Modern dans kursu fiyatları

Modern dans kursu fiyatları, kursun toplam saat ve süresi, kurs programı, sınıftaki kursiyer sayısı ve kursun diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Sayfamızda yer alan kursları inceleyerek modern dans kurs fiyatları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Modern dans kursunda teknikleri öğreneceğim?

Graham, Cunningham, Release ve Limon gibi temel tekniklerin öğretildiği kursta balenin tam tersi olan figürler, vücudun doğal hareketleri ve gevşeme çalışmaları üzerinde durulmaktadır. Bu teknikleri öğrenebilmek için uygulamalı alıştırmalara ağırlık vermek gerekmektedir.

Zıplama ve dönüş tekniklerine de ağırlık verilen dansta müziğe yaratıcı bir yaklaşımda bulunulur. Bir çoğunun kurucusunun adını aldığı modern dans kursu tekniklerinde doğaçlama çalışmaları ön plandadır.

Eklem ve kasların rahat çalışabilme esasına dayandığı dansın Contact Improvisation adı verilen teknikle çiftlere hitap ettiği bilinmektedir.

İyi bir dansçı olabilmek için vücudun doğallığına öncelik tanımak ve nefesi doğru biçimde kullanmak gerekmektedir.

Kalça ve karın bölgesinin sıkıştırılması, bireysel stil çalışmaları ve düşüş teknikleri gibi süreçlerin de öğretildiği modern dans kursunda koreografi esasına dayalı eğitim süreçleri de uygulamalı olarak anlatılmaktadır.

Modern dansın belirli bir yaş sınırı var mı?

Vücut gelişimine bağlı olarak sınırlandırılan dansın minimum yaş seviyesi 6 olarak belirlenmiştir. Kursun amacı, modern dansa hevesli olan insanlara teknik açıdan gerekli bilgilerin verilmesi ve uygulamalı alıştırmalarla bu sürecin desteklenebilmesidir.

Dansın öğrenilme sürecinin ardından profesyonelleşme yolunda atılacak ilk adımlardan biri de kendine has figürlerin oluşturulmasıdır. Ağırlıklı olarak lirik parçalarla yapılan dansa kadın veya erkek fark etmeksizin herkes katılım gösterebilmektedir.

Modern dans kıyafetleri neler?

Dansın temelinde yatan rahatlık ve doğallık gereğince vücudun hareketlerini kısıtlamayan kıyafetlere öncelik tanınmalıdır. Bu, bir tayt olabileceği gibi uzun bir etek ya da bol bir eşofman da olabilmektedir. 

Erkekler kıyafet seçiminde genellikle sade bir eşofman altı tercih edebilmektedir. Ağırlıklı olarak siyah ve beyaz tonlarının dikkat çektiği kurs kıyafetlerinde sahne için koreografiye uygun kıyafetlere de yer verilebilmektedir.

Modern dans kursunun sağladığı olanaklar nelerdir?

Kursu bitirmeniz halinde konservatuvarların özel yetenek sınavlarına katılabileceğiniz gibi uygun koreografi çalışmalarıyla başarılı bir sonuç elde edebilirsiniz. M.E.B tarafından onaylı sertifikaların da verildiği bazı kurs hizmetlerinde profesyonel bir dansçı olabilmenize yönelik yapıcı adımlar atılmaktadır.

Modern dans nasıl bir danstır?

Modern dans 1926 yılında M.Graham tarafından bir Ortodoks stili olarak uygulanmıştır. Kısa süre içerisinde klasik dans sanatını içermeyen yeni dans tiyatrosunun tüm stillerini barındıran modern dansta balenin kalıplarından uzaklaşma görülmüş, insanların beden formlarını özgürce sergileyebildikleri bir dansa yönelim başlamıştır.

Modern dans ne anlatır?

Bale adımlarına ve bale dansının kuralcı yapısına karşı çıkan modern dans, oluşumu sırasında pek çok dans türünden etkilenmiştir. İnsanların bulundukları yaşam standartlarında dile getirmek istedikleri duyguların bedenlerinde açığa çıktığı dans, sahne atmosferinde hayat bulmaktadır. 

Ağırlıklı olarak bedenin eğitilmesi esasına dayanan dans, insanların kendilerini bulabilmelerine olanak tanımaktadır.