında paso doble ruhunu ön plana çıkartacak figürlere yer verilmektedir. Bu figürler arasında el ve ayak figürleri, parmak hareketleri, topuklarla yapılan vurgular önem taşımaktadır. Boğa güreşi dansı olarak bilinen paso doble dansında dik duruş teknikleri ve dönüşler, kurs süresince öğretilen çalışmalar kapsamında yer almaktadır.

Canlı ve keskin hareketlerin çiftler arasındaki tutkuyu yansıttığı dansta belirli bir koreografi esasına dayanan alıştırmalar yapılmaktadır. Paso doble kursu süresince temel anlamda paso doble dansını icra edebilecek dansçılar yetiştirilmektedir. Özel yarışmalara katılmak isteyen çiftler için farklı koreografiler hazırlanabilmektedir.

Paso doble nasıl bir dans türüdür?

20 yy'ın toplum dansı olarak bilinen paso doble, İspanya ve Güney Amerika kökenli bir dans türüdür. Çift adım anlamın gelen paso doble dansında adımlar ileri-geri ve yana doğru hareketler içermektedir. Çiflter yüz yüze pozisyon olarak dans etmektedirler. 20 cm'lik mesafeyi korumak şarttır. 3/8 2/4 ve 6/8'lik ölçüler içermektedir.

Paso doble kursu fiyatları

Paso doble kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek paso doble kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Paso doble zor bir dans mı?

Her dansın kendi içinde zor yanları bulunmaktadır. 

Bu durum kimi zaman figürlerle kimi zaman öğrenilmesi güç el ve bilek hareketleriyle kendini belli etmektedir. Paso doble süreklilik gerektiren bir dans olması nedeniyle öğrenilme sürecinde zamana ve el becerilerine ihtiyaç duyulabilmektedir. Dolayısıyla el ve ayak koordinasyonunun sağlanabilmesi için iyi bir eğitimden eğitim almak esastır. 

Ellerin doğru kullanımı, ayakların yere basışı, vücudun dik duruşu gibi dansın temel etmenlerini en iyi şekilde uygulamak zamanla gerçekleşebilecek bir teknik detaydır. 

Bu nedenle dansı ne kadar erken zaman dilimlerinde öğrenirseniz, vücudunuzu teknik birikimlerle bütünleştirmeniz de o kadar kolaylaşacaktır.

Paso doble dansında hangi kıyafetler tercih edilmektedir?

Paso doble dansında erkeğin temsil etmiş olduğu matadorluk simgesi gereğince kırmızı veya siyah tonlarında kıyafetler seçilebilmektedir. Kadınların kıyafet seçimini belirleyen temel kıstas erkeğe uygun olan ve pelerin imajını yansıtan tasarımlardır. 

Çiftlerin birbirleriyle uyumlu tarzda giyinmeleri dansın esasları arasında yer almaktadır. Erkekler kimi zaman matador kıyafetlerini anımsatan kırmızı, uzun kollu bir yelek ve siyah pantolon da tercih edebilmektedir. Bele sarılan siyah bir kuşakla tamamlanan kıyafetlere ince bir kemer eşlik edebilmektedir.

Paso doble dansı hangi müziklerle yapılır?

Ağırlıklı olarak Latin müziklerin tercih edildiği paso doble dansında, Flamenko ezgilerinden söz edilebilmektedir. Vurgulu, keskin ve baskın parçaların da eşlik edebildiği dansta piyano ve gitar öncelikli olarak tercih edilen enstrümanlar arasında yer almaktadır. Müziğin danstaki önemi oldukça büyüktür. Özellikle yere sağlam basmayı gerektiren bir dans olması nedeniyle hareketlerin vücut formuyla bir bütün halinde izleyicilere sunulması gerekmektedir.