Oryantal dansının faydaları nelerdir?

Oryantal dansı hem hobi olarak hem profesyonel olarak hem de zayıflama amacıyla tercih etmeniz mümkün. Özellikle kadınların en büyük vücut şikayetleri arasında yer alan bel ve basen bölgesindeki fazlalıklar, dansın kıvrak figürleriyle ortadan kalkmaktadır.

Vücut hatlarınızı fit bir görünüm ile buluşturan oryantal ile özel yarışmalara katılabileceğiniz gibi, dans etmenin sağladığı enerjiyle yaşamanıza yeni bir başlangıç sunabilirsiniz.

Oryantal zor bir dans mı?

Vücudun kıvraklığına, birbiri ardına sıralı hareketlere ve ritme ayak uydurma mantığına dayalı bir dans türü olarak bilinen oryantali öğrenme süreci dans kabiliyetlerinize bağlı olarak belirli bir zaman alabilmektedir. Enerjinizin yüksek olması esasına dayalı oryantal dansını öğrenmek için kendinizi geliştireceğiniz teknik hareketlere öncelik tanımalı ve vücudunuzu dansın göre geliştirmeye özen göstermelisiniz.

Oryantal nasıl bir dans türüdür?

Genellikle Ortadoğu'nun dansı olarak bilinen oryantal, batı toplumlarında ''Belly dance'' olarak adlandırılmaktadır. İslamiyet öncesi inanış biçimlerini içerisinde barındıran göbek dansı kalça, karın ve göğüs hareketlerini ön plana çıkarmaktadır. Birden farklı malzemenin kullanılmasını gerektiren oryantalde genellikle arabesk müzik tercih edilmektedir.

Oryantal kursu fiyatları

Oryantal kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek oryantal kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Oryantal kıyafeti nasıl olmalı?

Öğrenme aşamasında tercih edilecek kıyafetler vücut hatlarını sıkmayan, hareketleri özgürleştirebilecek, rahat tasarımlardan oluşmalıdır. Dansı belirli bir gösterim veya yarışma kapsamında gerçekleştirmek isteyen oryantalistler karın kısmını açıktan bırakan kıyafetlere, parlak renklere ve salaş eteklere öncelik tanıyabilmektedir. Genellikle göğüs hatlarını belirgin hale getirmek için tercih edilen straplez tasarımlar da ön plandadır. 

Kültürel ezgiler taşıyan kıyafetlerde dansın türüne bağlı olarak değişen modellere rastlamak mümkündür. Aksesuar olarak bel kısmında kemeri anımsatan püsküllü detaylar, ayak bileğine takılabilen halhal ve parmak zilleri gibi alternatifler de söz konusudur.

Oryantal kursunda neler öğreneceğim?

Her ülkeye özgü farklı stilleri barındıran dans, el hareketlerinden kalça hareketlerine, kol figürlerinden kıvrak stillere kadar geniş kapsamlı pek çok tekniği bir arada barındırmaktadır.

Hint oryantalinde yer alan yoğun el figürlerine, kolların nasıl durması gerektiğine, vücudu ön plana çıkaran kalça titretme hareketine, belirli bir koreografi ile oryantal yapabilme tekniklerine kadar dansın tüm süreçlerini öğrenebilecek vücut hatlarınıza bu dansa özgü bir anlam kazandırabileceksiniz. 

Dansı zenginleştiren en önemli ayrıntılardan biri olarak bilinen el figürlerinin hem Hint hem de Türk oryantaline özgü inceliklerini pekiştirme fırsatı yakalayacağınız oryantal kursu süresince vücudunuzu ritme ayak uydurarak öğrenme olanağına da sahip olabileceksiniz.

Oryantal dansı ne kadar zamanda öğrenebilirim?

Ortalama ders süresi 1 saattir. Bu süre kurs yerinin hazırladığı eğitim programına ve kurs günlerine (hafta içi / hafta sonu) bağlı olarak değişiklik gösterir.