Roman dansı nasıl bir dans türüdür?

Romanların geleneksel dans türü olan roman dansı kıvrak figürleri, hareketli ritim özellikleri ve eğlenceli bölümleri ile günümüzde de sıklıkla tercih edilen danslar arasında yer almaktadır. Bu dansı öğrenmek için kursların sizler için hazırladığı çalışma programlarına dahil olabilirsiniz. Genellikle vücudun kalça kısmını ön plana çıkaran hareketleriyle dikkat çeken dans, kalabalık bir grup tarafından da oynanabilmektedir.

Roman kursu fiyatları

Roman kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek roman kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Hiç bilmeyen biri roman oynayabilir mi?

Roman dansını müzik kulağı olanlar drahatlıkla öğrenebilmektedir. Eğitim almamış kişiler daha çok müzik eşliğinde kendi hareketlerini sergilerler fakat bu gerçekten roman oynadıkları anlamına gelmez. Bu yüzden romanı sevenlerin ya da oynamak isteyenlerin öncelikle roman kursu veren eğitmenlerle iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Roman kıyafetleri nelerdir?

Roman oynayanlar kıyafet seçiminde genel olarak kırmızı, siyah, yeşil gibi renkleri tercih edebildikleri gibi daha canlı renklerle de kendilerini bu dansa adapte edebilmektedir. 

Romanların grup olarak katıldıkları dans gösterilerinde ise kızlar kırmızı, erkekler siyah kıyafetleri tercih ederler. 

Genellikle kıyafet seçiminde güllü, parlak, çiçek desenli şalvar tipi modeller ve yelek, şal, gömlek gibi tasarımlar ön plandadır.

Roman dansında kullanılan başlıca enstrümanlar nelerdir?

Roman müzikleri için kullanılan başlıca enstrümanlar arasında; kanun, ud, asma davul, saksafon ve darbuka yer almaktadır. Bazı dansçılar roman havasında parmak zilleri kullanımını da tercih edebilmektedir.