Foxtrot nasıl bir dans türüdür?

Ragtime ve Onestep danslarının karışımından oluşan, genellikle kadının hareketlerinin baskın olduğu bir dans türüdür. Salon dansı kapsamına giren foxtrotun zaman içerisinde geniş kitlelere hitap ettiği bilinmektedir. Başlangıçta karmaşık bir yapıya sahip olan dans, kısa sürede daha basit kalıplara indirgenerek dans severlerin beğenisine sunulmuştur. 

Genellikle foxtrot dansında tercih edilen müzik türleri caz ve Blues olarak bilinmektedir. İngiltere'de, New York'da ve tüm Avrupa'da bir dönemin en çok tercih edilen dans türleri arasına yerleşn foxtrot dansının Türk müzisyenler tarafından bestelenen taş plakları da bulunmaktadır.

Foxtrot kursu fiyatları

Foxtrot kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek foxtrot kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Foxtrot dansını ne kadar zamanda öğrenebilirim?

Salon danslarına ilgi duyan dansçıların bu dansı öğrenme düzeyi oldukça hızlı gelişmektedir. Dansa yeni yeni ilgi duyan partnerlerin hareketleri öğrenmesi 1-2 aylık süreçleri bulabilmektedir. Ancak uzun süreli çalışmalar bu süreyi kısaltmaktadır. 

İki ayrı türde gelişme gösteren dansın profesyonel düzeyde öğrenilmesi kişisel yatkınlıklara da bağlıdır. Vücut kıvraklığı, teknik bilgi ve dans tutkusu gerektiren dans kursu öğrenilme sürecinin ardından birlikte yapılabilecek en zevkli dans türlerinden biridir.

Foxtrot dansında ne tür kıyafetler tercih edilmektedir?

Salon dansı olması nedeniyle kadınlar için geniş fırfırlı eteklerin ve parlak desenlerden oluşan elbiselerin tercih edildiği bilinmektedir. Genellikle elbiseyle uyumlu topuklu ayakkabılarla tamamlanan foxtrot dansı kadın kıyafetlerini salaş topuzlar ve renkli bileklikler süsleyebilmektedir. Erkeklerin beyaz gömlek üzerine siyah yelek giydiği dansta farklı seçimler yapmak da mümkündür. 

Tarzı tamamlayacak siyah pantolonlar ve siyah ayakkabılara beyaz çoraplar eşlik etmektedir. Frapan bir görünüm oluşturmayı uygun gören dansta erkekler kravat takabilmektedir.

Foxtrot kursunda neler öğreneceğim?

Kursun sağladığı hizmetler başlangıç seviyesinden profesyonel düzeye varana kadar değişkenlik gösterebilmektedir. 

Quickstep ve Slow gibi teknik uygulamaların öğretildiği dans sürecinde tempolu yürüyüş ve duruş hareketleri, kıvraklık ve akıcılık gibi dansın temel kavramları üzerinde durulmaktadır. Uygulamalı eğitim kapsamında birebir ders programlarının da oluşturulabildiği foxtrot kursunda yumuşak hareketler ve tırıs hareketler ile dansın tüm teknikleri öğretilmektedir. 

Genellikle blues parçalar eşliğinde gerçekleştirilen dans, koreograflarla birlikte hazırlanan programlarla kısa sürede öğrenebilmektedir. Partnerle bir bütün olmayı gerektiren dansta ayak hareketlerine önem verilmektedir. 

Kurs kapsamında öğretilen teknik çalışmalar, çiftlere özel programlarla da pekiştirilebilmektedir. Trot yürüyüşünün ön plana çıkarıldığı dansta çiftlerin solo performanslarının da izlenme oranını arttırdığı bilinmektedir. 

Özellikle kadının keskin hareketlerini takip eden partner, kalça figürleriyle dansa eşlik edebilmektedir. Sağ ayağın sol ayak üstüne atılmasından doğan figürler dansın temelini oluşturmaktadır. Paralel ayak basma tekniğinin de öğretildiği kurs süresince alanında uzman kişilerden eğitim alınmaktadır.